A vállalkozások széles körét pozitívan érinti, hogy a 2013. július 1-jétől bevezetésre kerülő egyszerűsített elektronikus fizetési rendszer a pénzforgalmi számlanyitásra kötelezett adózók számára lehetővé teszi, hogy az adószámlák számától függetlenül egyetlen összevont utalással teljesítsék az esedékességük szempontjából összevonható adónemekre vonatkozó befizetési kötelezettségeiket.
Az Egyszerű Állam programról részletesebben itt olvashat!
Nagymértékben egyszerűsödtek a szakképzési hozzájárulás felhasználására vonatkozó szabályok: a korábbi bonyolult, tételes elszámolás helyett gyakorlati képzési normatíva került bevezetésre, valamint a korábbi kettős intézményrendszer helyett a NAV-hoz került bevalláskezelés és ellenőrzés.A hatósági eljárások felgyorsítása irányába hat, hogy a közigazgatási hatósági eljárási törvény módosításának megfelelően 2014. január 1-jétől az általános ügyintézési határidő 30 napról 21 napra rövidül. 2015. január 1-jétől megszűnik a társadalombiztosítási kifizetőhellyel nem rendelkező munkáltatók párhuzamos adatszolgáltatási kötelezettsége: a pénzbeli ellátások összegének megállapítása a NAV számára megküldött és OEP felé továbbított adatokból történik.
A program eddig megvalósult intézkedései a vállalkozások szűkebb vagy szélesebb köre számára számos további pozitív változást hoztak. Így többek között a legkisebb vállalkozások számára egyszerűsödött az éves beszámolási kötelezettség, életszerűbbé váltak a házipénztárra vonatkozó előírások, megszűnt a hatóságok pénzügyi érdekeltsége a vállalkozások megbírságolásában, több szempontból egyszerűsödött az EU-s pályázati adminisztráció, a mezőgazdasági termelők számára egyszerűbbé vált a gázolaj jövedéki adójának visszaigénylése, egyszerűsödtek az elektronikus számlázásra vonatkozó előírások.
A vállalkozói terhek csökkentése hosszabb távon egyértelműen javítja a vállalatok és az egész nemzetgazdaság versenyképességét. Az eddig végrehajtott és a további intézkedések jelentős mértékű adminisztratív terhet vesznek le a vállalkozások válláról, s ezzel több időt, energiát, pénzt fordíthatnak a fejlesztésre, foglalkoztatásra, innovációra.
Az eddigi eredmények mellett is a Kormány továbbra is fontos célként és feladatként tekinti az adminisztratív terhek mérséklésére, és ennek során törekszik a vállalkozások erre irányuló javaslatainak figyelembevételére.