A befektetőknek a startupok a kedvencei

A Magyar Kockázati- és Magántőke Egyesület (HVCA) negyedéves jelentése szerint 2015 harmadik negyedéve során 20 kockázati és magántőke-befektetés zárult le eredményesen, ami enyhe növekedést jelent az előző negyedévhez képest. A negyedév során eszközölt 18 kockázati tőke tranzakció összértéke 1,8 milliárd forintot tett ki, miközben négy társaságból sikeresen szálltak ki a befektetők.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

2015 harmadik negyedéve során 18 kockázatitőke-befektetést és két magánbefektetést zártak le a magyarországi kockázatitőke-alapok, ami az előző negyedévi 17-hez képest enyhe növekedést jelent. A kockázati tőkebefektetéseken túl ebben az időszakban két magántőke (private equity) tranzakció is sikerrel zárult, ezek értékét azonban a befektetők – mivel üzleti titoknak minősül – nem közölték. A 18 kockázati tőke-befektetés összértéke 1,8 milliárd forintot tesz ki. A befektetések átlagértéke meghaladta a 100 millió forintot, 6 befektetés esetében a befektetett összeg ennél nagyobb, 12 esetben ez alatti volt, a befektetések értéke a 25 és 208 millió forint közötti sávban mozgott.

Tüske Balázs, a HVCA elnökségi tagja, az EY partnere szerint, bár a harmadik negyedévben az előző évhez viszonyítva a tranzakciós érték valamelyest csökkent, várható, hogy 2016-ban a magántőke aktivitása emelkedik és több nagyobb méretű tranzakció történik a magántőke piacon, akár a magyar piacon még nem jelenlévő szereplők részvételével és korábbi befektetések lezárásával.  A JEREMIE alapok és az SZTA várhatóan továbbra is egy biztos alapot adnak a korábbi fázisú befektetéseknek, amelynek időzítése az új JEREMIE források rendelkezésre állásától is függ.

Túlsúlyban az új befektetési célpontok és a startupok

A lezárt tranzakciók értékének 60 százaléka áramlott új befektetési célpontokhoz, a többi esetben folytatólagos tőkeinjekciók formájában került a tőke kihelyezésre, tehát olyan társaságokhoz folytak be ezek az összegek, amelyeket a befektetők további finanszírozásra is érdemesnek találtak. Az előző negyedévekhez hasonlóan tovább nőtt a legkorábbi fázisú cégekbe (startupokba) áramló kockázati tőke aránya: míg az év első negyedében a befektetett kockázati tőke értékének 51, a másodikban 57, addig a harmadik negyedévben 80 százaléka áramlott ezekhez a társaságokhoz. A fennmaradó közel 400 millió forint tőkén az ún. növekedési fázisban lévő vállalkozások osztoztak.

A negyedévben több alapkezelő is aktív volt, összesen  9 alap helyezett ki tőkét a vizsgált időszakban. A legnagyobb összértékben tőkeállományt kihelyező alap egymaga mintegy 900 millió forintot fektetett be.

A legtöbb kockázati tőkét bevonzó három ágazat – az üzleti és ipari termékek, a fogyasztói szolgáltatások, valamint az üzleti és ipari szolgáltatások – a teljes tőkemennyiség 79 százalékát kötötte lel. Ezzel az idei évben eddig a legtöbb kockázati tőkét az üzleti és ipari szolgáltatások (2,5 milliárd), az élettudományok (1,7 milliárd) és a fogyasztói szolgáltatások (1,1 milliárd) területe mozgósította, hasonlóan a 2014-es évhez. Ebben a negyedévben is sor került négy befektetés lezárására. Az exitek közül három az üzleti és ipari termékek, egy pedig a pénzügyi szektorban zajlott le.

Kipukkad-e a startup-lufi?
Másfél évtizede, 2000-ben kipukkadt a dotkom-lufi, s az e-kereskedelem túlértékelt, minimális pénzforgalmat generáló cégei egy szempillantás alatt elértéktelenedtek, és csődbe mentek. Lehet, hogy most újabb luftballont fújnak a Szilícium-völgyben, ahol több mint 115 induló vállalkozás értéke máris meghaladta az egymilliárd dollárt.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo