A Zenit Logisztikai Eszközök Kereskedőháza Kft. ügyvezetője szerint ez a bizonytalan szabályozás nemhogy a logisztikai ügymenetet és az üzleti tevékenységet, de a munkavállalók életét is veszélyezteti. Egy létező, és mindeddig szőnyeg alá söpört problémáról van szó – szögezte le Szomor László. „Ma gyakorlatilag az üzemeltetők döntik el, felépített állványrendszereik kellően biztonságosak-e, és tapasztalataink szerint sajnos gyakran „tévednek”. Van ugyan jogszabály (1993. évi XCIII. törvény a munkavédelemről), amelyet fontos lenne alkalmazni erre a területre is, de aki keres, az állványok tekintetében túl könnyen talál kibúvót alóla, és sajnos sokan dugják homokba a fejüket, azt gondolva, hogy a tragédiák mindig máshol történnek” – hangsúlyozta az ügyvezető.
Ám még ha az üzemeltető úgy is dönt, hogy ideje lenne szakértőnek ellenőrizni a szerkezeteket, az sem jelent egyértelmű megoldást – az ugyanis, hogy a vizsgálat elvégzésére ki jogosult, szintén nem tisztázott, így szinte bárki tehet a témában kijelentéseket.
A fejetlenségre egy gyógyír létezik: a megfelelő jogszabályi környezet megalkotása és haladéktalan érvényesítése. Már az is sokat segítene, ha az állványrendszereket tételesen bevonnák a meglévő szabályozás alá. Németországban az ilyen eszközöket évente egyszer képzett és akkreditált, saját azonosítóval rendelkező szakértővel kell felülvizsgáltatni.
2018. első negyedévében a Pénzügyminisztérium Munkavédelmi Főosztályának adatai alapján 10 391 munkahelyi baleset történt, miközben egy másik felmérés szerint 2013-hoz képest hatezerrel több volt a munkabaleset tavaly. Természetesen nem mind a vizsgálat nélkül hagyott állványzat miatt következett be, de tény, hogy rengeteg, gyakran maradandó sérülést lehetne e témában egy „tollvonással” megelőzni. „Ma pedig, amikor a képzett és aktív munkaerő az ország egyik leginkább keresett értéke, már egyetlen eset is értelmetlen veszteség, akár humánus, akár gazdasági szempontból” – hívta fel a figyelmet Szomor László.