Google vs. Párizs: az asztalra csapnak a franciák

Látva, hogy a Google anyavállalata, az Alphabet az utóbbi időben több európai országban is megállapodott adóhátralékainak kifizetéséről, Franciaországban is az asztalra csaptak. Párizs követései ráadásul igencsak vérmesek, miután nem kevesebb, mint 1,6 milliárd eurót, azaz közel 500 milliárd forintot szeretnének kipréselni az amerikai informatikai óriásból.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:Pixabay

A követelés alapja a vállalattal szemben az, hogy a Google az elmúlt évek során Franciaországban mintegy egymilliárd eurónyi adót mulasztott el befizetni helyben megtermelt nyeresége után, a többi, azaz a fennmaradó 600 millió euró pedig a késedelmi kamat lenne. Hogy a franciák nem a levegőbe beszélnek, annak demonstrálására Emmanuel Macron francia gazdasági miniszter egy személyes találkozót kért a Google, Inc. tavaly kinevezett vezérigazgatójától, Sundar Pichaitól. Utóbbi azonban az ott hallottak egy részéről aligha esett kétségbe, hiszen a gall adóhivatal már csaknem két éve próbálja az összeg egymilliárdos tételét behajtani. Az újdonság a cégvezető számára a csekélynek egyáltalán nem mondható 600 milliós részösszeg lehetett - írta a Népszabadság.

A franciákban a tüzet bizonyosan szítja, hogy a informatikai óriás a közelmúltban Londonnal és Rómával is kiegyezett hasonló témában. A britek számára ugyanakkor a párizsi elvárásokhoz képest jelentéktelen összeget utaltak át, hiszen mindössze 130 millió fonttal megúszták a kalandot. Ez igencsak ügyesnek mondható a vállalat részéről, hiszen egyes helyi hírek szerint a 2005–2015 közötti időszakra legalább egymilliárd fontot kellett volna kicsengetniük. Ha a franciák akarata végül érvényre jut, akkor borítékolható a londoni kormánykritikusok kiborulása. Akkor pedig végkép lemehet lemehet a köd, ha a Rómának is sikerült behajtania kedvezmények nélkül azt a közel 300 millió eurót, amelyet ott is hasonló jogcímen követelnek a Google-től.

A magyar kormány kevésbé sikeresen a Google és a Facebook hazai hirdetési bevételeinek megadóztatása érdekében vezette be a reklámadót, amelyet, ha a vállalatok nem fizetnek be, a hirdetést megrendelő magyar kkv-knak kellett volna kifizetnie.

A 2015. január 1-től hatályos szabályok szerint a reklám közzétételt megrendelő adóalanyok reklámadó-nyilatkozat hiányában is mentesülhetnek a reklámadó-fizetési kötelezettségük alól. Az adómentesség feltétele, hogy igazolni tudják, hogy a reklám közzétevőktől bekérték a nyilatkozatot, és ezt a tényt be is jelentették az adóhatóságnak. Ennek alapján vélelmezhető, hogy a NAV nagyon komoly adatbázist építhet a kérdéses cégek által a magyar adóalanyok részére értékesített szolgáltatásokról. Az előzetes szakértői vélemények azt feltételezték, hogy csak a legnagyobb reklámozók jelentik majd be költéseiket az adóhatóságnak, mert ha a havi reklámköltések nem haladják meg a 2,5 millió forintot, akkor a megrendelőket sem reklámadó- sem pedig társasági adófizetési kötelezettség nem terheli. Azonban még így is egyedülálló értékű adatvagyon állhat elő, mivel sem a Google sem pedig a Facebook nem kommunikálta még a Magyarországról származó bevételeinek nagyságát

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo