Emellett nyilatkoznia kell a fenti jogosultsági feltételek (árbevétel/mérlegfőösszeg, létszám, működés kezdete) teljesüléséről és arról, hogy közbeszerzésre kötelezett-e a villamosenergia-vásárlási szerződés. A felhasználót az egyetemes szolgáltatással járó ellátási kötelezettségen és árakon kívül más kedvezmény nem illeti meg.
A kereskedő köteles felajánlani az illetékes egyetemes szolgáltató részére a KKV rezsicsökkentéssel érintett időszakra arányos villamosenergia-mennyiséget. Ezt a fenti felhasználói felmondás, illetve elállás kézhezvételétől számított öt napon belül köteles megtenni, méghozzá a megszüntetett villamosenergia-vásárlási szerződés megkötésekor érvényes egységáron. Az egyetemes szolgáltató a felajánlást követően 8 napon belül dönt arról, hogy kíván-e szerződést kötni a villamosenergia-kereskedővel, viszont ez az ügyvéd álláspontja szerint nem érinti a KKV rezsicsökkentés keretében a felhasználóval kötendő szerződést.
Jogosult-e a KKV a rezsicsökkentésre?
A felhasználói jogosultsági feltételeknek való megfelelést az egyetemes szolgáltatók jogosultak ellenőrizni és a vonatkozó iratokat bekérni. Ha kiderül, hogy az adott vállalkozás nem volt jogosult a KKV rezsicsökkentést igénybe venni, akkor az komoly büntetésre számíthat. Ebben az esetben a felhasznált villamos energiát az adott hónapra vonatkozó átlagos HUPX másnapi órás piaci ár kétszeresének, de legalább az alkalmazott egyetemes szolgáltatási árszabás egységára ötszörösének megfelelő áron kell a felhasználóval elszámolni, ami A1 árszabás esetén hozzávetőlegesen 155 Ft/kWh.A szabályok egyértelműen fogalmaznak, viszont kérdéses, hogy a földgázárak tekintetében várható-e a jövőben hasonló KKV rezsicsökkentés. Ugyanakkor a gázév már október elsején elindult, így az állami beavatkozás ott jelentősebb hatással lenne, mint a villamosenergia piacon. – jelezte dr. Szabó Gergely LL.M. ügyvéd.