A gazdasági krízis hatására a foglalkoztatás szintje 2,2 százalékkal esett vissza, a munkanélküliség 2,5 százalékkal növekedett hazánkban 2009 első felében - emelte ki előadásában Lőrincz Leó, a Foglalkoztatási és Szociális Hivatal főosztályvezetője. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint csúcson van a részmunkaidős foglalkoztatás, egy év alatt 40 ezerrel nőtt a részmunkaidősök száma. A képzett munkatársakat ugyanis nem bocsátják el a cégek, hanem ebben a formában foglalkoztatják tovább. A mikro (40 százalék) -, kis- (25 százalék), és középvállalkozásoknál (20 százalék) növekedett az atipikus foglalkoztatási formák aránya, míg a nagyvállalkozásoknál csökkent (12 százalék). Számos HR szakember gondolja úgy, hogy az atipikus munkaforma népszerűsége a munkahelymegtartó pályázatoknak köszönhető, a cégek azonban csak átmeneti költségcsökkentésként tekintenek rá.
A KSH adatai is arról árulkodnak, hogy bár a válság még inkább ráirányíthatja a figyelmet az atipikus foglalkoztatási formákra, még mindig messze el vagyunk maradva az uniós átlaghoz képest: a részmunkaidős foglalkoztatottak aránya Magyarországon mindössze 5 százalék, valamint a távmunkában és e-munkában foglalkoztatottak aránya is alulmúlja az európai uniós átlagot. - Határozott idejű munkaszerződéssel a munkavállalók 7,3 százaléka dolgozik Magyarországon, az unióban kétszer annyian (14, 5 százalék). Részmunkaidejű foglalkoztatás terén még nagyobb a lemaradás, hiszen ez a szám nálunk 4, míg az Európai Unióban 17,7 százalék. A távmunkások pontos számát nem tudni, a FSZH becslései szerint 1-2 százalék lehet, ami az unióban 6-7 százalékos - sorolta a főosztályvezető.
Távmunka vagy rugalmas munkaidő?
A rugalmas munkavégzési forma egy gyűjtőfogalom, amelybe beletartozik minden olyan munkavégzési forma, ami nem tipikus. Általában távmunkát, részmunkaidőt értenek alatta, pedig ide tartozik a határozott idejű munkaviszony és a munkaerő-kölcsönzés is - hangsúlyozta Lőrincz Leó.
Breiner Ildikó HR szakértő is arról számolt be az előadást követő kerekasztal-beszélgetésen, hogy a távmunkának sokféle, a Munka törvénykönyvében szabályozottól eltérő formája figyelhető meg a hazai foglalkoztatásban. - Egy informatikai cég HR vezetője elmondta, náluk olyan természetes a távmunka, ha megvonnák a dolgozóktól, akkor lenne felháborodás. Kiderült, hogy egyfajta rugalmas munkavégzési, bizalmon alapuló foglalkoztatási formát ért távmunka alatt, nem pedig a törvényben meghatározott módját - mesélte a szakember.
Teljes cikk a HR Portálon.