Egyszerűsíteni kellene az uniós források elosztását

Átlagon felüli mértékben bíznak a magyar cégvezetők az Európai Unió innovációs erejében, a siker érdekében azonban az uniós forrásokhoz való egyszerűbb hozzáférést sürgetik – mutat rá az Ernst & Young legfrissebb európai felmérése. Az Ernst & Young három pontos javaslatcsomagja szerint a siker záloga a technológia-transzfer, az infrastruktúra fejlesztése és a magántőke bevonása.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A magyarországi válaszadók több mint kétharmada szerint javult az Európai Unió innovációs politikája, szemben az uniós átlag 38 százalékával. A magyar vállalatvezetők optimisták a jövőt illetően is: 84 százalékuk úgy véli, hogy jövőre is javulás várható ezen a területen, szemben a 69 százalékos átlaggal – derül ki az Ernst & Young „Mozgásba hozni Európát” című felméréséből.

Átláthatóbbá válik a kínálat
„A hazai intézményi struktúrában a közelmúltban megvalósított egyszerűsítési lépések átláthatóbbá teszik a KFI források kínálatát és adminisztratív szempontból könnyítenek azok elérhetőségén” – mondta Bindics Judit, az Ernst & Young Államigazgatási Szolgáltatások Üzletágának vezetője.
Bonyolult eljárások

A felmérésben részt vevő tagállamok közül Magyarországon volt a legmagasabb azoknak az aránya, akik szerint egyszerűbbé kell tenni az uniós források elérését. A válaszadók 98 százaléka szorgalmazta ezt, az európai átlag 84 százalék volt.

Ugyanakkor a magyar válaszadók az átlagnál kevésbé voltak kritikusak abban a tekintetben, hogy az unió innovációs politikája összhangban áll-e a gazdasági szereplők igényeivel: mindössze 55 százalékuk mondta azt, hogy sikertelenek az ilyen jellegű próbálkozások, szemben az átlagos 72 százalékkal. Ezzel összhangban a válaszadók döntő többsége hangsúlyozta, hogy formális keretekre van szükség az iparági szereplők közötti rendszeres párbeszéd elősegítése érdekében – mutat rá az Ernst & Young felmérése.

Lehetséges szövetségek

A magyar vállalati döntéshozók szerint az EU-nak leginkább az Egyesült Államokkal és Kínával kellene szorosabb szövetségre lépnie, hogy a közösség versenyképesebbé váljon. Európai szinten is az amerikai szövetséget szorgalmazzák a cégvezetők, ráadásul több mint kétharmaduk szerint az Egyesült Államok innovációs politikája jelenleg sikeresebb, mint az unióé.

A siker záloga

„Az Ernst & Young felméréséből is egyértelműen kitűnik, hogy az unió innovációs politikájának alakításában és véghezvitelében szorosabb együttműködésre van szükség az üzleti és a politikai döntéshozók között. Emellett cél a privát szektor jelenleginél nagyobb mértékű bevonása a kutatás-fejlesztési programok finanszírozásába” – mondta Bindics Judit.

Javaslatcsomag

A felmérés eredményei alapján az Ernst & Young egy hárompontos javaslatcsomagot állított össze, mely szerint az Európai Unió versenyképességének zálogát a technológiatranszfer, az infrastruktúra és a magántőke jelenti.

A felmérésről
Az elemzés alapját egy, a 15 EU tagország 680 cégvezető megkérdezésével készült tanulmány képezi, amely a kormányzat és az innováció közötti összefüggésekről készített harmadik közös összeállítása az Ernst & Young és a Centre for European Policy Studies szakembereinek. A felmérésben a következő országok vettek részt: Nagy-Britannia, Hollandia, Franciaország, Írország, Belgium, Finnország, Svédország, Ausztria, Magyarország, Lengyelország, Görögország, Spanyolország és Portugália.
Az uniós innovációs politikának elő kell segítenie a felsőoktatás és az üzleti világ közötti együttműködéseket és technológiai transzfereket, fókuszba állítva az oktatást és a gyakorlati tudást. Ezt az irányt a válaszadók 95 százalékban támogatták.

Mivel a kutatás-fejlesztéshez kapcsolódó befektetési döntésekben meghatározó szerepet játszik az infrastruktúra minősége, a PPP-konstrukciók alkalmazását sürgetné a szükséges fejlesztésekben az Ernst & Young. A megkérdezettek körében ez szintén egyöntetű támogatottságra talált.

A válaszadók több mint 70 százaléka értett egyet abban, hogy a kutatás-fejlesztési programokban nagyobb szerepet kell játszaniuk a nagyvállalatoknak, amelyek közvetítőként működhetnek a kis- és középvállalati körből kikerülő beszállítóik felé.

Egyre jobban bíznak a cégek az uniós pénzesőben
Az európai uniós pályázati lehetőségek megítélését illetően pozitív elmozdulás figyelhető meg a hazai kkv-k körében. Egyre több vállalkozás talál olyan pályázati kiírást, amely érdekelheti őt, a rendelkezésre álló keretek ugyanakkor szűkülnek.
 

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo