Egyre jobban tetszenek a befektetőknek a magyar startupok

Az IT, a telekommunikációs és a médiaiparban voltak a legaktívabbak a befektetők a vállalati felvásárlások (M&A) piacán idén. A tranzakciók száma és értéke is emelkedett a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva a nyilvánosságra hozott adatok alapján – derül ki az EY legfrissebb M&A Barométeréből.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

„Az EY felmérései és az M&A piac reakciói is egyértelműen azt mutatják, hogy a befektetők elsősorban innovatív technológiai vállalatokra, valamint az IT- és a telekommunikációs szektorra fókuszálnak. Szerencsés fordulat, hogy Magyarországon erőteljes növekedés és támogatói környezet érzékelhető a startupok és a techcégek terén, akik egyre inkább felkeltik a külföldi nagybefektetők érdeklődését” – mondta Dezse Margaret, az EY Tranzakciós Tanácsadási Szolgáltatások Üzletágának vezető partnere. (A kockázati tőkebefektetések felpörgőben vannak.)

Az elérthető adatok alapján a tranzakciók száma és értéke is emelkedett a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva. 2014 első félévében 48 üzletet hoztak nyilvánosságra, ami több mint 14 százalékos növekedést jelent. A tranzakciók becsült összértéke pedig 850 millió dollár volt, amely mintegy 250 százalékos emelkedés a tavalyi év első hat hónapjához képest – mutat rá az EY félévente elkészített M&A Barométere.

A tranzakciós piac becsült méretének számottevő növekedése mögött a nagy, 100 millió dollárnál magasabb értékű tranzakciók állnak. Az ennél alacsonyabb értékű tranzakciók összértéke azonban csökkent, 23 százalék a visszaesés az egy évvel ezelőtti adatokhoz képest.

A korábbi éveknek megfelelően továbbra is a belföldi ügyletek uralják a magyar piacot, a tranzakciók 58 százaléka hazai kötődésű. Mindössze két nagyobb külföldre irányuló vásárlásról számolnak be nyilvános források: a MOL és a Richter akvizícióiról.

Továbbra is az IT és a telekommunikációs szektor a legnépszerűbb

Az iparágak tekintetében az IT és a technológia, valamint a telekommunikációs és médiaszektor vezette a felvásárlások listáját. „A szektorban zajló tranzakciók közül három ügyletet mindenképpen érdemes kiemelni: a magyar IND Groupot felvásárolta a londoni központú Misys; a Balabithoz a C5 Capital Investment érkezett befektetőként; a Schibsted Classified Media pedig a Daily Maillel kötött 2012-es tranzakció folyományaként kivásárolta az alapító tulajdonosok kezében lévő maradék 50 százalékot a Hasznaltauto.hu-ban. Mindhárom tranzakció alátámasztja azt a feltételezésünket, hogy a hazai technológiai vállalatok továbbra is keresettek lesznek a nemzetközi porondon, ami további optimizmust adhat a hazai pénzügyi befektetői környezetnek is” – mondta Bányai András, az EY Technológiai szektorban zajló tranzakciókért felelős menedzsere.

Magyarként is elérhető nemzetközi siker
Dobogós helyezést ért el a világ egyik legrangosabb startupversenyének európai döntőjén, és ezzel bejutott az Intel Global Challenge egyesült államokbeli fináléjába a hazai fejlesztésű szőlővédelmi technológia. A SmartVineyard az újabb bizonyíték arra, hogy egy magyarországi startupnak is lehet nemzetközi sikerekről álmodnia.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo