Az Életpálya Alapítvány 1993 óta segíti azokat a vállalkozó szellemű hazai fiatalokat, akik tapasztalat nélkül próbálnak meg boldogulni az üzleti életben. Választ keresve az egyre jelentősebb problémát jelentő fiatalkori munkanélküliségre, az alapító Ezredforduló Alapítvány és a Shell Hungary Zrt. a Nagy- Britanniában már sikeres Shell LiveWire programot adaptálta a hazai viszonyokra, s azóta több száz vállalkozás elindítását segítette hazánkban.
Nem csak az ötleteket nézték
Az idei versenyre 65-en jelentkeztek, és 43 teljes értékű pályázat érkezett, amelyek közül a 10 legjobb üzleti tervet benyújtó versenyző prezentáció keretében is bemutathatta ötletét. A neves szakemberekből összeállt zsűri elnökségét ebben az évben Bojár Gábor, a Graphisoft Zrt. egyik alapítója vállalta, tagjai pedig Bujdosó Andrea, a Shell Hungary Zrt. igazgatósági tagja, Csapó György a BKIK Gazdasági Szolgáltató Tagozatának alelnöke, Nagy Tamás, a KPMG Energetikai és Közüzemi tanácsadója, Kiss Péter egykori Életpálya nyertes, az ÖkögázProjekt alapító ügyvezetője, valamint Turcsán Tamás gazdasági újságíró voltak.
Bojár Gábor a zsűri elnöke összefoglaló értékelésében elmondta: „A zsűrizésnél elsősorban nem csak az ötletet néztük, hanem azt igyekeztük felmérni, hogy a csapat, amely megálmodta képes-e kivitelezni azt. Sokszor történik, hogy egy vállalkozásban nem az első ötlet jön be, s tovább kell lépni a következőre. Mi olyan csapatot keresünk, aki érti, amit csinál, ismeri a piacot, megvan a technológiai tudása, s képes valóra váltani elképzelését.”
Az Algilé a Shell különdíj
Ezek alapján az idei fődíjat, a Shell 500 ezer forintos Innovációs díját, az Algil növénykondicionáló készítményt kifejlesztő vállalkozás nyerte. A bio-tápszert giliszták segítségével előállított humuszból, valamint algák alkalmazásával hozzák létre, amelynek köszönhetően a növénytermesztés során kevesebb műtrágyát kell használni, vagy akár teljesen el is lehet hagyni azt.
Az Algil csapata nyert még egy 100 ezer forintos díjat, amelyet Kiss Péter, egykori Életpálya nyertes, az Ökogáz Projekt alapító ügyvezetője ajánlott fel számukra.
Örök fiatalság
A másik 100 ezer forintos Társadalmi Hatás különdíjat szintén egy volt Életpálya nyertes Balogh Rita, az IQC Mérnöki iroda alapítója ajánlott fel az „Örök Fiatalság” Társalkodónő és Rendezvényszervező vállalkozásnak. A mai rohanó világban sokaknak nincsen idejük magányos szüleikre, hozzátartozójukra, ezért ennek megoldására a vállalkozás társalkodónőket közvetít idős nők számára.
Szakmai támogatás a döntősöknek
A pályázat döntősei a vállalkozásuk beindításához szükséges pénzbeli támogatás mellett 3 millió forint értékben az üzleti életben nélkülözhetetlen szakmai támogatást, azaz business start csomagot nyertek, amely többek között irodabérletet, könyvelést, cégalapítást, honlap-és arculatkészítést, tréningeken való részvételt, egyéni mentorációt tartalmaz. Ezek közül a zsűri döntése alapján a legtöbb felajánlást a Unique, a KicsiCake és a Peso nyerte el.
Az idei verseny megvalósulását az alapító tagok mellett a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara, valamint a KPMG támogatta. A jubileumi verseny alkalmából az Életpálya Alapítvány interjúkötetet készített a versenysorozat legkiemelkedőbb fiatal vállalkozóival, amelyben az azóta eltelt időszak kihívásairól és sikereiről számolnak be a résztvevők.