A közbeszerzés a világkereskedelmi folyamatok jelentős részére kihat, és évente mintegy ezermilliárd EUR-t tesz ki; nagyságrendje az EU-ban eléri a GDP 19 százalékát, és elengedhetetlenül fontos eszköz a növekedés újbóli beindításához, különösen a gazdasági válság idején. Bár az uniós közbeszerzési piac hagyományosan nagyon nyitott, az unió kereskedelmi partnerei mégsem minden esetben biztosítják piacaik hasonló szintű nyitottságát: világviszonylatban a beszerzési piacok csak mintegy negyede áll nyitva a nemzetközi verseny előtt. Az unió kereskedelmi partnerei által alkalmazott korlátozások érintik az építőipart, a tömegközlekedést, az orvostechnikai eszközöket, a villamosenergia-termelést és a gyógyszeripart, olvasható az Európai Bizottság közleményében. (2012. januárjától Magyarországon is változott a közbeszerzési törvény, hogy a kisebb vállalkozások is eséllyel indulhassanak a közbeszerzési eljárásokon. Félő azonban, hogy éppen az átláthatóság és rugalmasság érdekében hozott intézkedések miatt lesz továbbra is bonyolult a közbeszerzés.)
A szerdán benyújtott új kezdeményezés további ösztönzőket fogalmaz meg az EU kereskedelmi partnerei számára, hogy megnyissák közbeszerzési piacaikat az uniós ajánlattevők előtt. Ezzel lehetővé válhat, hogy az európai uniós vállalkozások a belső piacon egyenlő feltételek mellett versenyezzenek a külföldi vállalkozásokkal. A kezdeményezéstől a brüsszeli szakemberek azt remélik, hogy az növelni fogja az uniós vállalkozások üzleti lehetőségeit az uniós és a nemzetközi piacokon, fokozza a kis- és középvállalkozások működési potenciálját a globalizált gazdaságban, fellendíti a foglalkoztatottságot és ösztönzi az innovációt az unió minden tagállamában. (Az irányelvek szerint nem csak a pénz számít az ajánlatok közötti döntés során, hanem például környezeti szempontoknak is.)
Michel Barnier, a belső piacért és a szolgáltatásokért felelős biztos kijelentette: „Az EU-nak szakítania kell a naiv szemlélettel, és a világkereskedelem terén a tisztességre és kölcsönösségre kell törekednie. Kezdeményezésünk arra az európai meggyőződésre épül, hogy a közbeszerzés megnyitása világ- és európai szinten is előnyökkel jár. Nyitottak vagyunk az üzleti lehetőségekre, és hajlandóak vagyunk piacainkat még nyitottabbá tenni, de csak akkor, ha a vállalkozások egyenlő feltételek mellett versenghetnek. A bizottság továbbra is őrködik majd az európai érdekek, az európai vállalkozások és munkahelyek felett.”
Karel De Gucht, a kereskedelemért felelős európai biztos kifejtette, hogy szerinte szabad kereskedelmi forgalmat kell biztosítani, és a kormányzati beszerzésnek fontos szerepet kell vállalnia a világ nyitott kereskedelmi piacain.
– Jót tesz az üzletnek, hasznos a fogyasztóknak, az adófizetők számára pedig kedvezőbb ár-érték arányt jelent. A javaslat révén nő az Európai Unió befolyása a nemzetközi és az uniós partnerekkel folytatott, a beszerzési piacok európai vállalkozások előtt történő megnyitására vonatkozó tárgyalásokon. Biztos vagyok benne, hogy ezáltal egyenlő lehetőségek nyílnak az uniós vállalkozások előtt a közbeszerzési szerződések elnyerése és így a munkahelyteremtés terén – tette hozzá a biztos.
A kezdeményezés teljes mértékben tiszteletben tartja a WTO Kormányzati Beszerzési Megállapodásában és a kétoldalú kereskedelmi megállapodásokban vállalt uniós kötelezettségeket. A kezdeményezés jogilag kötelező erejű jelleggel teszi egyértelművé az európai ajánlatkérők számára az EU nemzetközi kötelezettségvállalásait.