A beruházásokat is visszavetette a járvány

6,3 százalékkal csökkent a beruházások volumene a járvány alatt. A tavalyi adatokból kiderült többek között az is, hogy a beruházások több mint felét a legalább 50 főt foglalkoztató vállalkozások teljesítették.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Központi Statisztikai Hivatal nemrég publikált adatai szerint tavaly a gazdasági szervezetek által realizált 8313 milliárd forint értékű új hazai beruházás a koronavírus okozta járvány kedvezőtlen gazdasági hatásai következtében összehasonlító áron 6,3 százalékkal alacsonyabb volt az egy évvel korábbinál. A fejlesztési források 46 százalékát budapesti székhelyű gazdasági szervezetek kötötték le.

A Pest megyei központúak az országos beruházási teljesítményérték 10, a Komárom-Esztergom megyeiek 5,9, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyeiek 5,3 százalékát adták. A többi megye részesedése a beruházásokból egyaránt 4,0 százalék alatt maradt. A Nógrád és a Zala megyei szervezetek hozzájárulása volt a legkisebb (0,7, illetve 1,0 százalék) a hazai fejlesztésekhez.

Mindössze négy megyében nőtt a fejlesztések volumene. A legnagyobb mértékű bővülés Komárom-Esztergom megyében (47 százalék) történt feldolgozóipari termelőkapacitások kialakítása eredményeként. Ezzel szemben a legnagyobb visszaesés (28 százalék) Győr-Moson-Sopronban következett be.

A beruházások egy lakosra jutó értéke Budapesten volt a legmagasabb (2,2 millió forint), 2,6-szerese az országos átlagnak (853 ezer forint). Ezután Komárom-Esztergom és Borsod-Abaúj-Zemplén megye következett a mutató nagysága szerinti rangsorban. A beruházások intenzitása Nógrád megyében volt a legalacsonyabb (321 ezer forint/fő), mindössze 38 százaléka az országos átlagnak.

Mi történt a budapesti beruházásokkal?

A budapesti székhelyű gazdasági szervezetek tavaly 3849 milliárd forint értékű új beruházást valósítottak meg, 6,6 százalékkal kevesebbet az egy évvel korábbi magas bázisnál. Itt a beruházási érték 53 százalékát a legalább 50 főt foglalkoztató vállalkozások realizálták. (Az országos átlag 54 százalék.)

A beruházások kevésbé voltak koncentráltak. A fejlesztési források 30 százalékát a szállítás és raktározás, 12-12 százalékát a feldolgozóipar és a közigazgatás, 11 százalékát pedig az ingatlanügyletek területén használták fel. A közigazgatás beruházásainak volumene 18, az ingatlanügyleteké 16 százalékkal bővült, míg a feldolgozóiparé 22, a szállítás és raktározásé pedig 12 százalékkal visszaesett. A feldolgozóiparon belül a villamos berendezés gyártása, a gyógyszergyártás és a járműipar területén valósultak meg a legnagyobb értékű beruházások.

 

Anyagi-műszaki összetétel alapján a fejlesztések 63 százaléka épületek és egyéb építmények építésére, 37 százaléka gépek, berendezések és járművek beszerzésére irányult. Az építési beruházások volumene 6,2 százalékkal mérséklődött. A belföldi gyártású gépek, berendezések és járművek teljesítményértéke összehasonlító áron közel azonos volt az előző évivel, a külföldieké 10 százalékkal csökkent. Az értékadatok alapján a gépek, berendezések és járművek 67 százaléka importból származott. A KSH adatai egyúttal arra is rámutattak, hogy az ültetvények, erdők telepítésére, haszonállatok beszerzésére és a meglevő föld értéknövelésére a budapesti székhelyű gazdasági szervezetek 2,7 milliárd forintot költöttek, 45 százalékkal többet, mint az előző évben.

Hogy miként alakult tavaly a vállalkozások száma, hány cég működött, milyen formában, arról itt írtunk.

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo