148 milliárdnyi adó okozott gondot a cégeknek

Tavaly nyár végéig ennyi adóra kértek könnyítést a vállalkozások, a NAV az esetek döntő hányadában rá is bólintott.

(Fotó: Pixabay)

Írásbeli kérdéssel fordult az MSZP-s Harangozó Tamás Varga Mihály pénzügyminiszterhez két kérdéssel a bértámogatásban részt vevő vállalkozások adótartozásaival kapcsolatban. Harangozó Tamás mint írta, a kormány bértámogatási rendszerével kapcsolatban az érintettek részéről egyre gyakrabban fogalmazódnak meg kritikák. A sajtó képviselői által is idézett vélemények szerint egyrészt rendkívül körülményesen lehet hozzájutni a támogatáshoz – nem ritka a több hónapos átfutás sem –, másrészt olyan mennyiségű adminisztrációs terhet jelent, amely jelentősen megnehezíti a kérelmek hibamentes benyújtását is. Mindezek mellett azonban további problémákkal is kénytelenek szembesülni a vállalkozások: ha a bajba került munkaadónak köztartozása van, akkor nem is hozzá, hanem a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz (NAV) kerül a támogatás összege – írta Harangozó.

Átírták a támogatást 

A bértámogatások lassú kifizetésével lapunk is foglalkozott. Több vendéglátóstól kapott panasz alapján az derült ki, januárban sem érkezett meg a novemberi bérek mellé járó támogatás. Erre válaszul a kormány változtatott a kifizetésen, aminek értelmében egyösszegben kifizetik február végéig a bértámogatást. A lépés a vendéglátóhelyeken kívül a szállodák és a fitnesztermek üzemeltetőit is érinti. A változás értelmében az állami segítséget a jövőben nem az igényléssel érintett hónap után, azaz utófinanszírozással teljesítik, hanem már az aktuális hónap elején megérkezik a cégekhez a munkavállalók bértámogatása. A módosítással „helyére kerültek a dolgok” – reagált korábban a Piac&Profitnak Kovács László, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke.

Harangozó Tamás kérdésében egyúttal megjegyzi: olyan szektorok vállalkozásaitól követeli meg a kormányzat a köztartozás-mentességet, amelyek minden nap a túlélésért, az elmaradt bérleti-, és rezsidíjak ledolgozásáért, a munkavállalóik megtartásáért küzdenek.

Varga Mihályhoz ezért két kérdést intézett:

  • Mennyivel nőtt tavaly a bértámogatás igénylésére jogosult szektorok vállalkozásainak adótartozása, valamint hogyan alakult a NAV által rájuk kiszabott bírságok összege?
  • A bértámogatásként megítélt összegek mekkora részét utalták át a vállalkozások helyett a NAV-nak?
A kérdésekre Tállai Andrástól, Pénzügyminisztérium államtitkárától érkezett válasz.

Eszerint az adótartozások aránya számottevően nem változott a válság hatására. Ebben többek között szerepet játszott az Európai Unióban is egyedülálló fizetés-könnyítési rendszer, illetve annak tavaszi bővítése, amikor a cégek kérhették fizetendő adójuk mérséklését is – közölte az államtitkár.

80 százalékára igent mondott a NAV

Tállai válaszából kiderült az is, hogy tavaly március 11-e és augusztus 8-a között 148 milliárd forintnyi adóra kértek könnyítést, az adóhivatal az esetek több mint 80 százalékában helyt adó döntés hozott. Harangozó Tamás második kérdésre, miszerint a bértámogatásként megítélt összegek mekkora részét utalták át a vállalkozások helyett a NAV-nak, nem érkezett pontos válasz. Tállai András ugyanakkor kifejtette, a Gazdaságvédelmi Foglalkoztatási Alap Munkahely-megtartási program előirányzatából kapott támogatások költségvetési támogatásnak minősülnek. A Magyar Államkincstár az államháztartási törvényben foglalt kötelezettségének tesz eleget, amikor a NAV által küldött hátralék adatokra figyelemmel a támogatás összegét, vagy annak egy részét a kedvezményezettől visszatartja.

Ha a vállalkozás idejében jelzi, hogy nem tudja fizetni a tartozását, a végrehajtási eljárás szünetel, és amint az adóhivatal fizetési kedvezményt engedélyez a költségvetési támogatás is kiutalható. A járvány idején a NAV még inkább partnerként működik együtt a tartozások rendezése során, de ehhez az mindenképpen szüksége, hogy az adózó felvegye a kapcsolatot a hivatallal – zárul az államtitkár válasza.

Véleményvezér

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos 

Különös pénzosztások az idegenforgalmi beruházások körül.
A korrupció rontja a boldogságindexet

A korrupció rontja a boldogságindexet 

Ötvenhatodik helyen a magyarok.
Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo