A munkába járás költségeinek megtérítése: lehetőségek és szabályok

A 2022-es év hozott némi változást ebben a kérdésben, ami egyben új lehetőségeket is jelent azok számára, akiknek fontos, hogy a munkába járás is elszámolható legyen. Ebben a cikkben összefoglaljuk ezeket, úgy, hogy egyértelmű legyen a helyzet.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Útnyilvántartás és kiküldetési rendelvény

Természetesen mint a legtöbb lehetőség, itt is társulnak hozzá szabályok és elvárások, például az útnyilvántartás és a kiküldetési rendelvény is ilyenek, ami első ránézésre is sok adminisztrációt jelent. De nem kell ennek feltétlenül így lennie, hiszen a RoadRecord útnyilvántartó programjának köszönhetően akár havi 7 percnyi munkával elkészíthető minden dokumentum, amire szükséged lesz. Lássuk a részleteket!

Lízing és céges utak

Az egyik fontos kérdés, amennyiben a cég autót lízingel, hogy átalányadózást vagy útnyilvántartást választ. Az előbbinél 50%-os lízingÁFA-visszatérítéssel számolhatunk, míg az utóbbinál akár 100%-kal is. 

Az átalányadózás legfeljebb azoknak lesz jobb opció, akiknek 50%-nál kevesebb, vagy maximum annyi a céges utazása. A probléma sokszor az volt, hogy a munkába járás nem számított céges útnak, ezért erre visszaigényelni sem lehetett az ÁFÁ-t. Lássuk, milyen változások léptek életbe!

A költségekre vonatkozó szabályok változásai a munkába járás kapcsán

A munkába járásról külön kormányrendelet rendelkezik, ami alapján az alkalmazott lakhelyének megfelelő település közigazgatási határán kívül eső munkahelyre való mindennapi utazás számít munkába járásnak. Ide tartozik a hétvégi hazaút is. Így egyforma elbírálás alá esnek ebből a szempontból.

A munkaadó kétféleképpen térítheti meg a munkavállaló számára az ehhez kapcsolódó kiadásait, azaz akár tömegközlekedés, akár az autóval történő utazás kilométerenkénti elszámolása is megvalósulhat. Kilométerenként 15 forintnyi összegig adómentesen történhet az elszámolás, efölött válik adókötelessé. Bonyolítja némileg a helyzetet, hogy egyes esetekben kötelezve is van a munkáltató a megtérítésre.

Céges útnak alapvetően azok számítanak, amely a jövedelem megszerzésével, illetve a kifizető tevékenységével kapcsolatos feladat elvégzéséhez szükséges. De például ha a lakóhely és a munkahely között a közösségi közlekedés nem megoldott vagy nagyon sok időt igényel, akkor a munkaadónak ez lehetőséget ad arra, hogy a lízingelt cégautó kapcsán az ÁFÁ-t visszaigényelje.

Amennyiben a dolgozó saját autójával közlekedik, s alapvetően home office-ban dolgozik, akkor csak időnként kell beutaznia a cég székhelyére. Mivel ezek az utak céges utaknak számítanak ebben az esetben elérhető kiküldetési rendelvény vezetésével az, hogy céges pénzekből számolják el ezeket.

Ahhoz, hogy a legkedvezőbb opciókat kihasználhassák, magánautósoknál kiküldetési rendelvényekre, lízingelt cégautó esetében pedig útnyilvántartás vezetésére van szükség. A RoadRecord útnyilvántartó programjával pedig mi sem egyszerűbb ennél!

Véleményvezér

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.
A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében

A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében 

Szomorú társadalmi látlelet.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo