A Bankmonitor cikkének segítségével összeszedtük a legfontosabb dolgokat, amire mindenképp figyelnie kell, ha vállalkozásával hitelhez szeretne jutni.
- Legyen naprakész a könyvelése
Az év eleji hitelfelvétel minden cégnél kritikus: az év végi számokat várja a bank, de a könyvelést adóbevallás szempontjából csak május 20-ra kell lezárni. Szóljunk időben a könyvelőnknek, hogy készítse el a szükséges lezárásokat, és álljon minden rendelkezésre, mire beadjuk a hiteligényünket.
- Figyeljen arra, hogy saját tőke ne legyen negatív
A jó hír, hogy abban az esetben, ha ezt megoldjuk, nem számít a múlt. A rossz hír azonban, hogy sajnos ezt pótlólagos tulajdonosi befizetéssel, illetve adott esetben korábban nyújtott tagi kölcsön tőkésítésével lehet rendezni.
- Ne legyen lejárt NAV-tartozás
Sok esetben egyszerű figyelmetlenségről van szó, de a túl gyakori figyelmetlenség a bankok szemében a hanyag tulajdonosi hozzáállást mutatja. 2-3 NAV-inkasszóval a „számlánkon” már rezeg a léc, hogy kap-e a vállalkozásunk hitelt. Hanyagságból ne kezdjük gyűjteni ezeket!
Aktuálisan fennálló NAV-tartozással nem fog hitelt kapni egy vállalkozás sem, vagyis előbb rendezni kell azt. Viszont a bank azt is elfogadja, ha a tartozás rendezésére részletfizetési megállapodást kötött.
- Ne hitelfelvétel előtt változtasson a tulajdonosi szerkezeten, ha nem muszáj!
Tulajdonosi struktúraváltás előtt ezt a szempontot is érdemes megvizsgálni, és ennek tükrében dönteni az ilyen jellegű változásokról.
… és a +1. Nem mindig kifizetődő a túlzott adóoptimalizálás…
Amikor év végén a maximális adóoptimalizálás mikéntjén gondolkozik, akkor tartsa észben, hogy a hitelképesség szempontjából fontos a kimutatható profit megléte.
A bankok azt vizsgálják ugyanis, hogy milyen hiteltörlesztőt (tőke + kamat) bír el a cég úgy, hogy az hosszú távon sem okoz fennakadást az üzletmenetben. Ráadásul a bankok nem a teljes adózott eredményt, hanem csak annak 70-75 százalékát veszik figyelembe!
A Bankmonitor vállalati kalkulátorával megnézheti, hogy cége az év végi számai alapján mekkora hitelfelvételre alkalmas: