Finomhangolt adókedvezmény

A nyáron elfogadott 2019-es adótörvény-csomagban pontosították a startup-adókedvezménnyel kapcsolatos előírásokat. A jogalkotók szembesültek a kapcsolódó szabályok hiányosságaival, és igyekeztek ezeket pótolni, de maradtak még nyitott kérdések.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Komoly változásokat hajtottak végre a startup-adókedvezmény szabályozásában, ami eredetileg kissé életszerűtlenre sikeredett. A startupba fektető társaságok az induló vállalkozásban szerzett részesedésük bekerülési értéke – vagyis az üzletrész megvásárlásának ára – alapján adóalap-kedvezményt érvényesíthetnek a társasági adójukból évente 20 millió forintig. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a befektető az adóalapját négy éven keresztül csökkentheti a befektetés 75 százalékával, ami a 9 százalékos társasági adókulcsot figyelembe véve a befektetés 6,75 százalékának megfelelő tényleges megtakarítást jelent évente. Egy számpéldán szemléltetve: amennyiben egy társaság 20 millió forintot befektet a startupba, a potenciális adómegtakarítás évente 1,35 millió forint négy éven keresztül, a nominális megtérülés négy év alatt pedig összesen 5,4 millió forint.

Kép: Pixabay

Nincs mindenre jó válasz

A jelenlegi előírások alapján nem teljesen egyértelmű, hogy az adóalap-kedvezmény igénybevételére vonatkozó éves 20 millió forintos összeghatárt befektetésenként kell figyelembe venni (így több befektetés esetén akár ennek többszöröse is lehet a kedvezmény), vagy pedig ez a kedvezmény az egy befektetőre vonatkozó maximális keret, ami egyértelműen szűkíti az adókedvezménnyel támogatott befektetések volumenét.

A nyáron elfogadott adótörvény-módosítások (egyéb, apróbb pontosítások mellett) ezt a kérdéskört tisztázták: a 20 millió forintos korlátnak befektetésenként kell megfelelni. De maradtak továbbra is olyan kérdések, amelyek elbizonytalanítják a befektetőket.

Lenni vagy nem lenni – A kkv-minősítés jelentősége és buktatói
Mi minősül kis- és középvállalkozásnak? A kérdés látszólag egyszerű. Külön uniós és hazai jogszabály, hatósági iránymutatások mellett számos cikk is tárgyalja a kérdést. A minősítés első ránézésre nem is tűnik bonyolultnak, elegendőnek látszik megvizsgálni az adott vállalkozás létszámadatai mellett pénzügyi mutatóit. A válasz azonban sajnos nem ennyire kézenfekvő – figyelmeztetnek az OrienTax adótanácsadó szakértői.
Nem módosították például az adóalap-kedvezményre vonatkozó szankciót: ha a befektető a befektetést követő negyedik év vége előtt kivezeti portfóliójából a startup-üzletrészeit, akkor az igénybe vett kedvezmény kétszeresét kell visszafizetnie. Érthető a jogalkotó szándéka, hogy ne maradjon lehetőség visszaélésre, de kétséges, nem rettenti-e el a szigorú szankció a jóhiszemű, potenciális kedvezményezetti kört.

Megfontolandó kérdések

Érdemes lenne a szankcióval érintett időszakot rövidíteni: a startupok tipikus életciklusához igazodva csak akkor szankcionálná a jogszabály az üzletrész elidegenítését, ha arra az első három évben kerül sor. Másrészt be lehetne vezetni a befektetések érdemi vizsgálatát, ami alapján a jogszabály mentesítené a szankció alól a befektetőt, ha a négyéves tartás megvalósulásának hiányában is tényleges tevékenység folyt a befektetésben részesülő vállalkozásban.

A startupoknak a kötelezően előírt innovációs törvény szerinti innovációs tevékenység is lehet, hogy túl szigorú megkötés, különösen annak tudatában, hogy számos klasszikus tevékenységet végző cég – például pékség vagy szállítmányozó vállalat – a hétköznapi szóhasználatban startupnak minősülhet pusztán az üzletpolitikai innováció folytán. Problémás továbbá a jogszabály által meghatározott egyes ágazatok – így a mezőgazdaság és a logisztika – kizárása is. A hatályos jogszabályi megfogalmazás sok félreértésre adhat okot, és kockázati tényezőként jelentkezik egyes befektetések tervezésénél.

Szerző:

Kiss Péter

adótanácsadó,

az OrienTax Adótanácsadó Zrt. igazgatója

A TAO támogatásról – közérthetően
A társasági adóból adható támogatások egyre gyakrabban kerülnek be a hírfolyamba, ezért is fontos, hogy eloszlassuk az ezzel kapcsolatos tévhiteket. Szakértőnk, Radnai Károly az Orientax Adótanácsadó Zrt. partnerének segítségével bemutatjuk a legfontosabb tudnivalókat a tao-támogatások rendszeréről.

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo