Csak egy lélegzetvételnyi szünet

Mindössze 2272 cég szűnt meg Magyarországon augusztusban, ez rég nem látott alacsony szám. Bár az év nyolcadik hónapjában a szabadságszezon miatt hagyományosan kevés céget töröl a cégbíróság, az érték alulmúlja az elmúlt három év azonos havi adatait is. „Mindezek ellenére azt gondoljuk, hogy ősszel visszatérnek az első félévben látott havi négyezer megszűnést hozó idők” – mondja az adatokat közzétevő Opten céginformációs szolgáltató ügyvezetője.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: SXC

Utoljára 2013 márciusában szűnt meg olyan kevés cég Magyarországon, mint idén augusztusban. A nyár utolsó hónapjában mindössze 2272 társaságot töröltek, miközben az év első felében minden hónapban több mint négyezer vállalkozás jutott hasonló sorsra. Augusztusban a szabadságolási szezon miatt hagyományosan kevés határozatot hoz a cégbíróság, ám a mostani érték alulmúlja a 2012-es 2753 és a 2013-as 2325 megszűnést is. (A tavalyi 2141 megszűnés esetében a közzétételi rend módosítása állt az alacsony szám hátterében.)

„Mindezek ellenére azt gondoljuk, hogy ősszel visszatérnek a havi négyezer körüli törlést hozó idők” – mondja Tóth Tamás, az Opten ügyvezetője. Az igazgató szerint van még tere a január óta tartó cégbírósági aktivitásnak, hiszen a tavaly megindult és jellemzően megszűnéshez vezető eljárások (végelszámolás, felszámolás, kényszertörlés) számából arra lehet következtetni, hogy szép számmal vannak még ügyek a bírák asztalán. „Tavaly összesen 57 ezer megszüntetésre irányuló eljárás megindítását tette közzé a cégbíróság, és az idei év első felében sem csökkent az ügyszám, tehát javuló átfutási idővel számolva is kitart a törlési hullám 2016 első feléig” – mondja az Opten igazgatója.

Jó hír, hogy a megszűnéshez vezető eljárások között gyorsan emelkedik a kényszertörlések száma, a felszámolási eljárásoké pedig csökken. Ez azt jelenti, hogy a közeljövőben bekövetkező törlések mind nagyobb hányada alvó vagy teljesen magára hagyott vállalkozásokat érint majd, ami így kisebb nyomot hagy a gazdaság aktivitásában. Tavaly az első félévben a megszűnések 53 százalékát felszámolás, 35 százalékát kényszertörlés előzte meg. Az idei első félévben az arányok megfordultak: 20, illetve 47 százalékra módosultak. Még nagyobb a változás, ha a frissen indított eljárásokat vesszük figyelembe: itt a felszámolások száma az idei első félévben a tavalyihoz képest 38 százalékkal 5492-re esett vissza, a kényszertörléseké viszont 80 százalékkal 26 117-re nőtt.

Az új cégek bejegyzését a szigorú határidők miatt korlátozottabban érintik a cégbírósági technikai hatások, de ezek száma is jó félezerrel alacsonyabb, mint az első félévi havi átlag. Augusztusban 1564 új társaságot jegyeztek be, ami még így is elmarad a töröltek számától, azaz a nyár utolsó hónapjában tovább csökkent a működő vállalkozások száma az országban.

Még több cég szűnik meg, de ez nem baj
Pont egy éve minden egyes negyedévben megdől Magyarországon a negyedéves cégmegszűnési rekord. Idén az első három hónapban 12 618 gazdasági társaságot törölt a cégbíróság, ez már 36 százalékkal több, mint a megelőző év azonos időszakában volt. Az utolsó 12 hónapban 44 477 vállalkozás szűnt meg, ami 23 százalékos emelkedés az egy évvel korábbi 36 243-hoz képest.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo