Ettől fog javulni a fizetési morál

Az északi országokban szabályozott módon működik a követeléskezelés és ennek hatása a gazdasági mutatókban is tükröződik. A mindenki számára egyértelmű követeléskezelés csökkenti a kintlévőségeket, s az így kiszámíthatóbbá váló piaci folyamatok hatására javul az országok teljesítménye.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép:Fotolia

A mai magyar társadalomban azért is nőtt a nemfizetések aránya, mert a közhangulatnak köszönhetően az adósok más megoldásban is reménykedhettek – hangzott el a Magyar Követeléskezelők és Üzleti Információt Szolgáltatók Szövetsége (MAKISZ) sajtótájékoztatóján.

Ha valaki nem fizet határidőre, az mások számára költséget jelent és végül a jól fizetők fizetik meg az extrakiadásokat. Európai kutatások egyértelműen mutatják: a hatékony követeléskezelés javítja egy ország GDP-jét.

– A MAKISZ célja a piactisztulás. Ennek érdekében párbeszédet kezdeményeztünk a Magyar Nemzeti Bankkal, a Magyar Bankszövetséggel és a Nemzetgazdasági Minisztériummal is. A szakmában a hatóságokkal közösen szeretnénk képviselni a hitelező és az adós érdekeit. A pereskedés nem érdeke senkinek, hiszen ezzel akár kétszeresére is nőhet a tartozás nagysága – szögezte le Felfalusi Péter, a MAKISZ elnöke, aki szerint ha helyére kerülne a követeléskezelés helyzete, a fizetési morál is javulna az országban.

Törvényt sürget a MAKISZ

Nyugat-Európa túlnyomó részén a követeléskezelés engedélyhez kötött tevékenységnek minősül, ezzel szemben Magyarországon továbbra sincs jogszabályi feltétele. A szervezet a hazai és európai gyakorlatot is figyelembe véve szakmai ajánlást készített és juttat el a jogalkotók részére, amelyet közös találkozón vitatnak meg a felek.

– A szabályozás célja egy etikusan működő piac megteremtése, ahol az adós, a hitelező valamint a követeléskezelő között párbeszéd zajlik, és mindenki számára egyértelműek, tiszták és követhetőek a szabályok. A cél a hitelezői értékek védelme, valamint a partnerekkel folytatott hatékony párbeszéd megteremtése. A MAKISZ minden olyan kezdeményezést támogat, amely a felelős adós és hitelezővédelmet szolgálja, és amely egyensúlyt teremt a hitelezők és az adósok közötti viszonyban – tette hozzá dr. Nemes Ákos, a MAKISZ titkára.

Nem szégyen, szükséglet a követeléskezelés
Ijesztő, hogy az amúgy is megtépázott állapotban lévő vállalkozásokat milyen elképesztő mértékben sújtja a lánctartozás. Mivel a kifizetetlen vagy késve kifizetett számlák a kisebb cégek bedőlését is okozhatják, érdemes tudatosan és következetesen menedzselni a kinnlevőségeket.
Napi szintű kinnlevőség-kezeléssel 0,1–0,3 százalékos leírt, elvesztett követeléssel is lehet céget működtetni, szemben a három-négy százalékos leírási veszteséggel. Ennek egyetlen feltétele van: elhinni és következetesen betartani, hogy a kockázat és követeléskezelés napi része az üzletnek.
Magyarországon az általános fizetési morál továbbra is alacsony, a késedelmes fizetésből adódó pénzügyi nehézségek, a csökkenő bevételek és az egyre gyakoribb likviditási problémák továbbra is komoly problémát jelentenek a vállalati és lakossági szektorban egyaránt. A lakosság fizetőképességének romlása közvetlenül visszahat a vállalatok eredményességére is; a csökkenő kereslet visszaveti a termelés bővítését és az új beruházásokat is ellehetetleníti.

Megoldatlan helyzet

Miközben a követeléskezelő cégek egyre fontosabb szerepet töltenek be a likviditási problémák kezelésében és így hosszú távon hazánk versenyképességének helyreállításában is, a követeléskezelés a mai napig megoldatlan kérdés Magyarországon. A végrehajtási eljárás nagyon hosszú és európai mércével is az egyik legdrágább, a jogi eljárások átfutási ideje elnyúlik, az adó, járulék- és számviteli rendszer pedig nem támogatja a hitelezőket, nem ösztönzi az adósokat megegyezésre és teljesítésre. Komoly társadalmi probléma a vállalati és lakossági pénzügyi edukáció és ismeretek hiánya is. Szabályozás hiányában egyre gyakrabban jelennek meg olyan követeléskezelő cégek a piacon, melyek eljárása átláthatatlan, ellenőrizhetetlen és a legkevésbé sem transzparens.

Erre a helyzetre kíván megoldást találni a MAKISZ követeléskezelési jogszabálytervezete, amely törvényben szabályozná a követeléskezelő cégek működését. A legalapvetőbb változás a korábbiakhoz képest az, hogy a tevékenység végzését engedélyhez kötné a szervezet, így automatikusan kizárnának minden olyan céget a piacról, amelyek nem felelnek meg a velük szemben támasztott alapkövetelményeknek. Az új törvény értelmében tehát kizárólag megfelelő szakmai és anyagi háttérrel rendelkező, etikus cégek nyújthatnának ilyen szolgáltatást.

A követeléskezelő cégek vezetését kizárólag felsőfokú és szakirányú - jogi, pénzügyi, gazdasági - végzettséggel rendelkező szakemberekhez kötnék, valamint a tárgyi és személyi feltételeken is szigorítanának. Ennek értelmében a megfelelő alaptőke, a meghatározott összegű felelősségbiztosítás, megfelelő ügyviteli rendszer, szoftveres háttértámogatás, belső ellenőrzési rendszer, valamint panaszkezelési szabályzat is szükséges lenne.

Pereskedés helyett megegyezés

A hazai gazdaságpolitikai törekvésekkel összhangban, az adósok nehéz helyzetét figyelembe véve fontosnak tartja a szervezet, hogy a késve fizető ügyfelek a jogi eljárások jelentős költségeit elkerülve rendezhessék tartozásukat, és a mindkét fél számára előnyös együttműködés jöjjön létre.

– Együttműködés esetén az adós terhei is alacsonyabbak, a MAKISZ is könnyebben nyújt a felek számára elfogadható áthidaló megoldást. Ha valakivel sikerül felvennünk személyesen a kapcsolatot, 50-60 százalékkal nő az esélye a megállapodásnak. A megfelelő módon szabályozott követeléskezelés az amúgy alacsony hazai fizetési morál helyzetét is kedvezően befolyásolná – mutatott rá Felfalusi Péter.

Amennyiben sikerülne átláthatóvá és szabályozottá tenni Magyarországon a követeléskezelést, a MAKISZ szerint nőne a piaci folyamatok kiszámíthatósága, csökkenne a bedőlt hitelek és a nemfizetés aránya, utóbbi hatására az adófizetők és fogyasztók terhei mérséklődnének, ami pozitívan befolyásolná a hitelkamatokat, az árakat. Mindezek hatására pedig nőne a hazai versenyképesség és a fogyasztás.

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo