2015-ben rekordösszeget, mintegy 2500 milliárd forintot, míg idén a tervek szerint 2048 milliárd forintot hívnak le a pályázók a 2014 – 2020-as időszakot felölelő, új uniós pályázati ciklusban Magyarországnak megítélt 7000 milliárd forintos keretből. A fennmaradó 2452 milliárdot az elkövetkező három évben lehet idehaza elkölteni többek közt gazdaságfejlesztésre, innovációra és munkahelyteremtésre.
A mostani ciklus pályázatait döntően (60 százalékban) a kis-és középvállalkozások számára hirdetik meg, valamint az önkormányzatok, és a közcélú szervezetek is profitálhatnak az uniós pénzesőből - vagyis profitálhatnának, ha sikerülne elkerülni a tipikus hibákat.
Ezek mellett a MAPI szakembere úgy látja, hogy még mindig túl gyakoriak a formai hibák a beadott anyagokban. A rossz dátumozás, a költségekre vonatkozó hibás árajánlatok a jól kidolgozott szakmai anyag ellenére a pályázat kudarcát okozhatják. Szintén visszatérő probléma szokott lenni, hogy a pályázatok online benyújtása után elmarad a papíralapú nyilatkozatok postára adása. Minden pályázat esetében ugyanis az a szabály, hogy az elektronikus leadást követő 3 napon belül el postára kell adni a cégszerűen aláírt nyilatkozatokat. Ha ez nem történik meg, akkor a pályázatot elutasítják.
Az elszámolási periódus is rejt buktatókat, ha pedig elbukunk, még az is előfordulhat, hogy vissza kell fizetni az elnyert támogatást. „A legjellemzőbb hibák közé az alátámasztó dokumentumokhoz kapcsolódó hiányosságok tartoznak.” – fejtette ki a a konkrét pályázati programokra vonatkozó képzést nyújtó MAPI Pályázati Akadémia szakértője. Hozzátette a nyilvántartásokat, számlákat és a projekthez tartozó minden más dokumentumot meg kell tartani a jelen uniós ciklus lezárásáig.
Itt olvashat arról, hogy milyen pályázatokra készülhet idén!