Árgus szemekkel lesik a kínai befektetők az európai cégeket

A szakértők növekedésre számítanak az európai kockázati tőke befektetési iparágban az M&A tranzakciók piacán, ugyanis biztosak abban, hogy a kedvező gazdasági kilátások ellensúlyozni fogják a Brexit hozta piaci bizonytalanságokat. A legnépszerűbb iparágak a magántőke bevonásos M&A tranzakciók esetében a gyógyszeripar, az üzleti és logisztikai szolgáltatások piaca, a technológiai szektor, valamint a média- és telekommunikációs iparágak. Emellett a kínai befektetők is élénken érdeklődnek az európai piac iránt, akik kedvező finanszírozási feltételeket tudnak kínálni – derült ki a Roland Berger legújabb tanulmányából.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

„Ígéretes kilátásokkal rendelkezik idén a kockázati tőke iparág, annak ellenére, hogy Európa legnagyobb M&A piaca, az Egyesült Királyság gazdasági bizonytalanságokkal küzd, köszönhetően a még mindig zajló Brexit tárgyalásoknak” – mondta Schannen Frigyes, a Roland Berger magyarországi ügyvezetője. „Ennek ellenére az értékelési változók néhány esetben így is nagyon magasak voltak az elmúlt évben, amely azt jelenti, hogy a PE alapok még mindig nagyon vonzó befektetési célpontnak számítanak.” Ugyanis az alacsony kamatrátájú környezet könnyebben lehetővé teszi a vállalkozások számára, hogy hitelből finanszírozzák a felvásárlásokat.

A megkérdezett szakértők idén Európa-szerte Franciaországban számítanak a legerősebb PE aktivitásra, köszönhetően az ország üzlet-támogató politikájának. Spanyolországban és Portugáliában is jelentős növekedés lesz tapasztalható, habár alacsonyabb mértékben. Az európai lista végén Görögország és az Egyesült Királyság található, akik továbbra is a Brexit okozta piaci bizonytalanságtól szenvednek. A német piacon mérsékelt növekedés várható 2018-ban, köszönhetően a már jelenleg is magas szintű tranzakciós aktivitásnak. A megkérdezett szakértők 80%-a a gyógyszeripart nevezte meg a legvonzóbb szektornak, ezt követte az üzleti-, és logisztika szolgáltatások piaca 75%-kal, majd a telekommunikációs iparág következett 74%-kal. A legkevesebb felvásárlásra az energia (16%), az építkezési (14%) és a közlekedési (11%) szektorban számítanak. „A befektetők manapság azokat a biztos (az egész gazdaság változásait bíró) üzleti modelleket keresik, amik a gyógyszercégekre, és az egészségügyi vállalatokra igencsak jellemzőek” – magyarázta Schannen. „Mellettük még a technológiai cégek a legnépszerűbb célpontok.”

Kép: SXC

Több tőkekivonás, kevesebb felvásárlás

Idén a PE cégek arra is fókuszálnak majd, hogy eladják a már meglévő befektetéseiket ahelyett, hogy új felvásárlásokat hajtsanak végre. Ugyanis a meglévő befektetések megszüntetése (30%) a top prioritás az elmúlt évek két legnépszerűbb aktivitásával, az új befektetések szerzésével (25%) és a vállalati portfólió fejlesztésével (22%) szemben. A legfőbb oka a tőkekivonásnak a befektetéssel szemben a megemelkedett tőke-értékelési szint, amellyel kapcsolatban a szakértők 93%-a mondta azt, hogy a mostani többszörös kifizetések a jelenlegi akvizíciók esetében túl vannak értékelve.

Útikalauz a kockázati tőkebefektetés stopposainak
A kockázati tőkebefektetés folyamata sok esetben összetettsége miatt nem látható át a tőkét kereső vállalkozók számára. Fontos azonban tisztában lenni már akár az első pitch-ünk megtartása során azzal, hogy ötletünk pozitív fogadtatása esetén milyen folyamatok várnak még ránk. Az alábbiakban dr. Pintér Attila tőkebefektetési szakértőnk, a dr. Pintér Attila Ügyvédi Iroda alapítójának bevonásával segítünk ezen folyamat megértésében.
A megkérdezett szakértők az akvizíciós források elsődleges célpontjaként a többségi családi tulajdonban lévő cégeket (58%) jelölték meg. Őket követik 54%-ban a másodlagos felvásárlások. A tranzakciós aktivitások mértékében a tavalyi évhez hasonlóan a legtöbb üzlet a kisvállalati szegmensben (100 millió euró értékig) és a középvállalati szegmensben (legfeljebb 500 millió euróig) valósulhat meg.

Kínai befektetők nagyobb léptékű felvásárlásokat terveznek

Számos iparág nagy örömére a kínai befektetők az elmúlt években növelték a PE befektetéseik mértékét Európában. „Jónéhány vállalat számára - különösen a kis- és középvállalkozások esetében – limitáltak a lehetőségek, hogy belépjenek a kínai piacra” – mondta Schannen Frigyes. „Ezért azok a kínai befektetők, akik képesek ajtót nyitni a kínai piacra, igen hasznosak tudnak lenni, nem beszélve a rendkívül kedvező pénzügyi feltételeikről” – emelte ki Schannen.

A kínai befektetők kifejezetten a tőke javakkal & mérnöki megoldásokkal foglalkozó vállalatokat (19%) célozzák meg. Őket követi a telekommunikációs és média technológiával foglalkozó iparág (17%), valamint az autóipar (14%), amely szektorokban már a tavalyi évben is számos kínai befektetők általi felvásárlásnak lehettünk szemtanúi.

Az aktív portfólió menedzsment a kulcs

A szakértők több, mint kétharmada osztozik azon az állásponton, hogy a priváttőke-iparág üzleti modelljében nagyobb elmozdulás várható az aktív portfólió menedzsment irányába. „Ahhoz, hogy PE vállalatok valós értéket tudjanak adni portfóliójuknak, aktívan részt kell venniük a döntéshozatali folyamatokban a vállalkozáson belül is, amivel a befektetők is tökéletesen tisztában vannak” – mondta Schannen.

Annak érdekében, hogy a vállalatok növelni tudják a befektetések értékét, a szakértők 22%-a szerint további bővítéseket fognak végrehajtani, míg a megkérdezettek 20%-a azon az állásponton van, hogy az értéknöveléshez digitalizációs vagy ipar 4.0 projekteket fognak futtatni. „A korábbaikhoz képest jelenleg sokkal gyakrabban emlegetik a digitalizációt, mint befektetési területet, amely a terület növekvő jelentőségét jelzi a PE vállalatok esetében.” - magyarázta Schannen Frigyes, a Roland Berger magyarországi ügyvezetője.

A startupok a befektetők kedvencei
2018 első negyedévében a kockázatitőke-iparág újra az erősödés jeleit mutatta, az év második felében pedig az új állami és magánalapok indulása hozhat további fellendülést 2017-hez képest. Két, viszonylag friss trend is megjelent a befektetési piacon: erősödik az alapok regionális aktivitása, és több nagyvállalat is létrehozta a saját kockázati tőkealapját.

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo