A reagálás nem elég, meg kell előzni a támadást

Az IT menedzsereket elárasztják a minden irányból érkező digitális támadások és nehezen birkóznak meg a helyzettel a biztonsági szakértelem, a költségvetés és a korszerű technológia hiánya miatt. Ezt tükrözi a Sophos legfrissebb felmérése. 

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Sophos felmérése megmutatja, milyen összetettek és gyakran többszintűek a támadótechnikák, ami megnehezíti a hálózatok védelmét. Ötből egy megkérdezett IT menedzser nem tudta, hogyan jutottak be a hálózatba, a támadómódszerek sokszínűsége pedig azt jelzi, hogy egyetlen védelmi stratégia sem mindenható erejű.

A válaszok alapján nem meglepő, hogy az IT menedzserek 75 százaléka szerint a szoftveres sebezhetőségek, időben nem telepített biztonsági javítások és/vagy zero-day fenyegetések jelentik a legjelentősebb biztonsági kockázatot. 50 százalék szerint a fő veszélyt az adathalászat jelenti. Aggasztó módon csak az IT menedzserek 16 százaléka tekinti a legfőbb veszélynek az ellátási láncot, ez pedig egy olyan biztonsági gyengepontot mutat, amit a digitális bűnözők már elkezdtek hozzáadni a támadásoknál használt repertoárjukhoz.

depositphotos.com

A digitális bűnözők mindig keresik a szervezetbe való bejutás lehetőségének módjait, az supply chain támadása pedig elöl szerepel a módszereik listáján. Az IT menedzsereknek magasabb prioritású biztonsági kockázatként kellene kezelni az ellátási láncot, de nem teszik, mert ezekre a támadásokra úgy tekintenek, hogy államok hajtják őket végre magasszintű célpontokon. Igaz, hogy állami szinten hozták létre ezen támadások terveit, azonban amint publikussá válnak, a digitális bűnözők gyakran alkalmazzák őket a találékony jellegük és a magasszintű hatékonyság miatt” – mondta Szappanos Gábor, a Sophos szakértője. 

A Sophos felmérésében részt vevő IT menedzserek nyilatkozatai szerint a csapatuk idejének 26

Túl sok az adat, túl kevés a szakember
Az ön cégét érte kibertámadás tavaly? Ha nem, akkor a szerencsés 22 százalékba tartozik. A nagyvállalatok egyre több fenyegetéssel szembesülnek, a védekezést pedig hátráltatja a szakemberhiány és az óriási mennyiségű, elemzésre váró adat.
százaléka megy el átlagosan az IT biztonság kezelésére. 86 százalék egyetért abban, hogy a biztonsági szakértelem fejleszthető és 80 százalék akar jobb csapatot a detektálásra, nyomozásra és a biztonsági incidensek lekezelésére. A megfelelő szakértelem felkutatása szintén probléma: 79 százalék nyilatkozta, hogy a megfelelő digitális biztonsági képességekkel rendelkező emberek megtalálása kihívást jelent.

A költségvetéssel kapcsolatban 66 százalék nyilatkozta, hogy a szervezetük digitális biztonságra költött büdzséje a szükséges alatt van (beleértve a dolgozókat és a technológiát is). A technológia naprakész szinten tartása is problémát jelent, 75 százalék szerint ez kihívást jelent a szervezetük számára.

A hozzáértés, költségvetés és friss technológia hiányából az következik, hogy az IT menedzserek csak reagálni tudnak a digitális támadásokra, méghozzá nehezen, ahelyett, hogy proaktívan terveznének és kezelnék a bekövetkező eseményeket.
A fenyegetésekkel lépést tartani és megelőzni őket dedikált szaktudást igényel, azonban az IT menedzserek gyakran nehezen találnak megfelelő képességű szakembert, vagy nincs meg a szükséges biztonsági rendszerük ahhoz, hogy gyorsan és hatékonyan tudjanak reagálni a támadásokra.” mondta Szappanos.”

 

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo