Ettől fog javulni a fizetési morál

Az északi országokban szabályozott módon működik a követeléskezelés és ennek hatása a gazdasági mutatókban is tükröződik. A mindenki számára egyértelmű követeléskezelés csökkenti a kintlévőségeket, s az így kiszámíthatóbbá váló piaci folyamatok hatására javul az országok teljesítménye.

Kép:Fotolia

A mai magyar társadalomban azért is nőtt a nemfizetések aránya, mert a közhangulatnak köszönhetően az adósok más megoldásban is reménykedhettek – hangzott el a Magyar Követeléskezelők és Üzleti Információt Szolgáltatók Szövetsége (MAKISZ) sajtótájékoztatóján.

Ha valaki nem fizet határidőre, az mások számára költséget jelent és végül a jól fizetők fizetik meg az extrakiadásokat. Európai kutatások egyértelműen mutatják: a hatékony követeléskezelés javítja egy ország GDP-jét.

– A MAKISZ célja a piactisztulás. Ennek érdekében párbeszédet kezdeményeztünk a Magyar Nemzeti Bankkal, a Magyar Bankszövetséggel és a Nemzetgazdasági Minisztériummal is. A szakmában a hatóságokkal közösen szeretnénk képviselni a hitelező és az adós érdekeit. A pereskedés nem érdeke senkinek, hiszen ezzel akár kétszeresére is nőhet a tartozás nagysága – szögezte le Felfalusi Péter, a MAKISZ elnöke, aki szerint ha helyére kerülne a követeléskezelés helyzete, a fizetési morál is javulna az országban.

Törvényt sürget a MAKISZ

Nyugat-Európa túlnyomó részén a követeléskezelés engedélyhez kötött tevékenységnek minősül, ezzel szemben Magyarországon továbbra sincs jogszabályi feltétele. A szervezet a hazai és európai gyakorlatot is figyelembe véve szakmai ajánlást készített és juttat el a jogalkotók részére, amelyet közös találkozón vitatnak meg a felek.

– A szabályozás célja egy etikusan működő piac megteremtése, ahol az adós, a hitelező valamint a követeléskezelő között párbeszéd zajlik, és mindenki számára egyértelműek, tiszták és követhetőek a szabályok. A cél a hitelezői értékek védelme, valamint a partnerekkel folytatott hatékony párbeszéd megteremtése. A MAKISZ minden olyan kezdeményezést támogat, amely a felelős adós és hitelezővédelmet szolgálja, és amely egyensúlyt teremt a hitelezők és az adósok közötti viszonyban – tette hozzá dr. Nemes Ákos, a MAKISZ titkára.

Nem szégyen, szükséglet a követeléskezelés
Ijesztő, hogy az amúgy is megtépázott állapotban lévő vállalkozásokat milyen elképesztő mértékben sújtja a lánctartozás. Mivel a kifizetetlen vagy késve kifizetett számlák a kisebb cégek bedőlését is okozhatják, érdemes tudatosan és következetesen menedzselni a kinnlevőségeket.
Napi szintű kinnlevőség-kezeléssel 0,1–0,3 százalékos leírt, elvesztett követeléssel is lehet céget működtetni, szemben a három-négy százalékos leírási veszteséggel. Ennek egyetlen feltétele van: elhinni és következetesen betartani, hogy a kockázat és követeléskezelés napi része az üzletnek.
Magyarországon az általános fizetési morál továbbra is alacsony, a késedelmes fizetésből adódó pénzügyi nehézségek, a csökkenő bevételek és az egyre gyakoribb likviditási problémák továbbra is komoly problémát jelentenek a vállalati és lakossági szektorban egyaránt. A lakosság fizetőképességének romlása közvetlenül visszahat a vállalatok eredményességére is; a csökkenő kereslet visszaveti a termelés bővítését és az új beruházásokat is ellehetetleníti.

Megoldatlan helyzet

Miközben a követeléskezelő cégek egyre fontosabb szerepet töltenek be a likviditási problémák kezelésében és így hosszú távon hazánk versenyképességének helyreállításában is, a követeléskezelés a mai napig megoldatlan kérdés Magyarországon. A végrehajtási eljárás nagyon hosszú és európai mércével is az egyik legdrágább, a jogi eljárások átfutási ideje elnyúlik, az adó, járulék- és számviteli rendszer pedig nem támogatja a hitelezőket, nem ösztönzi az adósokat megegyezésre és teljesítésre. Komoly társadalmi probléma a vállalati és lakossági pénzügyi edukáció és ismeretek hiánya is. Szabályozás hiányában egyre gyakrabban jelennek meg olyan követeléskezelő cégek a piacon, melyek eljárása átláthatatlan, ellenőrizhetetlen és a legkevésbé sem transzparens.

Erre a helyzetre kíván megoldást találni a MAKISZ követeléskezelési jogszabálytervezete, amely törvényben szabályozná a követeléskezelő cégek működését. A legalapvetőbb változás a korábbiakhoz képest az, hogy a tevékenység végzését engedélyhez kötné a szervezet, így automatikusan kizárnának minden olyan céget a piacról, amelyek nem felelnek meg a velük szemben támasztott alapkövetelményeknek. Az új törvény értelmében tehát kizárólag megfelelő szakmai és anyagi háttérrel rendelkező, etikus cégek nyújthatnának ilyen szolgáltatást.

A követeléskezelő cégek vezetését kizárólag felsőfokú és szakirányú - jogi, pénzügyi, gazdasági - végzettséggel rendelkező szakemberekhez kötnék, valamint a tárgyi és személyi feltételeken is szigorítanának. Ennek értelmében a megfelelő alaptőke, a meghatározott összegű felelősségbiztosítás, megfelelő ügyviteli rendszer, szoftveres háttértámogatás, belső ellenőrzési rendszer, valamint panaszkezelési szabályzat is szükséges lenne.

Pereskedés helyett megegyezés

A hazai gazdaságpolitikai törekvésekkel összhangban, az adósok nehéz helyzetét figyelembe véve fontosnak tartja a szervezet, hogy a késve fizető ügyfelek a jogi eljárások jelentős költségeit elkerülve rendezhessék tartozásukat, és a mindkét fél számára előnyös együttműködés jöjjön létre.

– Együttműködés esetén az adós terhei is alacsonyabbak, a MAKISZ is könnyebben nyújt a felek számára elfogadható áthidaló megoldást. Ha valakivel sikerül felvennünk személyesen a kapcsolatot, 50-60 százalékkal nő az esélye a megállapodásnak. A megfelelő módon szabályozott követeléskezelés az amúgy alacsony hazai fizetési morál helyzetét is kedvezően befolyásolná – mutatott rá Felfalusi Péter.

Amennyiben sikerülne átláthatóvá és szabályozottá tenni Magyarországon a követeléskezelést, a MAKISZ szerint nőne a piaci folyamatok kiszámíthatósága, csökkenne a bedőlt hitelek és a nemfizetés aránya, utóbbi hatására az adófizetők és fogyasztók terhei mérséklődnének, ami pozitívan befolyásolná a hitelkamatokat, az árakat. Mindezek hatására pedig nőne a hazai versenyképesség és a fogyasztás.

Véleményvezér

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo