Az ünnepek előtt hivatalosan is megjelent a december elején beterjesztett két utolsó adócsomag, melyekben meglepő újdonságokat is találunk. Ilyen például az egyes társasági adókedvezmények feltételeinek enyhítése, a kisvállalati adó kulcsának mérséklése vagy éppen a legújabb adóamnesztia-szabályok – foglalták össze a MAZARS nemzetközi könyvvizsgáló és tanácsadó vállalat szakértői. A korábban bejelentett 2017. évi társasági adó- és járulékcsökkentés immáron biztosra vehető.
Szociális hozzájárulási adó
Január 1-jétől a szociális hozzájárulási adó kulcsa 27-ről 22 százalékra mérséklődik, a most kihirdetett törvény emellett már a 2018-ra vállalt további 2 százalékpontos csökkentést is tartalmazza. „Hogy mindez jelenti e bérjárulék megtakarítását a foglalkoztatói oldalon, és ha igen, pontosan mennyit, több tényezőtől függ. Leginkább attól, hogy az adott munkahelyen a fizetésekre kihat-e a minimálbér, illetve a garantált bérminimum jelentős, mintegy 15, illetve 25 százalékos emelése” – hangsúlyozta dr. H. Nagy Dániel, a MAZARS Kft. senior adómenedzsere.
Egészségügyi hozzájárulás
A szociális hozzájárulási adó mértékével párhuzamosan az eho kulcsa is két lépcsőben változik: 22, majd 20 százalékra mérséklődik. Mindez többek között a cafeteriajuttatásokra lesz hatással.
A vállalkozói személyi jövedelemadó szerint adózó egyéni vállalkozások által fizetendő adó – a tao csökkentésével párhuzamosan – 9 százalékra csökken 2017-től. Az ingatlan átruházásából származó jövedelemre egységesen az ún. ötéves szabály vonatkozik majd. Azaz például egy üdülő értékesítése esetén sem kell majd adót fizetni, ha az átruházás a megszerzés évét követő öt éven túl történik (korábban a lakásnak nem minősülő ingatlanok eladásából származó jövedelem 15 évig volt adóköteles).
Társasági adó
Az új évtől számottevően mérséklődik a társasági adó mértéke is: a pozitív adóalap 9 százaléka lesz, a jelenleg hatályos 10, illetve – 500 millió forintos adóalap felett – 19 százalék helyett. Ezzel összefüggésben több helyen is módosul a szabályozás:
- hatályát veszti a külföldi telephelyek jövedelmére vonatkozó progresszív mentesítés szabálya;
- a látványcsapat-sportágak, filmek, előadó-művészeti szervezetek támogatása esetén a különböző adókulcsok alkalmazása miatt felmerülő pótlólagos kiegészítő támogatás „okafogyottá” válik.
Január 18-tól – a vonatkozó uniós irányelv hatására – jelentősen átalakul az ún. ellenőrzött külföldi társaságokkal kapcsolatos szabályozás. A módosítás teljesen új alapokra helyezi magát a fogalmat, mely részben enyhébb, részben viszont szigorúbb a jelenlegi meghatározásnál.
Az új szabályok szerint offshore státuszról csak akkor beszélhetünk, ha az adott külföldi személy kevesebb, mint feleannyi adót fizet ténylegesen, mint amennyit magyar tao-alanyként fizetne. Ugyanakkor jövőre akár a belföldi társaságok külföldi telephelye is offshore státuszt kaphat, ha nem tud érdemi gazdasági tevékenységet felmutatni; Változnak az adóalap-növelő tételek is, de összességében az ilyen cégek nyeresége továbbra is itthon, a tulajdonos cégnél lesz adóköteles.
Kata és kiva
Jó hír a kisadózó vállalkozások tételes adójának alanyai számára, hogy a főállású katások havi 50 000 forintos fizetési kötelezettsége nem változik. Ugyanakkor társadalombiztosítási ellátásaik (pl. táppénz) számításának alapja havi 81 300 forintról 90 000 forintra emelkedik. A kisvállalati adó mértéke az eddigi 16 százalékpontról 2017-ben 14 százalékra, majd 2018-tól 13 százalékra csökken.
Szintén január 18-ától megszűnik a Stabilitási Megtakarítási Számla, így ezen a módon a továbbiakban már nem lehet legalizálni a jövedelmet. Az érintettek számára azonban vigaszt nyújthatnak a legújabb amnesztiaszabályok.
Két konstrukció közül is választhatnak a magánszemélyek:
Az egyikben az adózó 2016. június 30-ig megszerzett tőkejövedelmei után lehet utólagosan adót fizetni. A kedvezményes adó mértéke 10 százalék, melyhez önellenőrzési pótlék társul. A 2017. június 30-ig bankszámlára befizetett összegről a bank igazolást ad a magánszemélynek, a NAV felé pedig csupán anonim adatszolgáltatásra kötelezett.
A magánszemélyek szankciók nélkül vehetik a saját nevükre azokat az üzletrészeket, részvényeket, melyeket eddig külföldi személyek (akár off-shore cégeik) tartottak tulajdonukban. 2017. június 30-ig lehet megkötni az átruházásról szóló szerződést, mindezt pedig a NAV-hoz is be kell jelenteni. A feltételek teljesítése esetén az így szerzett részesedéseket semmiféle adó- vagy illetékkötelezettség nem terheli.