A humán kompetenciák mérésében és fejlesztésében világszinten vezető Profiles International kezdettől fogva elkötelezett abban, hogy két évtizedes, nemzetközi szervezetfejlesztési tapasztalatait ne csak a tőkeerős, profitorientált vállalatok kamatoztathassák. „Fontos, hogy utat és példát mutassunk a piacon azzal, hogy széles körben hozzáférhetővé tesszük innovatív megoldásainkat. Olyan kisvállalkozásokra vagy közintézmények számára is, melyeknek ugyanúgy nagy szükségük volna a dolgozói elkötelezettség növelésére és a működés optimalizálására, de forráshiánnyal küzdenek. Ezért hívtuk életre a Profiles Team Analízis Díjat 2012-ben” – mondta el Trizna Júlia, a Profiles International Hungary ügyvezetője, aki tavaly indította útjára azt a mintegy 3 millió forint értékű szervezetfejlesztési programot, amelyre bármely hazai cég vagy közintézmény pályázhatott. A legérdekesebb, legalaposabb, legfontosabb célokat felmutató szervezet valósíthatta meg terveit – díjtalanul.
Jó hír, hogy a programot a Profiles egy nemzetközi és hazai kutatás keretében ismét meghirdeti: 2013. február 28-ig mindössze néhány rövid kérdést kell megválaszolnia a jelentkező szervezeteknek, hogy elnyerhessék a 3 millió forintos szervezetfejlesztési szolgáltatáscsomagot.
Akiknek már sikerült
A múlt évben pályázók közül a szentendrei Nevelési Tanácsadó került ki győztesen, és valósíthatta meg a Profiles Team Analízis projektet. A komplex szervezeti diagnózisban ProfileXT™ kompetenciaelemzés, Profiles Team Analysis™ és vezetői gyakorlat elemzés szerepelt CheckPoint 360°™ felméréssel.
„A közszférában dolgozók saját élményei körébe nemigen tarozik bele az ilyesfajta visszajelzés személyiségükről, ami így már önmagában is komoly érték. A Profiles Team Analízis nagyon nagy hatással volt az egész csapatra. Nemcsak objektív képet kaptunk magunkról, a csapatunkban rejlő lehetőségekről, de eszközöket adott a munkahelyi stressz kezeléséhez, s hogy a munkatársaim és én hogyan vegyük fel a küzdelmet a szakmát sújtó kiégésveszély ellen, sőt hogyan előzzük meg azt. Vezetőként sok-sok útmutatást kaptam a munkatársak eredményes, egyéni irányításához, motiválásához, a hatékony, mindennapi kommunikációhoz, problémamegoldáshoz, a személyes konfliktusok kezeléséhez, pontos tájékoztatást a csapat erősségeiről és fejlesztendő területeiről. Olyan „térképet” a csapatomhoz, amely egy GPS-hez hasonlóan segíti minket könnyebben célba érni. Végre pontosan tudom, hogy kihez milyen vezetői stílust válasszak, amely hihetetlen mértékben segíti a mindennapi munkámat. Számomra csodálatra méltó ez a térkép, amely nemcsak a emberismeretemhez nyújt nagyfokú segítséget, még az időgazdálkodásomat is tudatossá és hatékonnyá teszi. A program óta számos vezetői problémámra, kérdésemre másként tekintek, és immár nemcsak a megérzéseimre és tapasztalataimra kell hagyatkoznom a dolgozóimmal kapcsolatos döntéseimnél – értékelte a program eredményeit Balasi Margit, a szentendrei Nevelési Tanácsadó vezetője.”
A pszichológusokból, logopédusokból és fejlesztő pedagógusokból álló 14 fős szentendrei csapat a projektindító előadást követően – első lépésként – a ProfileXT™ tudományos alapokra épülő, számos nemzetközi és hazai kutatással validált kérdőívét töltötte ki online, amely húsz különböző kompetencia mentén térképezi fel a teljes személyiséget és a különböző munkaköröket. Előnye, hogy az egyéni gondolkodásbeli képességek, érdeklődési körök és viselkedésbeli tulajdonságok számszerű mérésén túl a szervezetre és az adott munkakörre szabott kompetencia siker-modellel (optimummal) veti össze az egyéni értékeket, így téve lehetővé a munkaköri rátermettség százalékos meghatározását, a teljesítmény pontos előrejelzését és a karriertervezést.
A három munkakör, a logopédus, a pszichológus és fejlesztő pedagógus munkakörök optimumát munkakörelemző kérdőívek és a Profiles nemzetközi benchmark-adatbázisa segítségével dolgozták ki a Profiles tanácsadói, hogy az intézményvezető részletesen és világosan lássa azokat az egyéni eltéréseket, amelyek a napi munkavégzés során, a jobb teljesítmény érdekében figyelmet és tudatosságot igényelnek tőle és a csapattagoktól.
Hasznos tudás a vezetőnek
Az így nyert karaktertérkép a vezető kezében felbecsülhetetlen értékű, amely olyan kompetenciákon keresztül tárja fel az egymáshoz való illeszkedés pozitív, vagy éppen kihívást jelentő, konkrét sajátosságait, mint például a szabálykövetés, hozzáállás, önérvényesítés, önállóság, alkalmazkodás vagy az objektív értékítélet. A részletes diagnózisra alapozva ezután a tanácsadók feltárták azokat az összefüggéseket, amelyek a megfelelő motiváció és teljesítmény kibontakozását kompetenciaszinten nehezítik, és egyéni coaching során segítették a saját kapacitások és az (ön)motivációs kulcsok tudatosítását.
A ProfileXT™ kapacitás-felmérés kiegészítéseként – második körben – a Profiles Teljesítménymutató™ elemzésre került sor, amely a dolgozók énképét, munkastílusát és csapatmunka-készségét méri a teljesítmény, a munka minősége, a kezdeményezőkészség, a team-munka, a problémamegoldás, a stressz reakció és motivációs intenzitás szempontjából. Majd erre építve a tanácsadók elvégezték a csoport team analízis vizsgálatát, 12 kulcsterületen (pl. pontosság, eredményorientáltság, csoportszellem, minőségorientáltság) átvilágítva a csoportegyensúlyt, tevékenységszinten tudatosítva a vezető számára a konkrét szinergiákat és fejlesztendő területeket.
A diagnózis harmadik elemeként a vezetői gyakorlat vizsgálata következett a CheckPoint 360°™ felméréssel. A 14 fős csapat vezetője és munkatársai itt arról adott teljes körű visszajelzést, hogy hogyan látják, miként élik meg, és értékelik 18 különböző vezetői készségcsoportban (pl. kommunikáció, feladatvezérlés, mások fejlesztése, emberi kapcsolatok) a vezető támogató tevékenységét. A 70 kérdést tartalmazó CheckPoint 360°™ részletes, grafikus jelentése számszerűen tárta fel azt, hogy mi az, amit a vezető maximálisan megad munkatársainak, és mi az, amit kevésbé kapnak meg tőle, de szükségük lenne rá.
A komplex diagnózist vezetői feedback, több körös coaching, majd csoportvisszajelzés követte, biztosítva, hogy a feltárt teljesítménymenedzsment információk és javaslatok a vezető mindennapi tevékenységében is megjelenjenek, tudatos gyakorlattá válva. Az objektív, teljesítménybeli eredmények visszamérését 2013 nyár elején végzi el a Profiles, a Team Analízis program azonnali kedvező hatása viszont máris érezhető.