A kormány jelenlegi adócsomag tervezete alapján megszűnne a munkáltatók által adott természetbeni juttatások adómentessége, helyette az önkéntes pénztári hozzájárulás teljes összege után 54 %-os adó- és további 27 %-os járulékfizetési kötelezettsége keletkezne. A tervezet heves ellenállást váltott ki a legtöbb szervezetből. A Stabilitás Pénztárszövetség a pénztári szféra legnagyobb érdekvédelmi szervezeteként már több alkalommal helyt adott véleményének, melyben teljes mértékben elutasítja az önkéntes pénztári hozzájárulás ilyen mértékű megadóztatását. A Szövetség ezúttal a társadalmi-, gazdasági élet jeles képviselőivel, szakértőivel nyilatkozott arról, hogy a kormány törvénymódosítási tervezetének elfogadása milyen következményekkel járna a hazai társadalmi-, szociális környezet, az egészségügy és a gazdaság területén.
„Ne öntsük ki a fürdővízzel a gyereket" - kezdte előadását Dr. Csehák Judit, a Betegjogi, Ellátottjogi és Gyermekjogi Közalapítvány elnöke. Az egykori egészségügyi miniszter asszony kiemelte: „A hazai egészségügy forrásképzésében a nemzetközi átlaghoz képest mindamellett, hogy megfelelő mértékű a közfinanszírozás, a magánfinanszírozás gyakorlatilag out of pocket jellegű és kirívóan alacsony a megfelelő szociális védelmet nyújtó egészség célú előtakarékosság, így az „előrefizetett" szolgáltatások aránya.
Dr. Kincses Gyula, az Egészségügyi Stratégiai Kutatóintézet főigazgatója szerint is az öngondoskodás megkerülhetetlen és szerepe várhatóan egyre csak nőni fog a közeljövőben is, ebben a folyamatban semmi esetre sem szabad az egyéneket magukra hagyni.
Szalay-Berzeviczy Attila, a Budapesti Értéktőzsde korábbi elnöke radikálisabban fogalmazott a törvénytervezet kapcsán: „Nemzetgazdasági érdek a hazai tőkepiac megerősítése, valamint a hosszú távú, elsősorban nyugdíjcélú megtakarítások minden eddiginél erőteljesebb ösztönzése. Azonban mindezzel teljesen szembe megy a kormány azon adómódosítási javaslata, mely mostantól adó- és járulékköteles tétellé nyilvánítaná az önkéntes nyugdíjpénztárakba történő munkáltatói hozzájárulásokat. A mostani javaslata csak még inkább ráerősítene erre az iránytévesztésre, ami egy újabb gazdaságpolitikai öngól lenne."
Tóth Márk, adótanácsadó a bevezetendő adóteher megjelenésének gazdasági szereplőkre gyakorolt pozitív és negatív hatásait összevetve kiemelte: „A tervezet elfogadásával a béren kívüli adómentes munkáltatói juttatások köre szűkül, illetve gyakorlatilag ezen tekintetben megszűnik majd az ilyen típusú kifizetés. A vállalkozások nem választanak majd új alternatív juttatási, vagy bértípust, hanem automatikusan megszűntetik ezek kifizetését.