A költségek alacsonyan tartása mellett napjaink környezettudatos hozzáállását is figyelembe kell venni, ezért a lakásokat egyre fenntarthatóbbá és költséghatékonyabbá kell tenni.
Az energiahordozók közül az elektromos árammal összefüggő költségek csökkentését a fényforrások optimalizálásával is el lehet érni, mégpedig úgy, hogy közben nem kell sötétségre számítani, hanem a korábban megszokott fényerősséget is megtarthatjuk. Mindezt a LED technológia alkalmazásával lehet elérni. Cikkünkben erről a fényforrásról mutatunk be néhány olyan tényt, ami lehet, hogy még nem hallottál.
A fényerősség ma már nem a Wattokon múlik!
Az Elter Világítás oldalán kapható fényforrások esetében, ha LED-es égőt szeretnénk vásárolni, akkor érdemes elfelejteni azt a régi módszert, amikor az izzók fényerejét Wattban határozták meg. Mindenki tudja, hogy a régi izzók esetében igazán erős fényt csak egy 100-as, vagyis 100 Wattos égővel lehetett elérni, a 60-as izzó csak általános megvilágításra volt elegendő, a 40-es izzóval pedig csak mellékhelyiséget vagy ritkán használt helyiséget világítottak meg.
A LED-es fényforrások esetében azonban a Watt nem jelent fényerősségi mutatót, itt a Lumen értékre kell figyelni. Emellett a színhőmérséklet is számít, mivel a hideg fények éberen tartják az embert, ezért irodába, konyhába valók, míg a meleg fények nyugtató, lazító hatásúak, vagyis a nappaliba, hálóba ideálisak. A lakásba a 2700-3000K színhőmérséklet az ideális, míg munkakörnyezetbe, pultvilágításra a 4000K színhőmérsékletet érdemes beszerezni. A LED lámpák Watt értéke csupán azt mutatja, hogy milyen kevés energiát fogyaszt, ezért mindenképpen megtakarítást fog eredményezni a háztartás számára.
Mi is az a CRI index?
A CRI index azt mutatja meg, hogy egy adott fényforrás mennyire képes visszaadni a természetes fényben látható színeket. Minél magasabb ez az érték, annál szebbnek és természetesebbnek tűnik minden. A 100-as érték jelenti a tökéletes színhatást, ezért a legjobb termékek igyekeznek efelé az érték felé közelíteni. Elmondható, hogy a 90 feletti érték már nagyon jó eredmény, de azokban az üzletekben, ahol fontos a pontos szín, például fodrászoknál vagy ruhaüzletekben, inkább 94 feletti CRI indexszel rendelkező LED-et érdemes alkalmazni.
A káprázásmentességre is figyelni kell!
A LED-ek fényét tompítani kell, hogy ne érezzük vakítónak. Ez az UGR, aminek értéke 10-30 között szokott lenni. Az a jó, ha minél alacsonyabb ez a mutató, tartós munkavégzés, például irodai munka esetében mindenképpen legyen 19 alatt.
A LED-ek használata a pénzügyi tudatosság felől közelítve is lényeges elem, hiszen kevesebb energiát fogyasztanak, és élettartamuk többszöröse a többi fényforrásnak. Emellett élettani hatásuk is pozitív, és a fejlesztők is számtalan technológiai újítással jelentkeznek.