Mi az az ergonómia?
A kifejezést a görög ergon (munka) és a nomos (tan, törvény) szavakból alkották meg. A tudományág az ember, a gép és a munkakörnyezet kapcsolatát, kölcsönhatását vizsgálja, aminem csak a munkát végző fizikai környezetének tényezőit veszi számba, hanem a munkavégzéshez használt eszközöket, a munkamódszert és az ember viselkedését, képességeit is.
Mivel a munkakörnyezetnek kell illeszkedni a személyhez, nem pedig fordítva, a munkáltató nem hagyhatja figyelmen kívül az ergonómiai szempontokat.
Miért fontos az ergonómia, és hogyan befolyásolja a produktív munkavégzést?
A nem megfelelő irodai környezet a munkavállaló számára hosszú távú egészségügyi problémákat okozhat: hátfájást, csuklófájást, látásproblémákat, vagy akár fizikai sérüléseket is. Ahhoz, hogy a dolgozó hatékonyan és produktívan végezze a munkáját, elengedhetetlen, hogy fizikailag is jól érezze magát. Így jobban tud koncentrálni, kevesebb szünetet kell tartania, tehát ugyanannyi idő alatt több feladatot tud elvégezni. A jól megtervezett, ergonomikus munkakörnyezet, melyet például a MillerKnoll bútorgyártó vállalat termékei biztosítanak, az alkalmazottak komfortérzetét is növeli, ami hozzájárul ahhoz, hogy csökkenjen a stressz és a frusztráció. Aki pedigelégedett munkahelyével, produktívabb munkavégzésre képes.
Mire figyeljünk az ergonómia szempontjából?
A munkakörnyezet kialakítása során a munkáltatónak számos szempontot kell figyelembe vennie. Ezek közül egyesekről jogszabály rendelkezik, másokat azonban a termelékenység növelése érdekében érdemes figyelembe venni.
Monitor
Az irodai munkavégzés nagy része képernyő előtt történik. Fontos, hogy a monitort szemmagasságban, az arctól legalább egy karhossznyira helyezzük el, így a szem nem fárad el olyan gyorsan. A képernyő legyen szabadon fordítható, stabil és villódzásmentes, a fényerőssége pedig állítható. Fontos, hogy a monitor ne tükröződjön, így minimalizálhatóak a látási nehézségek. Lehetőség szerint törekedni kell arra is, hogy a képernyő előtti munkavégzés a napi hat órát ne haladja meg.
Szék
Ha a dolgozó egész nap az irodai székében ül, annak minősége kiemelten fontos. Az ülőhely legyen stabil és biztonságos. Ugyanakkor fontos, hogy biztosítsa a kényelmes testhelyzetet. A gerincoszlop védelme érdekében pedig nyújtson támaszt a deréknak és a hátnak is, a háttámla ellenállása és dőlésszöge, valamint , a szék magassága, pedig legyen állítható, amihez akár lábtámaszt is biztosíthatunk.
A Herman Miller kínálatában számos olyan modell közül válogathatunk, melyek paramétereit mindenki szabadon magához igazíthatja.
Billentyűzet és egér
A klaviatúra folyamatos használata jelentősen megterhelheti a dolgozó csuklóját, így fontos, hogy az megtámasztható legyen. A karok és a csuklók egyenes vonalban legyenek a számítógépes munkavégzés során, fontos, hogy ne kelljen azokat lefelé, vagy felfelé hajlítani. A billentyűzet legyen dönthető, így könnyebb azt személyre szabni. Figyeljünk arra, hogy a karakterek olvashatóak legyenek, a felszín pedig fénytelen, így elkerülhető a tükröződés. A nem megfelelően kialakított billentyűzet használata keringési zavarokat, ínhüvelygyulladást okozhat!
Az egér legyen a billentyűzettel azonos szinten, és közel hozzá, hogy elkerülhetőek legyenek a felesleges mozdulatok.
Munkafelület
Az asztallal kapcsolatos elsődleges elvárás, hogy a mérete megfelelő legyen ahhoz, hogy a monitor, a billentyűzet és a munkavégzéshez szükséges egyéb eszközök, iratok kényelmesen elhelyezhetőek legyenek rajta. Ideális esetben az asztal lapja nem fényvisszaverő, magassága pedig úgy van beállítva, hogy a karok természetes szögben tudnak rajta pihenni, miközben a lábak kényelmesen elférnek alatta. A legjobb az tehát, ha állítható magasságú bútort használunk, így akár az álló munkavégzésre is lehetőség nyílik. Figyeljünk oda a kiegészítő munkafelületekre: variálható polcrendszer, görgős, könnyen mozdítható tárolószekrény segítheti azt, hogy minden elérhető távolságra legyen a munkavégzőtől. Kerüljük a kiálló éleket, balesetveszélyes sarkokat.
Világítás
A jól megválsztott irodai világítás kulcsfontosságú. Ideális esetben a helyiség elegendő természetes fénnyel rendelkezik, ugyanakkor a fényviszonyok állandó változása miatt mindenképpen szükséges kiegészítő világítás. Figyeljünk arra, hogy a lámpák a lehető legkevesebb árnyékot vessék a munkafelületre, azok fényereje és fénymelegsége a munkavégzéshez megfelelő legyen, és a számítógépeken ne tükröződjön.
Ha az iroda központi megvilágítása nem megfelelő, a MillerKnoll kínálatában számos, a munkavégzés megkönnyítésére alkalmas, szép formatervezésű asztali lámpát találunk.
Az ergonómia kifizetődő
A jövő munkahelyeinek sikeréhez az ergonómia nélkülözhetetlen. Ha az alkalmazottak kényelmesen, az egészségüket támogató környezetben dolgozhatnak, azzal nemcsak az elégedettségük és a termelékenységük nő, de a munkájukhoz, a munkáltatójukhoz való ragaszkodásuk is. Nagy befektetésnek tűnhet a jó minőségű bútorok és eszközök beszerzése, de biztosak lehetünk azonban abban, hogy ez a befektetés a vállalkozásunk számára kamatostul megtérül.