Energiaellátási megoldások irodaházaknak
A leginkább elterjedt energiaellátási megoldás az irodaházak villamosenergia-elosztó rendszerre való kapcsolása. A technológia fejlődésével azonban manapság már számtalan alternatív választási lehetőség kínálkozik, ha költséghatékony és biztonságos megoldást keresünk. Az első számú megújuló, kibocsátásmentes energiaforrásnak a szélenergiát tekinthetjük, mely bőségesen és világszerte rendelkezésre áll. Emellett energiaellátásra használhatjuk még a vízenergiát, a napelemeket és a geotermikus energiát előállító rendszereket is.
5+1 megoldás, ami biztonságosabbá teheti energiaellátásunkat
Mivel irodaházunk tele van elektromos berendezésekkel, készülékekkel és különféle elektronikai eszközökkel, az energiaelőállítás módja mellett leginkább a biztonságos energiafelhasználás miatt kell aggódnunk. A különböző elektromos szabálytalanságok ugyanis másodpercek alatt balesetveszélyt, például váratlan tüzet okozhatnak.
Irodánk szinte egy második otthon munkavállalóink és bérlőink számára, ahol szeretnék biztonságban érezni magukat. Amennyiben tehát létesítményünket mindenki számára biztonságos hellyé tudjuk alakítani, növelhetjük nyugalmukat és termelékenységüket.
Megfelelő alapok
Az alapot egy jól kiépített rendszer jelenti, mely a biztonságos vezetékektől a karbantartott eszközparkig terjed. Az első, és legfontosabb tehát, az épületünkben található elektromos vezetékek gondos elhelyezése. Ezek összekötik áramforrásainkat és készülékeinket, a legtöbb esetben számos baleset fő okozóiként jelennek meg. Próbáljuk a falak körül elhelyezni vezetékeinket, ezzel is csökkentve a balesetek esélyét, továbbá lássuk el őket megfelelő védelemmel az esetleges emberi figyelmetlenséggel vagy akár az időjárás viszontagságaival szemben.
Szilárdtest relék használata
A szilárdtest relé egy új típusú, érintésmentes kapcsolóeszköz, vagyis az áramkört érintkezés és szikra nélkül kapcsolja be. Nincsenek mozgó alkatrészei és teljesen zárt házban működik, ennek köszönhetően a szilárdtest relé esetében nem áll fenn a véletlen kapcsolás veszélye, mely alkalmassá teszi arra, hogy nagy vibrációs környezetben is jól működjön, valamint ellenálljon az esetleges sérüléseknek. Másik jelentős előnye, hogy a váltakozó áram nulla átmeneténél kapcsol, így nagymértékben csökkenti a bekapcsoláskor keletkező túláram és feszültségcsúcsok keletkezését, így pedig az elektromos zavarok mértékét is.
Sérült elemek szemmel tartása
Fali csatlakozóaljzataink is hajlamosak az elhasználódásra, különösen akkor, ha kereskedelmi helyiségeink több elektromos készüléket használnak felváltva. Amikor elhasználódnak, a fém érintkezési pontok elveszítik a zsinórokhoz való tapadásukat, hőt termelnek, mely robbanásokhoz és tűzesetekhez vezethet. Repedezett vagy elszíneződött konnektorok, folyamatosan kihulló dugók, villódzó lámpák vagy zúgó hang esetén mindenképp szüntessük meg az áramforrás használatát, és kérjük szakértő segítségét.
Kopott vagy sérült zsinórjaink szintén tűzek okozói lehetnek. Bármennyire is védjük őket, amikor egy kábel megkopik, a védőréteg alatt láthatóvá válnak a lecsupaszított vezetékeket, amelyek az elektromos áramot szállítják. Amikor pedig ezek a tekercsek felmelegednek, akkor a közelben lévő könnyen éghető anyagokat, például függönyöket, szőnyegeket, papírt vagy padlót is meggyújthatják.
Kerüljük a hosszabbítókat
A hosszabbító zsinórok szintén potenciális baleseti gócpontot jelenthetnek. Ezek gyakori használata ugyanis tüzekhez vagy áramütéshez vezethet, egy hosszabbító ugyanis nem mindig képes kezelni a túlfeszültséget, ha túlzottan le van terhelve.
Telepítsünk kijelölt megszakítókat
Mivel elektromos készülékeink energiafelhasználása eltérő, épületünk áramköreiben különböző amperszinten működnek egyszerre. Előfordulhat azonban, hogy az áramkör nem képes egyszerre kezelni összes készülékünket, ilyenkor a többletáram megolvasztja a szigetelést, és tüzet okoz. Ha azonban az áramkörbe megszakítót telepítünk, az ilyen esetben azonnal megállítja a többletáram terjedését, megakadályozva a további baleseteket.
Kapcsoljuk ki készülékeinket
Az éjszakai túlfeszültség megelőzése érdekében kapcsoljuk ki a nem használt készülékeket és berendezési tárgyakat. Még jobb, ha kihúzzuk a falból irodai berendezéseinket, amikor nincsenek használatban. Lehet, hogy fárasztó feladatnak tűnik, de a kereskedelmi épületek és irodahelyiségek elektromos biztonsági tippjeinek betartása mindenki biztonságát garantálja.
A zöldülés mindig jó ötlet...
Szerencsére ma már számos megújuló technológiához hozzáférhetünk, amelyek egyes épületeink energiaszükségletének nagy részét képesek biztosítani. Ezek közé a technológiák közé tartoznak a napelemes rendszerek, a szélturbinás megoldások, a vízenergiával működő és geotermikus hálózatok. Bár önmagukban nem feltétlenül elegendő energiaforrások, jelentős hatékonyságjavulást biztosíthatnak, és részét képezhetik az átfogó zöldülésnek, mely bevezetheti irodaházunkat a jövőbe.
Irodaházunk vagy kereskedelmi épületünk energiaellátásának biztosítása összetett feladat, hiszen a megfelelő rendszer kiválasztásától a biztonságos kiépítésen át a hatékony és balesetmentes üzemeltetésig terjed feladataink skálája. Néhány egyszerű szempont figyelembevételével, és biztonsági intézkedés betartásával azonban már az első pillanatoktól garantálhatjuk dolgozóink és bérlőink nyugalmát egy korszerű irodában.