1. Napelemes rendszer telepítése
A napelemes megoldások az utóbbi években nemcsak a környezettudatosság, hanem a gazdaságosság szimbólumává is váltak. Kétségtelen, hogy a beruházás költsége nem elhanyagolható, ez azonban 8–10 év alatt megtérülhet, miközben a rendszer maga jóval tovább működőképes marad. Ha jól választunk, a napelemes megoldásokkal a háztartás energiafogyasztását jelentős mértékben csökkenthetjük, így miután a telepítési költségeket kitermeltük, gyakorlatilag nyereségünk keletkezik.
2. Okosotthon rendszerek kiépítése
A digitális technológia fejlődésével ma már egyre kedvezőbb áron férhetünk hozzá a különböző okosotthon-megoldásokhoz. Ezek segítségével lakásunk világítását, fűtését vagy éppen árnyékolását egy központi vezérlésű rendszeren keresztül irányíthatjuk, ami jóval kényelmesebbé teszi az életet, sőt, jelentős energiamegtakarítást is eredményezhet.
Egy okostermosztát segítségével a jövőben csak akkor fűtjük otthonunkat, amikor arra valóban szükség van, és reggelente sem kell egy hideg lakásban felkelnünk, hiszen a fűtési rendszert beállíthatjuk úgy, hogy ébredés előtt fél órával lépjen működésbe. Ezzel már a havonta érkező rezsiszámlán is érezni fogjuk a különbséget, ami éves szinten jelentős megtakarítást eredményezhet – arról nem is beszélve, hogy ezek a rendszerek még az ingatlan értékét is növelik.
3. Energiatakarékos fűtési rendszer
A legtöbb háztartásban a fűtési költségek jelentik a legnagyobb kiadást, melyet ha csökkenteni szeretnénk, első lépésben a rendszer cseréjére lehet szükségünk. Ez persze nem olcsó mulatság, egy modern kondenzációs kazán azonban nagyon jó befektetés, mivel az égéstermékben lévő rejtett hőt is hasznosítja, ezáltal rendkívül nagy hatékonysággal működik.
Egy jól beállított kondenzációs kazán segítségével a régi típusú konvektorokhoz képest akár 30 százalékkal nagyobb energiamegtakarítás érhető el, ráadásul a károsanyag-kibocsátása is alacsonyabb, így nemcsak gazdasági, hanem környezetvédelmi szempontból is előnyös választás lehet.
4. Szigetelés és nyílászárócsere
Egy régi, nem megfelelően szigetelt épületbe hiába választunk energiatakarékos fűtési megoldásokat: a megtermelt hő könnyen távozik a lakásból. A falak, a pince és a tető szigetelését érdemes még az építkezés során megoldani, de természetesen utólagos megoldások is léteznek – ezeknek akkor is célszerű utánajárni, ha egy kicsit nagyobb felfordulással és kiadással járnak együtt. Az ablakcsere is remek megoldás: válasszunk korszerű, műanyag nyílászárókat, melyek jelentősen csökkenteni fogják az energiafelhasználást, így beépítésük költsége néhány év alatt megtérül – ezt követően pedig gyakorlatilag profitot termelnek nekünk.
5. Zöldségtermelés
Nem minden beruházás igényel komoly technológiát – a természet közelségét is kihasználhatjuk, ha egy kis extra profitra vágyunk. Egy saját konyhakert kialakítása lehetőséget ad arra, hogy egészséges, vegyszermentes zöldségekhez jussunk, ráadásul kert híján akár az erkélyen is megvalósíthatjuk az elképzelésünket.
Bár a termőföld beszerzése, az öntözőrendszer kiépítése vagy a magaságyás kialakítása némi befektetést igényel, az eredményt már az első évben érezni fogjuk, hiszen jóval kevesebbet fizetünk majd a nagybevásárlás során. Miután belejöttünk, a megtermelt felesleget akár el is adhatjuk, így idővel extra bevételhez juthatunk.
6. Fektessünk be a jövőnkbe
A beruházásokra nem szabad felesleges kiadásként tekinteni, hiszen ezek célja a hosszú távú stabilitás és a megtakarítás. Gondoljuk végig, hogy mely területeken érdemes változtatni, készítsünk egy költségvetést és kezdjünk gyűjtögetni: valamennyi, fent említett példa remek befektetés a jövőnkbe, érdemes tehát élni velük.