Ablonczy Balázs, az SAP Hungary ügyvezető igazgatója a többi között arról számolt be, hogy a tavalyi évhez képest huszonkét százalékos bevételnövekedést könyvelhettek el, ami 22,8 milliárdos árbevételt jelent a cég számára 2016-ot tekintve, és további növekedést várnak a jövőben is.
A szakember elmondta, a digitalizáció röviden arról szól, hogy minden olyan vállalati folyamatot, ami körülveszi az üzleti szereplőket, egy egységes rendszerben tudjuk kiszolgálni. Ez épp úgy fontos a munkatársak megtartásában és fejlesztésében, ahogy a partnerekkel, beszállítókkal való együttműködésében is. Egy digitális vállalatot a komplett látásmód jellemez.
Felhő a középpontban
Ablonczy szerint a felhő megoldások kicsit lemaradva terjedtek el a magyar piacon, főleg a tengeren túlhoz képest. A cégnek négy évvel ezelőtt sikerült az első nagyobb volumenű felhő technológiájú projektjüket végig vinni Magyarországon, amikor a MOL magyar vezetői úgy döntöttek, hogy modernizálják a folyamataikat. Azóta a nagyvállalati szektorban szinte mindenki használ valamilyen felhő-megoldást.
Egy integrált rendszerre való átállást általában az hozza magával, amikor üzleti modellt akar váltani a vállalat. Ehhez a korábbi informatikai rendszert fejleszteni kell, vagy adott esetben teljesen új rendszert kell bevezetni. Az ilyen fejlesztések nem csak a HR vagy a bérszámfejtők munkáját segíti. Ha mondjuk a Waberer’s példáját nézzük, akkor több ezer kamion menedzselését is komolyan segítette az újonnan bevezetett renszer: a kamionok kihasználtságát és karbantartását, az üzemanyag fogyasztást és a sofőrök munkaidőbeosztását is átláthatóvá és optimalizálhatóvá tette a vállalatra szabott integrált fejlesztést. A hazai közlekedési szektor meglepően innovatív egyébként – tette hozzá Ablonczy.
Hol tartanak a kkv-k?
A kkv szektor megrendelései az SAP bevetélnek a húsz százalékát teszi ki – ebben a tekintetben nem történt változás az elmúlt évekhez képest. Ugyanakkor arányaiban nézve folyamatos növekedésről és fejlődésről beszélhetünk kkv-k terén is, mondta Ablonczy. Az SAP kisvállalati megoldásai népszerűnek mondhatóak, nem csak azért mert költséghatékonyak, de gyorsan be is vezethetőek. Vannak erre vonatkozó pályázatok, ugyanakkor ezek nem igazán motiválják a cégeket a váltásra, mert az elérhető támogatások olyan szigorú feltételeket szabnak, főleg önerő tekintetében, hogy a kkv-k nem szívesen élnek vele.
Állami szféra
Az állami vállalatoknál nagyon komolyan veszik az adatbiztonságot, így óvatosan nyúlnak ezekhez a területhez, nehezen megy át a döntéshozókon egy-egy rendszercsere vagy fejlesztés. Ugyanakkor az állami vállalatok is egyre nyitottabbak a felhő alapú megoldásokra, ennek megfelelően az SAP is egyre többször kap zöld lámpát az ilyen jellegű fejlesztésekre, nem csak HR de beszerzési területen is.
Ablonczy Balázs szerint érződik, hogy a nemzeti közművek keresik annak a lehetőségét, hogyan lehetne modernizálni a működésüket, és növeljék az ügyfélélményt, akár egy gázszámla befizetése kapcsán. Ablonczy ennek kapcsán kitért arra is, hogy az állami megrendelések száma is tovább bővült tavaly.
Az SAP Hungary vezérigazgatója az egészségügy modernizálását rakná a prioritási lista élére, főleg, mert itt lehetne a legnagyobb eredményt a leggyorsabban elérni. Vannak már erre vonatkozó kezdeményezések – mondta a szakember.