Egyre népszerűbbek a rövid távú kiküldetések

A hagyományos, akár évekig tartó kiküldetés mellett egyre inkább teret hódít a rövidebb időre szóló külföldi munkavállalás. Cikkünkben arra keressük a választ, mikor és miért éri meg a cégeknek 6-12 hónapra kiküldeni egy munkavállalót.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Fél évnél hosszabb, egy évnél rövidebb munkavállalás külföldön - ez a rövid távú kiküldetés definíciója. Az ennél rövidebb idejű kint tartózkodások üzleti utaknak minősülnek (amelyek persze átcsúszhatnak a rövid távú munkavállalások kategóriájába). Bár vannak veszélyei - például adófizetési buktatók - a cégek szeretik a rövid távú kiküldetéseket. Sőt, értékes stratégiai eszköznek tartják, amely segít megtartani a tehetséges és mobilis dolgozókat - azokat, akiknek a hosszabb kiküldetés már nem felelne meg.

Projektekre vagy fejlesztésre

A rövid távú kiküldetések esetében a legtöbben projektalapon szerződnek, illetve a vezetőket képzik tovább ezekkel a fél-egy éves kiküldetésekkel. A munkaadók és a munkavállalók szerint is a legfőbb előnye a rugalmasság: ha elmegy egy munkatárs, akkor rövid távú kiküldetéssel tölthetik be a helyét addig, amíg eldöntik, mi legyen a pozíciójával.

Megélhetési költségek: hogyan számoljuk?

A kiküldetésre a legtöbb cég napidíjat fizet, máshol költségtérítést adnak, vagy fix összegben állapodik meg a dolgozóval. A napidíjat alkalmazók szerint ezt a legkönnyebb kiszámolni és adminisztrálni, ráadásul „testreszabható" aszerint, hova megy a dolgozó vagy hányan tartanak vele. Fix kiküldetési díjat, vagy a kettő keverékét pedig előszeretettel alkalmazzák a vezető pozíciókban.

Néhány jó tanács a rövidtávú kiküldetésekhez

Tisztázzuk,hogy mi a kiküldetés célja. Van egy távoli ügyfelünk, akinek pont egy adott munkavállalónkra van szüksége? Vagy egy dolgozónk képességfejlesztése a célunk? Olyan cég vagyunk, akinek több dolgozója is máshol, külföldi ügyfeleknél dolgozik? Bármi is legyen a cél, hangoljuk össze a munkavállaló céljait a vállalat érdekeivel.

Adófizetési kötelezettség: a folyton változó szabályok miatt jól, ha tisztában vagyunk a ránk vonatkozó szabályokkal. Így biztos nem büntetésre kell kifizetnünk a nyereséget, és nem kerülünk feketelistára.

Segítsünk a munkavállalónak! Jó, ha tanácsot ad neki valaki, hogyan kezelje a kiküldetésért kapott juttatást, különösen, ha fix összegben állapodunk meg vele. Emellett ne felejtsünk el visszafizetési megállapodást sem kötni: ha hamarabb hazajön a munkavállaló, a kiküldetési díjat vagy egy részét vissza kell fizetnie.

Tartsuk számon a kiküldött munkavállalókat. Így nem lesznek rejtett expatok a vállalatunknál - és elkerülhetjük az ezzel járó kellemetlen meglepetéseket, büntetéseket is.

Szerző: Cziczárdi Györgyi, Expat-Center Kft

Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény 

A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.
Főhet szegény Orbán Viktor feje

Főhet szegény Orbán Viktor feje 

Ez ám a meglepetés, mégiscsak Putyin a háborúpárti.
Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint 

Újabb botrány, lesz-e felelős?
Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo