A Pew Research Center 1997-es és 2010/2011-es adatfelvételek eredményeit hasonlította össze, amelynek alapján arra a megállapításra jutott, a fiatal nők ma sokkal jobban vágynak szakmai sikerekre, mint férfi kortársaik. Az adatok szerint 1997-ben a 18-34 év közötti nők 56 százaléka tartotta az egyik legfontosabb dolognak az életében, de legalábbis nagyon fontosnak, hogy karriert csináljon, míg az azonos korú férfiak 58 százaléka vélekedett így. A frissebb lekérdezés adatai azonban azt mutatják, míg a férfiak ambíciói stagnálnak, a nőké szárnyal: a 2010/2011-es lekérdezés során a nőknek már 66, a férfiak ellenben 59 százaléka mondta, kiemelten fontosnak tartja a karrierépítést. (Ismét megválasztották a legjobb női munkahelyeket.)
A változás az idősebb korosztályt sem kerülte el. 1997-ben a 35 és 64 év közötti nők 26 százaléka minősítette fontosnak a szakmai sikereket, míg az azonos korcsoportba tartozó férfiak 41 százaléka vélekedett így. A 2010/2011-es vizsgálatra a korosztályba tartozó nők utolérték férfi társaikat. A frissebb vizsgálat során a nők 42, a férfiak 43 százaléka hangsúlyozta a szakmai eredményesség fontosságát.
Azért a család az első
Bár sokan tartanak attól, hogy a nők szakmai ambíciói aláássák a hagyományos társadalmi értékeket, a Pew kutatása rámutat, a karrier iránti igény növekedése mellett nem csökkent a házasság és család fontosságába vetett hitt. Mind az 1997-es, mind a 2010/2011-es kutatás során a nők és a férfiak egyaránt nagyobb arányban tartották fontosnak, hogy boldog házasságuk legyen, és jó szülőkké váljanak, mint azt, hogy eredményesek legyenek szakmájukban. A boldog házasságot mindkét nem 80 százalék fölötti arányban, a szülői eredményességet 90 százalék fölötti arányban minősítették fontosnak.
A kutatás kiemeli, a fiatal nők, ha lehet, ma még inkább vágynak arra, hogy otthon és a munkában is jól teljesítsenek. A karrier iránti igény növekedése mellett a 18 és 34 év közötti korcsoportban nőtt azok aránya is, akik sikeres házasságra és a szülői szerepek sikeres teljesítésére vágynak.
Itthon miniszteri biztost kapnak a nők
Miniszteri biztost nevezett ki vasárnapi hatállyal Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a nők munkaerő-piaci helyzetének javítására. A Hivatalos Értesítőbenmegjelent utasítás szerint a posztot Varga Zsoltné Szalai Piroska Mária tölti be, megbízatása pedig fél évre szól. A miniszteri biztos feladata lesz, hogy megtalálja és elemezze azokat az okokat, amelyek akadályozzák a nők munkaerő-piaci részvételének és aktivitásának növekedését, továbbá hogy összegyűjtse a női foglalkoztatás növelését és a családbarát munkahelyek megteremtését célzó munkaformákat. (A női vállalkozókat az EU is segítené.)
Emellett javaslatokat kell kidolgoznia egyebek mellett a nők munkába való visszatérését segítő gyermekfelügyeleti intézmények fejlesztésére, a nőket érő diszkrimináció elleni fellépésre és a nők egészségmegőrzése érdekében a munkakörülményeik javítására.
Nem magyar jelenség a nők hátrányos megkülönböztetése
Az Európai Bizottság jelentése szerint a nők Európa-szerte még mindig átlagosan 16,4 százalékkal kevesebbet keresnek a férfiaknál, így a nőknek ugyanazért a jövedelemért jóval többet kell dolgozniuk, mint a férfiaknak. Az arány az egyes tagállamokban igencsak eltérő: Lengyelországban például körülbelül 2 százalék, míg Észtországban a 27 százalékot is meghaladja.
A nemek közötti bérszakadék - amely a gazdaságban dolgozó nők és férfiak átlagos bruttó órabérének különbsége - tartósan magas, és az egyes országok és ágazatok között jelentős különbségek tapasztalhatók. A bérszakadék a munka és a magánélet közötti egyensúly kialakításával összefüggő problémát tükrözi: sok nő veszi igénybe a szülői szabadságot és csak részmunkaidőben vállal munkát. Az általánosságban enyhén pozitív tendenciák ellenére vannak olyan tagállamok, ahol a nemek közötti bérszakadék egyre nő: így például Bulgáriában, Franciaországban, Lettországban, Magyarországon, Portugáliában és Romániában.