Cégvezető barátunk sokszor már hajnali fél négykor felriad, mert eszébe jut: „Úristen, tegnap elfelejtettem felhívni a Takácsot, ebből mi lesz?” Már vissza sem tud aludni, csak forgolódik. Hogy ne ébressze fel a feleségét, kimegy a konyhába. Ám útközben a konyhaajtó kilincse a kezében marad: „Ezt már két hete meg kellett volna csinálnom.” Kiér a konyhába, ott ül a kiskutyája, bánatosan néz rá: „Tudom, elfelejtettem kutyakaját venni. Majd eszel maradékot! Legalább te ne idegesíts!” Majd eszébe jut, hogy: „Az anyósnak megígértem, hogy péntekig felásom a kertjét, abból úgyse lesz semmi.” Majd bevillan: „Úristen! Holnapután házassági évforduló, én meg betettem estére egy üzleti vacsorát. Hát ebből mi lesz? ... Majd elválunk, aztán újraházasodunk egy másik napon, de ezt most nem tudom odébb tenni. Atyaég!” Ilyen gondolatok már kora reggel...
Aztán beér a cégbe, ahol rászakad egyszerre az összes tennivaló: „Szaladj főnök, baj van hátul a raktárban!” Útközben megszólal a mobiltelefon. „Valakit meg kell szidni. … Valakit meg kell dicsérni. … Valakit ki kell rúgni. ... Valakit fel kell venni. … Mennyi pénz jött ma? ... Meg kell írni a beszámolót. ... Tízre jönnek hozzám.” – Jolánka sír, lelki életet kell élni vele. „Ha nem szólok, ezt is elfelejtették volna.” Bejelentkezett az NAV. „Mindenre nekem kell gondolni. … Jaj istenem, mit csináljak?!”
Ismerősek ezek a problémák?
Az emberi elme úgy működik, mint egy számítógép. Vagy inkább egy számítógép működik úgy, mint az emberi elme. A számítógépnek van valamennyi memóriája, melynek segítségével végzi a feladatait. Hasonló módon az embernek is van valamennyi energiája, figyelme arra, hogy működtesse az életét, végezze a feladatait. Ha az ember elindít a számítógépen nagy programokat jó nagy terjedelmes fájlokkal, a gép elkezd lassulni. Hasonló módon, egy olyan vezető, akinek túl sok megnyitott feladata van, lassulni fog, mert szétszóródik a figyelme. Minden megnyitott feladat elvesz valamennyit a figyeleméből, energiájából. Ha a számítógép memóriáját további fájlok megnyitásával terheljük, egyszer csak „lefagy”. Az ember is képes „lefagyni”.
Volt már Önnel olyan, hogy annyi dolga lett volna, azt sem tudta melyikhez kapjon? Aztán végül hagyta az egészet a fenébe, elment, és csinált valami egészen mást, olyant, amit nem is kellett volna csinálnia. Na ez az, amikor az ember „lefagy”.
Ha a vezetőnek túl sok lezáratlan múltbéli nyitott feladata van, a figyelme és energiája ezeken lesz. Mindig ott jár az esze, nem a jelenen és a jövőn. Így az ilyen vezetőre azt mondhatjuk, hogy nincs itt és most. Nincs a jelenben. Kevés az az energia és figyelem, amivel a jövőjét kreálja. Problémamegoldó vezető lesz belőle problémamegelőző vezető helyett.Mi a gyorsaság titka?
Volt már Önnel úgy, hogy egy délután tökéletesen összejött, és egy nagy adag tennivalót el tudott végezni? Hogyan érezte magát tőle? Ugye, hogy jól? Mert ekkor visszakapta mindazt az energiát és figyelmet, ami azokban a feladatokban volt lekötve.
Hadd állítsam Ön elé példaként Balu barátomat. Ő egy nap alatt minimum annyit él, mint egy átlagember egy hét alatt. Azt mondta nekem, amikor a titkáról kérdeztem, hogy ő nem gondolkodik, hanem azonnal kezeli a feladatot. Nincs idő gondolkodni, problémázni vagy „nincs hozzá kedvem”-ezni. Azonnal le kell kezelni a problémát. A legjobb projekt a befejezett projekt. Ezért azokat a feladatokat, amelyek jellegükből adódóan „egy ülésben” elvégezhetők, ne osszuk több részre! Csak az agyunkat terheljük feleslegesen, ha kilépünk, majd vissza kell rázódnunk. (Itt mutatunk további bevált praktikákat a túlterheltség ellen!)Piroska Gyula A cégtulajdonosok barátja www.piroskagyulatrening.hu