Az OTP Bank augusztus végi sajtótájékoztatóján elhangzottak szerint a júliusban megjelent cafeteria kártyát eddig száz cég igényelte összesen 700 munkavállaló számára és 600 elfogadóhellyel kötöttek partneri szerződést. A kormányzat tervei szerint a Széchenyi Pihenőkártya elvileg teljesen felszívhatja a most üdülési csekket használók körét, vagyis a jövőben több százezer ember használja majd a kártyát. Ezzel indokolták, hogy a nagyjából nyolcezer szálláshelyen elfogadott utalvány október elsejétől már nem tartozik a kedvezményesen adózó juttatások körébe. Az egyik legnépszerűbb béren kívüli juttatás váratlanul gyors kivezetése feladat elé állítja a munkáltatókat és aggodalommal tölti el a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségét (MSZÉSZ). A szervezet úgy látja: az üdülési csekk hirtelen kivonása számos szálloda működését veszélyezteti, különösen akkor, ha nem gyorsul fel a SZÉP kártya terjedése.
A várakozásnál lassabb
Az MSZÉSZ az MTI-hez eljuttatott véleményében azt írja, hogy a hazai idegenforgalom szolgáltatói – különösen a kereskedelmi szálláshelyek – üzemeltetői számára a hírek azért nyugtalanítóak, mert az elmúlt években a hazai vendégek forgalma rendkívül dinamikusan nőtt, ami alapvetően az üdülési csekk fokozatosan erősödő népszerűségének, elterjedésének volt köszönhető. Szerintük mivel az üdülési csekk forgalmazása, kedvezményes adózása 2011. szeptember 30-ával megszűnik, a munkáltatók várhatóan kivezetik azt a munkavállalóik számára nyújtott cafeteria eszközök sorából. A SZÉP kártya bevezetése ugyan elkezdődött, de az előzetes várakozásoknál lassabban, és a bevezetést elősegítő szükséges marketing támogatás nélkül, állítja a szövetség. A kereskedelmi szálláshelyek üzemeltetői attól tartanak, hogy az üdülési csekk túl korai kivezetése, és az azt felváltó SZÉP-kártya az adatok szerinti lassú elterjedése negatívan hat az egyébként is súlyos forgalmi visszaesés következményeivel szembesülő turizmusra.
A KSH adatai szerint 2004-ben a kereskedelmi szálláshelyeken eltöltött összes 19,7 millió vendégéjszakának 45,3 százalékát, 2008-ban - a gazdasági válság első évében - az összesen 19,8 millió vendégéjszakának már 49,9 százalékát töltötték el hazai vendégek, azaz 2008-ban már minden második vendég belföldi volt. A szövetség szerint ebben meghatározó szerepe volt az üdülési csekk folyamatosan emelkedő népszerűségének.
Az üdülési csekk forgalomból 2010. január-júliusban a kereskedelmi szálláshelyeken jelentkező 13,7 milliárd forint árbevétel - annak megadóztatása, a belföldi kereslet várttól eltérő alakulása miatt - 2011 hasonló időszakában 6,6 százalékkal 12,8 milliárd forintra, a szállodákban 8 milliárd forintról 15 százalékkal 6,8 milliárd forintra esett vissza. Ugyanebben az időszakban az üdülési csekk értékesítés 38 milliárd forintról 30 százalékkal 26,7 milliárd forintra csökkent.
Ugyanakkor a hazai szállodák 2011. első félévi 52,334 milliárd forint szobaárbevétele lényegében a 2007. első félévi 52,159 milliárd forintnak felel meg, azaz - az azóta bekövetkezett kapacitásbővülés, s a magasabb minőségű szállodák arányának növekedése ellenére - az 5 évvel korábbi szinten van.
Ösztönzés kell
– Ebben a helyzetben különösen fontos a belföldi kereslet ösztönzése, a hazai üdülés erőteljesebb promotálásának, ezért szükség van az ezt támogató eszközökre, olvasható az MSZÉSZ közleményében.
A szövetség álláspontja szerint jelen helyzetben érdemes lenne megfontolni, miként lehetne gyorsítani a SZÉP-kártyák bevezetését, népszerűsítését, amelyek különösen a közelgő gyenge forgalmú téli időszakban és főleg a vidéki szállodák esetében sokak túlélésében meghatározó szerepet játszhatnak. Az MSZÉSZ állásfoglalásában kifejtette: legalább 2012. december 31-ig szükség lenne az üdülési csekk adókedvezményének megtartására, hogy a két cafeteria eszköz együttesen szolgálja a turizmus számára elengedhetetlen belföldi kereslet bővülését.
A kormányzat azonban optimista, és a SZÉP Kártya dinamikus felfutását prognosztizálja. Mindenesetre a munkáltatók és a munkavállalók már a cafeteriarendszer év eleji tervezésekor is számolhatnak a kártyával szemben azzal, hogy idén a kártya indulását biztosító jogszabály viszonylag későn jelent meg. Ugyanakkor egyáltalán nem biztos, hogy a kártya is olyan népszerű lesz mint a csekk volt. A plasztikkal ugyanis legalább egy éjszaka szállást is kell fizetni ahhoz, hogy más kikapcsolódást segítő szolgáltatást is fizethessünk vele. Míg az üdülési csekket elfogadták éttermekben, lehetett vele vitorlást bérelni, wellness szolgáltatásokért fizetni, a SZÉP Kártyával ezt csak akkor tehetjük meg, ha ehhez vendégéjszaka is kapcsolódik.