„Ez az egyetlen megoldás van!” – mondta a kollégám és eltökélten húzta elő a tervezetet, amelyet az „egyetlen megoldás” megvalósítására készített és már kezdett is bele a részletekbe. Én pedig ott álltam vezetőként, abban a már jól ismert helyzetben, amelyben egy beosztott kollégám szent és megingathatatlan hitét kellett megingatni, már a kiinduló gondolatában: „Ez az egyetlen megoldás van!”
Hiszen mindannyian sokszor esünk abba a hibába, hogy azt hisszük az ablak, amelyet a valóságra, a világra nyitunk, valóban a világ egészét mutatja nekünk. Sokszor esünk abba a hibába, hogy a gondolatainkat összekeverjük a tényekkel és így már nem is tudjuk felismerni, ha tévedünk. Sokszor esünk abba a hibába, hogy nem megyünk tovább, nem hajolunk ki az ablakon, hogy tovább lássunk, nem bontunk le újabb téglasorokat és nem teszünk érte, hogy egyre szélesebb lehessen a látókörünk.
Márpedig a megszokás ablakából nem lehet látni a jövőt. A megszokás ablakába szorulva nem lehet hatni a jövőre.
Láttad a Google 2018-as konferenciáján lebonyolított hívást, amelyben egy mesterséges intelligencia foglal időpontot a fodrászatban?
Olvastál mostanában olyan szakmai cikket, amely a megszokott felületeiden kívülről érkezett? Követed, hogy más iparágakban miként oldanak meg a
Tiédhez hasonló problémákat egészen máshogy?
Figyelemmel kísérsz újítókat, akik az eddigiektől jelentősen eltérő módon, szokatlanul és hatékonyan oldanak meg kérdéseket?
Ha nem, akkor ne csodálkozz rajta, hogy egyre erősebben ragaszkodsz a módszereidhez, egyre szorosabban fog az „így szoktuk” érzése. Egyre hevesebb ellenérzéseket vált ki belőled, amikor más, másként lesz eredményes. Egyre frusztráltabb leszel. Mert a megszokottból, a régiből, az ismerősből nem tud új születni. Egy változás alapú világban, anélkül, hogy fejben is „mozgásban lennél”, nem fogsz tudni friss, hatékony és eredményes maradni. Előbb-utóbb végleg elhiszed, hogy a valóság egyenlő azzal, amit látsz, és amit a látottakról gondolsz.
Térjünk vissza a konkrétumok talajára és nézzünk néhány konkrét történetet, nehogy azt hidd, csak Elon Musknak van esélye változtatni a világán. Nézzük most a mindennapok szintjén látókörünk szélességének hatását:
- Egy pénzintézet HR folyamatainak átvizsgálásakor bukkantam rá egy bérszámfejtés ellenőrzési folyamatra. Havonta 2,5 napnyi munkát jelentett a kollégának ez a feladat, ami önmagában még nem is volna meglepő. De a bérszámfejtést egy külső szolgáltató látta el. Amikor mélyebbre mentünk kiderült, hogy rengeteg ponton pótolnak élőmunkával rendszerhiányosságokat. De az is kiderült, hogy nem csupán rendszerhiányosságokat pótoltak így, hanem tudásbeli hiányosságokat is a rendszerről, informatikai lehetőségekről. Nem kell, hogy minden HR szakember mély informatikai ismeretekkel rendelkezzen. De kell, hogy ismerje ennek a világnak a lehetőségeit, hogy „gyanússá válhasson” ez így túl bonyolult, kell, hogy létezzen egyszerűbb megoldás. Egy év alatt 30 munkanapot égetett el ebben a történetben az az alapállás, hogy „eszembe sem jutott, hogy ez lehetséges volna”.
- Egy gyártócég igazgatói tárgyalójában vagyunk, ahol a vezérigazgató egy a termeléshez közvetlenül kötődő mérnöki pozícióban személy cserét hajt végre. A korábbi vezető más feladatot kap. Egy hónappal később már értetlenül áll régi területe fellendülése láttán. Az eredmények duplázódnak. A korábbi vezető pedig a főnöke által végzett mentorálásra és coach segítségére támaszkodva dolgozza fel az élményt, amelyet röviden talán úgy fogalmazhatnánk meg: „Én nem tudtam, hogy ilyen lépéseket meg lehet itt tenni.”. Az eredményeink felét veszítettük el abban az időszakban, amelyben a korábbi vezető és az őt irányító vezető próbálkoztak az együttműködéssel saját ablakaikon keresztül.
- Ne hagyd, hogy eljárjon feletted az idő! Kövesd aktív figyelemmel a változásokat, tárd szélesebbre az ablakodat, minden egyes nap.
- Ne hagyd, hogy a megszokás átvegye a hatalmat feletted. Kérdőjelezd meg korábbi módszereidet, szokásaidat, újíts bátran.
- Építsd fel, fejleszd ki a számodra legtökéletesebb megoldásokat! Élvezd a változás alapú világot!
Szerző:
Nagy Andrea
A Parrish & Crawler International szakmai igazgatója,
a Zukunft Personal Hungary szakmai tartalomért felelős partnere és képzésfejlesztési, szervezetfejlesztési szakértője