A biztosításon legalább már nem spórolnak a gazdák

Költségérzékeny a gazdatársadalom. Ahol lehet, takarékoskodnak: a vetőmagokon, a növényvédőszereken. Ennek aztán esetenként elszenvedik a negatív következményeit. Egy friss felmérés azonban azt bizonyítja, hogy a mezőgazdasági biztosítások egyre inkább kikerülnek a megspórolandó tételek köréből. Így teret nyernek az új megoldások.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A gazdatársadalom és benne a növénytermesztők – úgy tűnik – megértették, hogy az öngondoskodásra az agrárbiztosítások területén is szükség van. Nem várhatnak csak az állam segítő szándékára. Pláne, hogy annak lehetőségei végesek és az innen érkező kártalanítás nem teljes körű. Szükség van tehát az egyéni biztosításokra.

Egy most befejeződött, az Agrisk.hu jóvoltából a növénytermesztők körében végzett felmérés szerint a gazdák fele (53%) már legalább egyszer kötött mezőgazdasági biztosítást. És hogy ez mennyire szokássá kezd válni, mi sem bizonyítja jobban, minthogy a válaszadók 43%-a biztosan, további 43%-a pedig valószínűleg új mezőgazdasági biztosítást szándékozik kötni egy éven belül. Ezen biztosítások tárgya pedig valamely haszonnövény, ugyanis a kötési szándékok döntő többsége erre irányul.

Jogos is az előre gondolkodás, mert az elmúlt években a globális felmelegedés mellékhatásaként az időjárási anomáliák száma megszaporodott. Növekedett az aszályos napok száma, egységnyi csapadékmennyiség rövidebb idő alatt hullik le, próbára téve a talajok vízgazdálkodását. Csak a tavaly júliusi jégesők több kárt okoztak a mezőgazdaságban, mint amennyi tavaly fél év alatt összesen történt.

A legnagyobb veszélyforrásnak a jégesőt (74%), a viharokat (49%), valamint az aszályt (41%) tartják az interjúalanyok. A különböző időszakokban fellépő fagyok hátrébb szorultak a listán, egyre nagyobb a szerepe viszont a belvizek elleni védekezésnek, ahogy azt februárban vissza is igazolta a valóság.

Mivel a digitalizáció és az internethasználat már a hazai mezőgazdaságban is teret nyert, így a gazdatársadalom természetes igénye, hogy agrárbiztosítási ügyeket is lehessen a világhálón intézni. A felmérésből az is kiderült, hogy a többség az agrárbiztosításokról is az interneten tájékozódik elsődlegesen és 88%-uk már az ajánlatkérést is proaktívan itt kezdeményezné. Érdekes, hogy míg csak a gazdálkodók 31%-ának fontos a kárfizetés nagysága, addig a többség (75%) szeretné, ha annak mértéke megállapítható volna. Ezzel összhangban van, hogy a biztosítóválasztás fő szempontja a kárfizetés megbízhatósága (61%) és csak ezt követi az árszint (42%).

Már pályázhatnak a gazdák díjtámogatott biztosításra
Már lehet pályázni a mezőgazdasági biztosítás díjához nyújtott támogatásra. A korábbi évek tapasztalatai alapján a jég- és viharkárok jelentik a legnagyobb veszélyforrást a mezőgazdaságból élők számára. Egyre több termelő köt biztosítást, hogy rendelkezésre álljon a megfelelő fedezet a bajban.

Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.
A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo