„Az EY felmérései és az M&A piac reakciói is egyértelműen azt mutatják, hogy a befektetők elsősorban innovatív technológiai vállalatokra, valamint az IT- és a telekommunikációs szektorra fókuszálnak. Szerencsés fordulat, hogy Magyarországon erőteljes növekedés és támogatói környezet érzékelhető a startupok és a techcégek terén, akik egyre inkább felkeltik a külföldi nagybefektetők érdeklődését” – mondta Dezse Margaret, az EY Tranzakciós Tanácsadási Szolgáltatások Üzletágának vezető partnere. (A kockázati tőkebefektetések felpörgőben vannak.)
Az elérthető adatok alapján a tranzakciók száma és értéke is emelkedett a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva. 2014 első félévében 48 üzletet hoztak nyilvánosságra, ami több mint 14 százalékos növekedést jelent. A tranzakciók becsült összértéke pedig 850 millió dollár volt, amely mintegy 250 százalékos emelkedés a tavalyi év első hat hónapjához képest – mutat rá az EY félévente elkészített M&A Barométere.
A tranzakciós piac becsült méretének számottevő növekedése mögött a nagy, 100 millió dollárnál magasabb értékű tranzakciók állnak. Az ennél alacsonyabb értékű tranzakciók összértéke azonban csökkent, 23 százalék a visszaesés az egy évvel ezelőtti adatokhoz képest.
A korábbi éveknek megfelelően továbbra is a belföldi ügyletek uralják a magyar piacot, a tranzakciók 58 százaléka hazai kötődésű. Mindössze két nagyobb külföldre irányuló vásárlásról számolnak be nyilvános források: a MOL és a Richter akvizícióiról.
Továbbra is az IT és a telekommunikációs szektor a legnépszerűbb
Az iparágak tekintetében az IT és a technológia, valamint a telekommunikációs és médiaszektor vezette a felvásárlások listáját. „A szektorban zajló tranzakciók közül három ügyletet mindenképpen érdemes kiemelni: a magyar IND Groupot felvásárolta a londoni központú Misys; a Balabithoz a C5 Capital Investment érkezett befektetőként; a Schibsted Classified Media pedig a Daily Maillel kötött 2012-es tranzakció folyományaként kivásárolta az alapító tulajdonosok kezében lévő maradék 50 százalékot a Hasznaltauto.hu-ban. Mindhárom tranzakció alátámasztja azt a feltételezésünket, hogy a hazai technológiai vállalatok továbbra is keresettek lesznek a nemzetközi porondon, ami további optimizmust adhat a hazai pénzügyi befektetői környezetnek is” – mondta Bányai András, az EY Technológiai szektorban zajló tranzakciókért felelős menedzsere.