Újabb gigantikus adattömeg jelent meg az offhsore-paradicsomokban virágzó üzletről: a Paradise-iratok (Paradise Papers) nevű adatbázis két offshore-specialistától, a Nagy-Britanniához tartozó Bermuda szigetcsoporton bejegyzett Appleby ügyvédi irodától és a szingapúri székhelyű Asiaciti Trust vagyonkezelő társaságtól tartalmaz iratokat, és szerepel benne 19, adóparadicsomként számon tartott ország és terület, köztük Málta és a Cook-szigetek cégnyilvántartása. A 13,4 millió dokumentumból álló adatbázis feldolgozásában világszerte 96 szerkesztőség vett részt csaknem 400 újságíróval, a munka egy éve kezdődött, a most megjelent iratok a német Sueddeutsche Zeitnungban, a BBC-ben, a Le Monde-ban és tucatnyi másik európai sajtóorgánumban jelentek meg. Összesen 120 politikus, üzletember, színész, vagy ismert sportoló és több óriáscégek neve is azonosítható a dokumentumok első részéből.
Álnokok és elnökök
Az ICIJ tényfeltáró munkája kellemetlenül érintheti Justin Trudeau kanadai kormányfőt, akinek egyik közeli barátjáról és támogatójáról, Stephen Bronfmanról derült ki, hogy érintett egy offshore-cégekből álló hálózatban, amelynek működése révén a kanadai állam valószínűleg elesett több millió dollár adóbevételtől. De megizzadhat Wilbur Ross is, az USA kereskedelmi minisztere ugyanis magánemberként érintett egy offshore-hálózatban, amely viszont egy orosz üzletemberhez, nem kisebb személyiséghez, mint Vlagyimir Putyin elnök mostohafiához köthető.
Cipő és alma
Két amerikai óriáscég, a Nike és az Apple is szerepel az iratokban. A Nike a Bermuda szigetcsoporton, majd Hollandiában épített ki egy céghálózatot, amelynek révén elkerülte több milliárd euró adó befizetését, az Apple pedig az egyik érintett offshore-specialista közreműködésével olyan országot vagy területet keresett cégszékhelynek, ahol garantáltan mentesülhet az adófizetés alól.
Befolyásos magyarok az iratokban
A Direkt36 nonprofit szervezet is mazsolázott a megjelent adatok között. Eszerint magyar nevek is fel-feltűnnek az offshore botrányban. Az OTP és az MKB bank például egy offshore szolgáltató céghez fordult jogi tanácsért egy ügyvéden keresztül egy Seychelles-szigeteken zajló és Demján Sándor érdekeltségébe tartozó, ingatlanfejlesztési projekttel kapcsolatban.
A magyar állam tulajdonában lévő Eximbank az egyik projektjéhez egy magyar ügyvédi irodán keresztül adott megbízást ugyanennek az offshore szolgáltató cégnek. A kiszivárgott adatokban szerepelnek információk Andrew Vajna filmügyi kormánybiztos érdekeltségébe tartozó két korábbi, már több mint tíz éve megszüntetett offshore cégéről is.