Az üdülési jog
Az üdülési jog alapján az adott belföldi vagy külföldi szálláshelyet minden évben, az év adott időszakában kizárólagosan használhatjuk. Cserébe pedig használati díjat kell fizetni. A rendszerint évente esedékes díjat általában akkor is ki kell fizetni, ha a szállást az adott évben nem vesszük igénybe.
Az üdülési jogra vonatkozó szerződések általában 10-30 évre, vagy akár ennél is hosszabb határozott időre köttetnek. Amennyiben a szerződés határozott idejű, akkor az üdülési jog jogosultja idő előtt általában nem mondhatja fel. Fontos, hogy az üdülési jog megvásárlására vonatkozó szerződés megkötését követőn 14 napon belül még írásban elállhatunk a szerződéstől.
Az üdülési jog eladása
Egyszerűnek tűnik, hogy úgy lépjen ki valaki az üdülési jogos szerződéséből, hogy az üdülési jogot eladja. Ez azonban a gyakorlatban több nehézségbe is ütközhet. Egyrészt sokszor nem könnyű vevőt találni az üdülési jogra, főleg annak hosszú időre szóló, kötött volta miatt.
Az üdülési jogra vonatkozó szerződésekben az értékesítő cég gyakran köt ki magának elővásárlási jogot. Ez azt jelenti, hogy a jogosult köteles a vevőtől kapott, üdülési jogra vonatkozó vételi ajánlatot az értékesítő céggel közölni. Ha a cég élni kíván elővásárlási jogával, a vételi ajánlattal megegyező feltételekkel – lényegében - visszavásárolhatja az üdülési jogot. Persze ezzel a lehetőséggel a cégek általában nem kívánnak élni, mert ezt követően már nem követelhetnék a használati díjat. Komolyabb akadálya lehet az üdülési jog értékesítésének, ha az értékesítő cég nem akar belegyezni az üdülési jog eladásába. A jelenlegi szabályok szerint az üdülési jogot az egész szerződéssel együtt, tehát az abban foglalt jogokkal és kötelezettségekkel együtt lehet harmadik személyre átruházni.
Mire figyeljünk viszontértékesítésnél
Viszontértékesítésről akkor beszélünk, ha egy harmadik fél vállalja, hogy díjazás ellenében az üdülési jogunkat eladja, azaz az átruházásra vonatkozó szerződést közvetít. Ilyenkor is nagyon körültekintőnek kell lennünk, mert több olyan cég van, ami erre vállalkozik, viszont tényleges viszontértékesítés helyett egyéb, sokszor nem működő szolgáltatásokat is megvásároltatnak a gyanútlan ügyféllel.
Figyeljünk arra, hogy az értékesítést vállaló cégnek az üdülési jog eladása előtt, előre ne fizessünk díjat, ne adjunk előleget, különösen mert ezt jogszabály is tiltja. Ügyelni kell arra is, hogy más, az üdülési jog eladásától független, és ténylegesen igénybe venni nem is kívánt – de pénzbe kerülő - szolgáltatást se sózzanak ránk. Az is előfordul, hogy valakit azzal vesznek rá, hogy a meglévő üdülési joga helyett egy másik, drágább üdülési jogot vegyen, hogy ez utóbbit könnyebb lesz értékesíteni. Az esetek nagy többségében ez persze nincs így.
Dr. Szabó Gergely ügyvéd Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda