Egyre jobban tetszenek a befektetőknek a magyar startupok

Az IT, a telekommunikációs és a médiaiparban voltak a legaktívabbak a befektetők a vállalati felvásárlások (M&A) piacán idén. A tranzakciók száma és értéke is emelkedett a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva a nyilvánosságra hozott adatok alapján – derül ki az EY legfrissebb M&A Barométeréből.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

„Az EY felmérései és az M&A piac reakciói is egyértelműen azt mutatják, hogy a befektetők elsősorban innovatív technológiai vállalatokra, valamint az IT- és a telekommunikációs szektorra fókuszálnak. Szerencsés fordulat, hogy Magyarországon erőteljes növekedés és támogatói környezet érzékelhető a startupok és a techcégek terén, akik egyre inkább felkeltik a külföldi nagybefektetők érdeklődését” – mondta Dezse Margaret, az EY Tranzakciós Tanácsadási Szolgáltatások Üzletágának vezető partnere. (A kockázati tőkebefektetések felpörgőben vannak.)

Az elérthető adatok alapján a tranzakciók száma és értéke is emelkedett a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva. 2014 első félévében 48 üzletet hoztak nyilvánosságra, ami több mint 14 százalékos növekedést jelent. A tranzakciók becsült összértéke pedig 850 millió dollár volt, amely mintegy 250 százalékos emelkedés a tavalyi év első hat hónapjához képest – mutat rá az EY félévente elkészített M&A Barométere.

A tranzakciós piac becsült méretének számottevő növekedése mögött a nagy, 100 millió dollárnál magasabb értékű tranzakciók állnak. Az ennél alacsonyabb értékű tranzakciók összértéke azonban csökkent, 23 százalék a visszaesés az egy évvel ezelőtti adatokhoz képest.

A korábbi éveknek megfelelően továbbra is a belföldi ügyletek uralják a magyar piacot, a tranzakciók 58 százaléka hazai kötődésű. Mindössze két nagyobb külföldre irányuló vásárlásról számolnak be nyilvános források: a MOL és a Richter akvizícióiról.

Továbbra is az IT és a telekommunikációs szektor a legnépszerűbb

Az iparágak tekintetében az IT és a technológia, valamint a telekommunikációs és médiaszektor vezette a felvásárlások listáját. „A szektorban zajló tranzakciók közül három ügyletet mindenképpen érdemes kiemelni: a magyar IND Groupot felvásárolta a londoni központú Misys; a Balabithoz a C5 Capital Investment érkezett befektetőként; a Schibsted Classified Media pedig a Daily Maillel kötött 2012-es tranzakció folyományaként kivásárolta az alapító tulajdonosok kezében lévő maradék 50 százalékot a Hasznaltauto.hu-ban. Mindhárom tranzakció alátámasztja azt a feltételezésünket, hogy a hazai technológiai vállalatok továbbra is keresettek lesznek a nemzetközi porondon, ami további optimizmust adhat a hazai pénzügyi befektetői környezetnek is” – mondta Bányai András, az EY Technológiai szektorban zajló tranzakciókért felelős menedzsere.

Magyarként is elérhető nemzetközi siker
Dobogós helyezést ért el a világ egyik legrangosabb startupversenyének európai döntőjén, és ezzel bejutott az Intel Global Challenge egyesült államokbeli fináléjába a hazai fejlesztésű szőlővédelmi technológia. A SmartVineyard az újabb bizonyíték arra, hogy egy magyarországi startupnak is lehet nemzetközi sikerekről álmodnia.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo