A te céged ültetvény vagy őserdő?

Sem az innovációval, sem a növekedéssel nincs probléma, mindenki elismeri mindkettő létjogosultságát. Mégis rengeteg cég veszíti el a két érték közül vagy az egyiket vagy a másikat. Miért? A megoldás a cégkultúrában keresendő.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:FreeDigitalPhotos.net/Just2shutter

A cégkultúra gyakran emlegetett fogalom mostanában, egyre többen tudják, hogy mi minden múlik rajta a cég sikeressége szempontjából. Próbáljuk meg egy egészen más oldalról megközelíteni.

A kultúra leginkább a szociális mintákról szól, egészen pontosan olyan kimondatlan, leíratlan szociális szerződésekről, amelyek valójában irányítják az életünket.A szociológusok, antropológusok és jogászok egyaránt megerősíthetik, hogy az írott törvények feleannyira sem erősek, mint azok a láthatatlan szabályok, melyek napról napra az életünket irányítják.

Az üzleti kultúra valójában két ellentétes szociális szerződés metszéspontjában jön létre. Az egyik a hagyományos termelés értékeit helyezi előtérbe, a másik az innovációt. Mindkettő valós és jogos a maga saját értelmezésében, mégis, az értékei igazán ellentétesek egymással. Victor W. Hwang író, cégvezető és előadó az alábbi táblázat segítésével próbálta megértetni, mi is a különbség a két rendszer között.

Az őserdő szabályai (innováció) Az ültetvény szabályai (termelés)
Törjünk ki, merjünk nagyot álmodni Legyünk kiválóak a munkánkban
Nyissuk ki a világunk, hallgassunk másokra Legyünk hűségesek a csapatunkhoz
Bízz és légy megbízható Dolgozz azokkal, akikre számíthatsz
Keresd a helyes utat, ne az előnyt Keresd a kompetitív előnyöket
Keresgéljetek és haladjatok előre együtt Csináld meg elsőre jól a munkád
Tévedj, hibázz, de tarts ki Igyekezz hibátlan lenni
Fizess előre Viszonozd a szívességeket
Mindkét oszlop egy-egy jól körülhatárolható világnézetet képvisel és mindkettő igaz is a maga módján. Mégis a két oszlop egymással szemben álló tagjai tökéletesen ellentétes dolgokat képviselnek és tökéletesen ellentétes eredményre is vezetnek. Az egyik megbízhatóságot, termelékenységet és hatékonyságot eredményez. A másik kreativitást, hirtelen ráeszméléseket és bizonytalanságot.

Egyik szabályrendszer sem rossz a maga módján, mivel célhoz lehet érni mindkettővel. Aki jó és rossz választásokról beszél, valószínűleg egyszerűen hajlamos a saját választott értékrendjét kikiáltani jónak, minden mást pedig rossznak.

Legyen Ön is startup!
Nem az ágazat, nem is a vállalkozás típusa, még csak nem is a cég életkora a leglényegesebb különbség a startup és a hagyományos cég között. A legszembetűnőbb a hirtelen gyors növekedés, ami mögött új típusú vállalkozói attitűd és ebből eredően másfajta cégkultúra és működési modell áll. Ezt viszont bárki lemásolhatja, a társadalmi vállalkozás, az állami cég vagy a kkv is.
Mindkét felfogás rengeteg sikeres vállalatot adott a világnak, sőt ezek az értékek egyszerre élnek azonos vállalatokban. De nem mindegy, milyen arányban. Azok a cégek, akik csak a bal oldali oszlop szabályai szerint működnek, nem élnek meg sokáig. A jobb oldalon élő cégek dinoszauruszok, noha rengeteg olyan óriáscég és állami vállalat van, aki ebben az állapotban régóta vegetál. Ezek mindegyike szép lassan haldoklik.

Ha visszatekintünk a üzleti tanácsadókönyvek tartalmának változására az utóbbi évtizedek során, magunk is láthatjuk a fejlődést. Néhány évtizede a legnagyobb slágerkönyvek mind a tökéletességre való törekedést, a piaci rést (amiben valódi sikereket lehet elérni), a kompetitív előnyt szajkózták - vagyis a termelés értékeit. Mára a könyvek többsége a kreativitást, a laza csapatokban való munkát, a kísérletezés örömét helyezik előtérbe - vagyis az innovációt. Nem mintha a cégek mostantól figyelmen kívül hagyhatnák az előbbit, de határozott szükség van arra, hogy elismerjék utóbbi értékeit is, ha nem akarnak alulmaradni.

Hwang szerint ha a cégkultúrára, mint a közösségi szerződések közti konfliktusra tekintünk, rengeteg ellentmondás azonnal világossá válik. Kiderül, miért tudnak jó vezetők rosszul vezetni egy vállalatot. Kiderül, miért tudnak óriáscégek nehezen megújulni, míg a kicsik miért tudnak oly nehezen nőni. Leginkább arra világít rá, hogy a cégkultúra nem valami elvont idea, amit bele kell préselni a fejekbe, mert az majd jó lesz. Egyszerűen csak két, egymással szemben álló szabályrendszer, amelynek elemeit párhuzamosan kell alkalmazni, hogy a cég valójában működőképes legyen hosszútávon.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo