Fókuszban a hitelgarancia - A koronaválság kezelés egyik fontos eszköze az intézményi kezességvállalás

Történetének legsikeresebb évét zárta 2020-ban az MFB Csoporthoz tartozó Garantiqa Hitelgarancia Zrt. A társaság által biztosított hitelek állománya az év végére meghaladta az 1600 milliárd forintot, és kiemelten népszerűnek bizonyult a kifejezetten a koronavírus válság negatív gazdasági hatásainak enyhítését célzó Garantiqa Krízis Garanciaprogram is. Ami ebben az évben is folytatódik. Az eredményekről, a hazai kkv szektor finanszírozási és válságkezelési lehetőségeiről, és a Garantiqa idei céljairól is kérdeztük a társaság vezérigazgatóját, Dr. Búza Évát.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Dr. Búza Éva

A Garantiqa eredményei, teljesítménye évről évre igazán impozáns képet mutat, nem volt ez másként 2020-ban sem, pedig a koronaválság a gazdaság egészére negatív hatással volt. Vagy talán éppen a válság az, amikor a hitelgarancia, a kezességvállalás szerepe megnő?

Ha röviden kellene válaszolnom, akkor azt mondom, hogy igen, nehezebb gazdasági környezetben kaphat még nagyobb szerepet az intézményi kezességvállalás. De engedje meg, hogy kicsit messzebbre menjek vissza: a Garantiqa kezességvállalási portfoliója 2019-ig a stratégiákban meghatározott ütemben, dinamikusan bővült. 2015-2018 között évente 46-137 milliárd forint közötti összeggel emelkedett a portfólió, 2019-ben pedig csaknem 70 milliárd forinttal. Idén azonban, a Garantiqa Krízis Garanciaprogram elindításával a portfolió minden korábbinál nagyobb növekedést mutatott, így büszkén mondhatom, hogy fennállásunk legsikeresebb évét zártuk 2020-ban. A kezességvállalási portfóliónk az év végére 512 milliárd forinttal nőtt, ami 66 százalékos bővülést jelent. Kiemelten fontos eredmény, hogy a Garantiqa kezességével biztosított hitelek állománya 2020 végére meghaladta 1600 milliárd forintot, ami azt jelenti, hogy az év végén a teljes hazai kkv hitelállomány közel 30 százaléka mögött álltunk kezességvállalásunkkal. Amit pedig a számok mögé nézve láthatunk, az az, hogy a kifejezetten a koronaválság negatív hatásainak enyhítésére indított Garantiqa Krízis Garanciaprogramunk népszerűsége messze meghaladta a várakozásokat, ami azt is jelenti, hogy az intézményi kezességvállalásnak fontos szerepe van a koronaválság negatív gazdasági hatásainak kezelésében.

A nehéz helyzetbe kerülő hazai vállalkozások, illetve akkor azt mondhatjuk, hogy általában a hazai kkv szektor még inkább igénybe vette tavaly az állami/intézményi kezességvállalás nyújtotta lehetőségeket?

Igen, pontosan ez a helyzet. A Garantiqa Krízis Garanciaprogram bevezetése tehát minden tekintetben sikeres volt, az eredetileg előirányzott 500 milliárd forintos keretösszeg feletti igény jelentkezett. A kormány döntésével ez a keretösszeg még tavaly 700 milliárd forintra emelkedett, az év végéig pedig végül 573 milliárd összegben vállaltunk kezességet. De ha a tavalyi évet értékeljük, akkor el kell mondani azt is, hogy fontos eredmény ezen felül ugyanakkor, hogy a korábban bevezetett Irinyi Garanciaprogram feltételeit módosítva elindítottuk az úgynevezett Gazdaság Újjáépítési Garanciaprogramot,   és a gazdaságvédelmi akciótervben meghatározott feladataink végrehajtása mellett teljes mértékben fel tudtunk készülni arra, hogy ettől az évtől részt vegyünk EU egyik nagyszabású finanszírozási programjában, az InvestEU-ban. Szóval azt mondhatom, hogy mindent összevetve a Garantiqa eredményei az üzleti aktivitás és a válság hatásainak enyhítése érdekében, a Gazdaságvédelmi akcióterv keretében végrehajtott intézkedések eredményeképpen jóval a középtávú stratégiában kitűzött szint felett alakult.

Mire lehet számítani ebben az évben? Folytatódnak azok a támogatott konstrukciók, amelyek a válság kezelésében és feltételezhetően akkor a gazdaság újraindításában is szerepet kaphatnak?

A helyzet az, hogy a Garantiqa Krízis Garanciaprogramot az Európai Bizottság az állami támogatásokra vonatkozó enyhítései alapján eredetileg 2020 végéig terveztük alkalmazni. Az Európai Bizottság 2020 őszén döntött az enyhítések 2021. június végéig történő meghosszabbításáról. Az is világossá vált, hogy a pandémiás helyzet elhúzódásával – a gazdaságpolitikai célok megvalósítása érdekében - hosszabb távon szükséges a garanciaprogramok alkalmazása, így a Garantiqa Krízis Garanciaprogram további folytatásáról megszületett a döntés. Az Európai Bizottság a kedvező finanszírozás kereteit biztosító Átmeneti Közleményt 2021. január 28-i döntésével ismét módosította, lejáratát immár 2021. december 31-re. A hazai vállalkozásokat eddig ért hatások, és a gazdaság-újraindítási akciótervben kitűzött célok elérése érdekében a hazai gazdaságot támogató programok határidejének meghosszabbítása is indokolt. Jelenleg éppen előkészítés alatt áll a Garantiqa Krízis Garanciaprogram és annak Investment Hitelgarancia alprogramjának kiterjesztett futamidő mellett történő meghosszabbítása 2021. december 31-ig. Ezzel párhuzamosan az elérhető támogatott hitelprogramok, mind a forrást biztosító programok továbbra is elérhetőek lesznek. Így azt tudjuk most mondani, hogy a Garantiqa kezességvállalási tevékenységével a gazdaság újrainduláshoz szükséges források rendelkezésre állásához érdemben tud hozzájárulni.

Kicsit tágabban értelmezve a kilátásokat, milyen 2021-es évre számít a Garantiqa, illetve Ön?

Nagyon óvatos lennék azzal, hogy jóslásokba bocsátkozzak, hiszen továbbra is sok a bizonytalan tényező mind a járvánnyal, mind annak reálgazdasági hatásaival kapcsolatban. Az persze jól érzékelhető, hogy a koronaválság nemcsak Magyarországon, hanem világszerte egészen eltérő hatást gyakorolt a különböző gazdasági szegmensekre, iparágakra. Hogy mely iparág hogyan reagált, vagy reagál, annak milyen hatása lesz, illetve a válság után hogyan épülnek vissza az egyes gazdasági struktúrák, arra egyelőre nagyon nehéz válaszolni. Ami viszont biztos: az állam szempontjából az intézményi kezességvállalás egy igen hatékony gazdaságpolitikai intézkedés, hiszen a garanciaprogramok az állam számára relatíve alacsony és időben elnyúló, jól porlasztható költséget jelentenek, miközben a gazdaságban azonnal éreztetik anticiklikus, gazdaságtámogató hatásukat. A Garantiqa állami hátterű kezességvállalása kifejezetten alkalmas eszköz arra, hogy a hazai kkv-k széles köre számára hozzáférhető, egyedileg kisebb összegű állami támogatások révén bankképessé váljanak és olcsóbban jussanak hitelhez. A Gazdaságvédelmi Akcióterv végrehajtásában fontos szerepet vállaltunk az intézményi kezességvállalás biztosításával, és ezzel a nehéz helyzetbe kerülő hazai kkv szektor megsegítésében nagy szerep hárult ránk. Ez a válság után, a gazdaság újraindítása vonatkozásában is így marad, azt mondhatom, hogy minden rendelkezésre álló eszközzel, termékkel, támogatással azt a cél szolgáljuk, hogy a  hazai vállalati szektor forráshoz jutását megkönnyítsük.

(X)

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo