Csípik Brüsszel szemét a multik adókedvezményei

25 évre visszamenőleg vizsgálja az EU a multinacionális cégeknek biztosított adókedvezményeket, 1991. január 1-jei dátummal kezdődően fogja vizsgálni az Európai Parlament speciális bizottsága a tagállamok adómegállapodásait.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

Az elmúlt hónapokban több botrányos ügyben is felmerült a gyanú, hogy ilyen megállapodások révén több multinacionális cégnek, köztük például az Amazonnak, vagy az Apple-nek igazságtalanul kevés adót kellett csak fizetnie. Az Európai Parlament az Európai Bizottság hasonló vizsgálatainak hatására döntött úgy, hogy speciális bizottságot hoz létre. Egyik testület sincs könnyű helyzetben, hiszen a vizsgálatokat több irányból is támadják, mondván, hogy az egy burkolt próbálkozás a nemzeti adópolitikák harmonizációjára.

„A problémát nem az adómegállapodások intézménye okozza, mivel az egy bevett eljárás, amellyel komplex ügyletek esetében kiszámítható viszonyokat biztosítanak a tagállamok az adózóknak. A problémát ennek visszaélésszerű alkalmazása jelenti, amivel néhány multinacionális cég jogosulatlan módon jutott jelentős adóelőnyhöz” – mondta el Dr. Békés Balázs, a Ryan amerikai adótanácsadó cég régiós vezetője. „Ezzel szelektív módon juthattak versenyelőnyhöz bizonyos cégek, ami szembemegy az EU alapelveivel. A speciális bizottság elsőszámú feladata ezért, hogy javaslatokat tegyen azokra a jogi intézkedésekre, amelyekkel megszüntethető az a gyakorlat, hogy nagyvállalatok adómegállapodásokkal kerüljék el, vagy minimalizálják az adófizetést. A parlamenti vizsgálat középpontjába nem a cégek kerülnek, hanem az EU tagországainak adójogi gyakorlatai, a cél pedig minden olyan torzító tényező eliminálása, amellyel a szabad verseny befolyásolható.”

Egy postafiók már nem elég székhelynek
Nemzetközi adótervezésre létrehozott struktúrák egyre gyakrabban buknak meg a valós gazdasági jelenlét hiánya miatt. Mind külföldi, mind pedig magyar adóhatóságok manapság alaposan elemzik: az adott társaságnak van-e gazdasági kötődése ahhoz az országhoz, amelyben létrehozták.
A 45 tagú testületnek még 5 hónapja van arra, hogy a javaslatait elkészítse. A megoldás azért is sürgető, mert az elmúlt hónapokban egyre több hasonló ügy borzolta az európai kedélyeket. A legnagyobb botrány 2014 végén robbant: az Oknyomozó Újságírók Nemzetközi Konzorciumának Lux Leaks nevű tényfeltáró riportja Luxemburg 2002 és 2010 közötti megállapodásait tárta fel, amely több mint 300 multinacionális vállalatot érintett. Ezek szerint Luxemburg segítő kezet nyújtott a vállalatok fizetendő adójának minimalizálásához. A nagyvállalatoknak nem volt másra szükségük ehhez, csak egy leányvállalatra a nagyhercegségben, amely kölcsönökkel finanszírozta a vállalatcsoportot. Ezzel a módszerrel Luxemburgba csoportosították át a profitot, ahol már jóval alacsonyabb adókulccsal kellett adózniuk.

A Benelux államok közül nem csak Luxemburg került gyanúba. Az Európai Bizottság szerint a belga többlet profit adómegállapodások is tiltott állami támogatás gyanúját vetik fel: ezek ugyanis csak és kizárólag nemzetközi cégek számára biztosítottak adómentességet a profit nagy részére. Írország már korábban reagált egy hasonló, régóta nemzetközi kritikák célpontjának számító, adótervezési lehetőség a „Double Irish” megszüntetésével.

„Az Európai Bizottság vizsgálata mellett az Európai Parlament speciális bizottságának felállítása is azt mutatja, hogy az EU rendkívül komolyan veszi ezeket az eseteket, amelyek egyszerre vetik fel a szabad verseny megsértését és az adóelkerülést. Az Európai Bizottság vizsgálatainak azt kell feltárnia, hogy az adóhatóságok jogszerű állami támogatást biztosítottak-e a cégeknek, vagy indokolatlan versenyelőny juttatásával a szabad verseny torzulását idézték elő. A speciális parlamenti bizottság javaslatai pedig a jövőben kiküszöbölhetik majd a hasonló esteket” – mondta el Békés Balázs.

VÉGE AZ “ÍR SZENDVICSNEK”, A NAGYOK IS FIZETNEK
A folyamatos nemzetközi nyomás eredményeként a napokban az ír pénzügyminiszter bejelentette: megszüntetik „Double Irish”-ként elhíresült adótervezési lehetőséget, amelynek segítségével főleg amerikai gyógyszeripari és technológiai vállalatok spóroltak meg több milliárd dollárnyi adót.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo