A szállítók nem bírják az online iramot

A szektor robbanásszerű növekedésével az azt kiszolgáló logisztika nehezen tartja a lépést, ráadásul az egyre több csomagszállító autó miatt a környezetszennyezés, a városok forgalma és a szemét mennyisége is jelentősen növekszik - írja összefoglalójában a Biztosítási Szemle.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ugrásszerűen megnőtt az online vásárlások aránya a hagyományos kereskedelemhez képest, emellett a hagyományos üzletek is felismerték az online rendelések jelentőségét, és ma már szinte nem lehet olyan terméket találni, amelyet ne lehetne az interneten keresztül megvásárolni.

A piac robbanásszerű bővülésével azonban nem tud lépést tartani a logisztika, annak ellenére sem, hogy a szállítócégek az online kereskedelem egyik legnagyobb haszonélvezői. Egyes becslések szerint az online rendelések 2021-ig évente 17-28 százalékkal bővülhetnek.

Kép: Pixabay

A logisztikai szektor létszámhiánnyal küzd, de emellett a logisztikai cégeknek számos egyéb kihívással is szembe kell nézniük. A csomagokat kiszállító autóknak ugyanis valahol parkolniuk kell, ami már egy Budapest nagyságú város forgalmasabb pontján is szinte lehetetlen küldetés. A BBC arról számolt be, hogy New Yorkban vannak sofőrök, akik olykor egy órát is köröznek egy épület körül, mire sikerül helyet találniuk.

A parkolásnál is nagyobb probléma a környezetszennyezés növekedése. Az egyre nagyobb mennyiséget a járműpark bővítésével lehet egyensúlyozni, ami egyre nagyobb károsanyag-kibocsátással jár.

Az online kereskedelem bővülése a csomagolóanyagok fokozódó felhasználását is magával hozza, több szemét keletkezik, amelyet sokszor nem bírnak el a megtelt szelektív konténerek.

A helyzet az elkövetkező években várhatóan tovább romlik, ugyanis az országok kiskereskedelmi forgalmának még csak csekély hányadáért felel az online kereskedelem. Ez az arány az Egyesült Államokban 10, Kínában 15, Nagy-Britanniában 17, míg Dél-Koreában 18 százalék. Az Enet felmérése szerint 2016-ban a magyar e-kereskedelem 427 milliárd forint volt, ami a hazai kiskereskedelmi forgalom 5,2 százaléka.

Megfegyelmezik a renitens robot-futárokat San Franciscó-ban
Egyre több amerikai városban jelenik meg a technika forradalmi újdonsága, a szállító robot. S éppen San Franciscó-ban, a műszaki haladás egyik központjában akarják azokat betiltani – vagy legalábbis korlátozni.
A szállítást végző cégek többsége igyekszik alternatív megoldásokban gondolkodni és valamilyen módon csökkenteni a költségeit. Már a nagy társaságok is rendelkeznek biciklis futárral, egyre több átvevőpont nyílik, jellemzően utcán elhelyezett tárolók formájában. Emellett próbálják az embereket abba az irányba terelni, hogy a terméket személyesen vegyék át az adott boltban.

A BBC-nek nyilatkozó egyik futár szerint teljesen elkényelmesedtek az emberek. Míg régen ritkaságszámba ment az online rendelés, ma már vizet is az interneten rendelnek.

Bár a megoldás már látszik drónok, elektromos és önvezető járművek és apró házhozszállító robotok formájában, azonban ezek az eszközök csak a távoli jövőben váltják le teljesen a hagyományos járműveket.

 

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo