A magyar – bevásárlóközpontban üzemelő – divatáru, egyéb érintett kiskereskedelmi és vendéglátóipari vállalkozások már hónapok óta a tartalékaikat élik fel. A magyar tulajdonú kkv-k túlélését nem segítik tőkeerős nemzetközi cégek. A fennmaradáshoz és a munkavállalók megtartásához a Bevásárlóközpontok Bérlőinek Érdekvédelmi Egyesülete szerint kormányzati segítségre van szükségük.
A bevásárló központokban üzemelő magyar tulajdonú kiskereskedelmi egységek ma csaknem 100 ezer embernek adnak munkát, a magyarországi bevásárlóközpontokban üzemelő divatipari vállalkozások éves árbevétele 2019-ben meghaladta a 250 milliárd forintot.
Amennyiben a szektor nem kap kormányzati támogatást, az elbocsátások és boltbezárások után a kiskereskedelmet kiszolgáló gyártói háttér is nehéz helyzetbe kerül, csakúgy, mint a magyar kreatív ipar. Az egyesület attól tart, hogy a járvány miatt bajba jutott magyar tervezők, gyártók és kereskedők évtizedek alatt felépített piaci részesedésüket elveszik és azt az anyaországaik pénzügyi támogatását élvező tőkeerős multinacionális cégek szerezhetik meg. Az egyesület számításai szerint ez együtt járna egyrészt egy jelentős létszámleépítéssel a szegmensben, valamint azzal, hogy a magyar cégek által megtermelt és a magyar piacba visszaforgatott profit a nemzetközi társaságok anyavállalatainak számlájára kerülne.
A BBÉE a magyar, 400 négyzetméternél kisebb kiskereskedelmi, vendéglátóipari és az egyéb érintett vállalkozások és munkavállalóinak megmentése érdekében a következő 7 pontos javaslattal kezdeményez tárgyalásokat a kormánnyal.
- Az egyesület azt javasolja, hogy a kormány – az önkormányzati ingatlanokhoz hasonlóan – rendeletben szabályozza azt, hogy a kialakult vis major helyzetre való tekintettel, nem jogosultak a bérbeadók bérleti díjak számlázásra.
- Az egyesület javasolja a bérleti és kapcsolódó díjak 50 százalékos csökkentését 2020 szeptember 1-től 2021 június 1-ig, azokra az időszakokra vonatkozóan, amelyekben nem volt teljes lezárás.
- Az egyesület javasolja az Euroban meghatározott bérleti díjak forintosítását 2020 március 1-től 2022 július 1-ig, úgy, hogy annak alapja az elmúlt két év HUF-EUR árfolyam átlaga legyen.
- Az egyesület bérleti díj emelési moratórium kihirdetését javasolja 2024 január 1-ig. Az Egyesület ugyanakkor kezdeményezi a bérleti szerződések felmondásának és a bérleti biztosítékok lehívásának megakadályozását is a vészhelyzet megszűnését követő második hónap végéig.
- Az egyesület azt javasolja, hogy a kormány csökkentse a forgalmi adót a ruházati, cipő és a többi érintett szektor termékeire 2021 január 1-től, 15 százalékkal, legalább 18 hónapra.
- Az egyesület azt javasolja, hogy a kormány támogassa a bérköltségeket úgy, hogy a bruttó bérek és a bérterhek 100 százalékát biztosítja a vállalkozásoknak támogatás formájában a bezárt időszakra, valamint 2021.január 1-től 2021 szeptember 1-ig ezeknek az 50 százalékát.
- Az egyesület azt javasolja, hogy a kormány hirdessen ki moratóriumot a felszámolási eljárások megindítására 2021 szeptember 1-ig. is a vészhelyzet megszűnését követő második hónap végéig.