Energetikai besorolások: mit érdemes tudni erről, mielőtt ingatlant vásárol vagy korszerűsít?

Az energiahatékonyság ma már komoly befolyásoló tényező az ingatlanpiacon. Egy jól teljesítő épület hosszú távon kényelmesebben fenntartható, és a költségek is jóval alacsonyabbak lehetnek. Nem véletlen, hogy az energetikai besorolás egyre gyakrabban kerül előtérbe, akár vásárlásról, eladásról vagy korszerűsítésről van szó.

Szerencsére az Országos Tanúsító Központ energetikai tanúsítványa bárki számára elérhető, aki szeretne e téren tisztán látni. Nézzük meg közelebbről, hogy mi derül ki ebből a dokumentumból!

Mit takar az energetikai besorolás?

Ez a minősítés egyértelműen megmutatja, hogy egy adott épület mennyire hatékonyan használja fel az energiát. A skála A+++ és I közé esik, ahol az első a lehető legjobb, utóbbi pedig a leggyengébb kategóriát jelöli.

A felső besorolásba csak azok az ingatlanok kerülhetnek, amelyek kimagaslóan alacsony energiaigénnyel épületek, és gyakran megújuló energiát is használnak. A skála vége felé haladva már olyan házakról beszélhetünk, amelyek erősen elavultak, hőszigetelésük hiányos, és fűtésrendszerük is korszerűtlen.

Új szabályok az új építésű ingatlanokra

2024-től új lakóépület csak akkor kaphat használatbavételi engedélyt, ha legalább az A kategóriát eléri. Ez az elvárt minimumszint, amit az épület energetikai teljesítményének tükröznie kell. Ezzel szemben a már meglévő ingatlanokra ilyen kötelezettség nem vonatkozik, tehát nem kell megfelelniük egy meghatározott energetikai szintnek.

Mi alapján dől el a minősítés?

A besorolást minden esetben teljes helyszíni vizsgálat előzi meg, amit energetikai tanúsítvány elkészítésével zárnak le. A szakember olyan tényezőket vesz figyelembe, amelyek az ingatlan energiafelhasználására közvetlen hatással vannak – például milyen típusú a falazat, milyenek az ablakok, milyen rendszerrel történik a fűtés, milyen energiahordozók állnak rendelkezésre. Mindezeket számítógépes szoftver segítségével dolgozzák fel, így a kapott eredmény minden esetben objektív, és nem függ a készítő szubjektív véleményétől.

Érdekes, hogy két teljesen azonosnak tűnő lakás is kaphat eltérő energetikai besorolást. Ennek oka az, hogy olyan paraméterek is számítanak, amelyek nem feltétlenül látszanak szabad szemmel. Például az, hogy egy lakás alatt van-e fűtött helyiség, vagy hogy milyen fűtési rendszer működik a házban.

Miért éri meg figyelni erre?

A magasabb kategóriába sorolt épületek környezetbarátabbak, és sokkal gazdaságosabban is működtethetők. Alacsonyabb fűtésszámlák, kedvezőbb hűtési költségek és általánosságban jobb komfortérzet jellemzi őket. Ráadásul egy korszerűsítési munka után könnyen kiszámítható, mekkora megtakarítást érhet el – legyen szó akár hőszigetelésről, nyílászárócseréről vagy fűtéskorszerűsítésről.

Az energetikai tanúsítvány valódi segítséget nyújthat abban, hogy jobban átlássa otthona vagy leendő ingatlana energiafelhasználását, és tudatosabb döntéseket hozzon a jövőre nézve.

Véleményvezér

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo