Az üzleti ingatlanokat sem kíméli a járvány

A világjárvány jelentősen befolyásolta az üzleti ingatlanokat használó vállalatok működését és ezen keresztül az üzleti ingatlanok értékeltségét. Szinte az egyik napról a másikra vált nyilvánvalóvá, hogy a legtöbb ingatlankategóriában miként romlottak az üzleti kilátások. A gazdaság megtorpanása ugyanakkor eltérő módon és mértékben hatott az egyes ingatlanszegmensekre. Általánosságban megállapítható ugyanakkor, hogy a jelenlegi helyzet sok tekintetben különbözik a 2008-astól. A vállalkozások pénzügyileg erősebbek, a bankszektor egészségesebb, a válság kezdetekor a munkanélküliség alacsony szinten állt és a világban korszerűbb az alkalmazott technológia. 

A járvány nyomán tapasztalt gazdasági hatások eltérően érintették a kereskedelmi ingatlanpiac szegmenseit. A turizmushoz és a vendéglátáshoz kapcsolódó ingatlanok esetében például azonnal jelentkeztek likviditási problémák, ugyanakkor a logisztikai ingatlanok esetében a kedvezőtlen hatások csak részben vagy alig érzékelhetők. Sőt, a logisztikai ingatlanszektor a járvány miatt átalakuló ellátási és kereskedelmi csatornák (e-kereskedelem) és termelési láncok miatt a kibontakozó változásoknak a nyertese is lehet - hívta fel a figyelmet Kohári Gábor, a Deloitte Magyarország ingatlan tanácsadási üzletágának vezető menedzsere.
Az üzleti ingatlanok többsége esetén néhány hónap alatt normalizálódhat a helyzet. Ehhez az érintetteknek (tulajdonosok, bérbeadók, üzemeltetők, finanszírozók és munkavállalók) harmonizálniuk kell az erőfeszítéseiket.

Az üzleti tanácsadóknak is fontos szerepe van többek között a bérleti feltételek újra-tárgyalása vagy a hitelből történő finanszírozás újra-strukturálása során. A legtöbb EU-s országban (pl. Hollandia) az állam is jelentős szerepet vállal a harmonizációban, például a bevásárlóközpontok bérbeadói és bérbe vevői oldal közötti megállapodások új kereteinek megalkotásában. Megfigyelhető, hogy a járvány következményeinek a kezelése abban az esetben sikeres, amennyiben az üzleti partnerek rugalmas hozzáállással, proaktívan törekednek az áthidaló megoldásokat kidolgozni.

Minden bizonnyal lesznek olyan üzleti területek és ingatlanok is, amelyek a járványt megelőzően is fenntarthatósági és üzemeltetési hatékonysági problémákkal küzdöttek és késlekedtek a korszerűbb üzleti technológiák bevezetésével, illetve az modelljük átalakításával, így a jelenlegi működési kereteikkel a piaci helyzet normalizálódását követően sem tudnak majd kellően hatékonyan, fenntartható módon működni. Példaként megemlíthetjük az alacsonyabb kategóriájú hoteleknél sok esetben tapasztalt korszerűtlen üzemeltetési megoldásokat.

 

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo