Csak tavaszi fáradtság, vagy a kiégés veszélye fenyeget?

Ha munkánk során gyakran foglalkozunk emberekkel akár vezetőként, akár beosztottként, számolnunk kell a kiégés, vagyis a burnout veszélyével. De hogy ismerjük fel?

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Kép: Pixabay

Mit jelent ez a titokzatos jelenség, a burnout? A kedvezőtlen stresszhatások és fokozott szellemi megterhelés esetén a szervezet könnyedén kimerítheti vésztartalékait, és fizikai-érzelmi-mentális kimerülés, vagyis burnout jelentkezhet.

A kiégés szakszóval leírt pszichés állapot lassan üzleti fogalommá válik. A fogalmát megalkotó Herbert J. Freudenberger pszichoanalitikus meghatározása szerint a kiégésszindróma a tartós érzelmi megterhelés (stressz) nyomán fellépő fizikai, emocionális, mentális kimerülés, amely a reménytelenség és inkompetencia érzésével, a célok elvesztésével jár, s amelyet a saját személlyel, munkával, illetve másokkal szembeni negatív beállítódás jellemez.

A burnout 3 fázisa

Az egyszerű kimerültséggel szemben, ahol a fáradtság és levertség fokozatosan nő, a burnout különböző fázisait eltérő tünetek kísérik.

Öndiagnózis és vállalati segítség
A kiégés egyértelmű hátrányt okoz a kiégett dolgozót alkalmazó cégnek is. A kiégett dolgozó a körülötte lévőkre is negatív hatással van. Fokozott veszélyt jelent, ha a csapatában domináns szerepet tölt be, ha kis létszámú csapatban dolgozik, vagy ha a vállalat szempontjából kritikus fontosságú munkakört tölt be.
A kiégés elleni leghatékonyabb védekezés az önismeret növelése. Ennek segítségével csökkenthetők a rizikófaktorok, tudatosan alakítható az énkép és a magunkkal szembeni elvárások. Emellett ez segít felismerni a túlterheltség jeleit is.
A szakemberek szerint a leküzdés egyik fontos eszköze a sport, amely – mivel fiziológiailag a stresszre adott normális válasznak, a menekülésnek felel meg – alkalmas a levezetésre. Antidepresszánsok helyett mindenképpen a lélek ápolását javasolják. Az ezzel foglalkozó szakpszichológusok egy-egy szálat keresnek a mindennapokban, amelynek megváltoztatásával már jelentősen javulhat a helyzet anélkül, hogy a teljes egzisztenciális és szociális környezetet meg kellene változtatni.
1. fázis: aktivitás

A kiégés első szakaszában még ugyanolyan hatásfokon tudunk dolgozni, sőt kifejezetten aktívak vagyunk, de a lelki egyensúly már meginog. Ha elégedetlenek vagyunk a munkahelyünkkel, nem érezzük, hogy kiteljesednénk, fejlődnénk, érdemes elkezdeni a burnout megelőzését. A kiégést nagyon nehéz önállóan észrevenni az első fázisban, hiszen amíg a teljesítőképességgel nincs gond, nem is feltételezzük, hogy többről lehet szó, mint fáradtságról.

2. fázis: teljesítménycsökkenés

Ha nem sikerül megelőznünk a bajt, könnyen eljut a következő lépésig. Ekkor már érezzük a teljesítőképesség csökkenését, és a rossz közérzet egyre gyakoribb kísérője lesz a mindennapoknak. Sokan ilyenkor csak még keményebben dolgoznak, hogy behozzák lemaradásukat, így még jobban kifáradnak és kiégnek.

3. fázis: kiüresedés

A harmadik fázisban odáig fajul a helyzet, hogy a teljesítmény a nullával lesz egyenlő, a szociális kontaktusok számához hasonlóan. A kiégett ember elszigetelődik, és könnyen depresszióba esik. A betegek elvesztik életkedvüket, a passzivitás jellemzi napjaikat. Ekkor fennáll a veszélye a különböző függőségek kialakulásának, és sajnos, súlyos esetben akár az öngyilkosságnak is.

A kiégéssel szembeni küzdelemben a legfontosabb a megelőzés szerepe. Ha pontosan tudjuk, miért alakulhat ki a burnout, és hogyan ismerhetjük fel, már jóval előrébb vagyunk.

A következő lépés, hogy képesek legyünk megelőzni a kialakulását.

Kása Béla Tréningkönyvek http://www.z-press.hu/

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo