A K&H kkv bizalmi index legfrissebb eredménye szerint a vállalkozások jövőjét befolyásoló egyik meghatározó tényező, a vállalkozások pénzügyeivel kapcsolatos várakozások kissé pesszimista képet mutatnak. Az árbevétel és eredményvárakozások immár fél éve csökkennek. Ennek ellenére ezek az értékek még mindig meghaladják az elmúlt pár évre jellemző pénzügyi várakozásokat. (A versenyképességünk ugyan javult, de a szomszédaink kezdenek lehagyni minket, már Bulgáriával vagyunk versenyben.)
„A vállalkozások a második negyedévhez képest 1 százalékponttal kisebb, átlagosan 5,3 százalékos árbevétel növekedésre számítanak. Ennek oka, hogy a kkv-k közel kétharmada (64%) 0-6 százalékközötti árbevétel növekedést valószínűsít, míg az ennél nagyobb, 6 százalék feletti árbevétel növekedéssel számoló cégek aránya 36 százalékról 26 százalékra esett vissza. Árbevételének csökkenését minden tizedik vállalkozás feltételezi a következő egy évben” – tájékoztatott Németh László, a K&H Kkv marketing főosztály vezetője.
Bizakodóak a mikrovállalkozások
A különböző méretű cégek árbevétel várakozásai egyaránt mérséklődtek, de a várt értékek jelentősen eltérőek. Jelenleg a mikrovállalkozások a legbizakodóbbak, egyedül ők valószínűsítenek átlag feletti, 5,8 vos árbevétel növekedést. A kis- és középvállalkozások árbevétel várakozásai viszont nagymértékben romlottak. Előbbiek 4,9 százalék, míg utóbbiak mindössze 3,7 százalékos emelkedéssel számolnak a következő egy évben. A különböző ágazatok közül egyedül a szolgáltató szektor várakozásai nőttek, ők jóval az átlagot meghaladó, 6,2 százalékos árbevétel növekedést prognosztizálnak.
A profitkilátásokat tekintve is visszafogottabbak lettek a cégek, az átlagos elvárás 3,5 százalékos eredménynövekedés, ami 0,3 százalékponttal marad el a második negyedévhez képest. A következő egy év eredményét tekintve továbbra is a mikrovállalkozások a legoptimistábbak, ők átlagosan 3,7 százalékos profitnövekedéssel számolnak. A kisvállalkozások nem sokkal lemaradva 3,3 százalékos, míg a középvállalkozások csupán 2,6 százalékos bővülést valószínűsítenek. Az ágazatok közül ez esetben is egyedül a szolgáltató szektor vár átlag feletti, 3,8 százalékos eredménynövekedést, míg a kereskedelmi, ipari és mezőgazdasági cégek egyaránt 3,2 százalékos profitnövekedést feltételeznek.