Az előző pályázati ciklusban (2007-2010) alapvetően dokumentum alapú és előzetesen bejelentett ellenőrzések történtek, a ciklus vége felé azonban egyre hangsúlyosabbá váltak az előre be nem jelentett, rendkívüli helyszíni revíziók is. A 4 Tender Hungary pályázatíró és tanácsadó cég szerint ezentúl már a pályázatok értékelése során is kockázati ellenőrzésre kerülhet sor, hogy az ügyeskedőket a lehető leghamarabb kiszűrjék. Ha az ellenőrzés során megállapítják, hogy az Új Széchenyi Terv keretében megvalósuló projekt megvalósítása jelentős kockázatot hordoz, vagy a pályázat nincs összhangban a pályázati kiírás célkitűzéseivel, akkor az jogosulatlanság miatt elutasításra kerül majd.
Mely projektek számíthatnak kiemelten kockázatosnak?
- ha a pályázó, illetve az árajánlat adó/szállító székhelye, telephelye, fióktelepe között egyezés áll fenn
- a megvalósítási helyszín nem alkalmas a pályázatban jelzett tevékenység végzésére
- ha a pályázó székhelyének és a megvalósítás helyének eltérő a támogatási intenzitása
- ha a projekt megvalósítása szempontjából kockázatosak a pályázó gazdálkodás adatai
- ha a megvásárolt eszközök együtt sem alkalmasak termelő tevékenység végzésére
- ha a saját forrás magánszeméllyel, különös tekintettel külföldi magánszeméllyel vagy vállalkozással kötött kölcsönszerződés alapján, vagy tagi kölcsön révén biztosított
- ha a pénzügyi teljesítés több kisösszegű részátutalás révén, vagy nagy összegű készpénzes kiegyenlítés révén történik
A 4 Tender Hungary szerint a fenti változtatásokkal kiszűrhetőek azok a próbálkozók, akik például azért jegyeztetnek be vidéken egy fiktív telephelyet, hogy ezáltal magasabb támogatási intenzitáshoz jussanak, vagy azok is, akik partner/kapcsolt vállalkozásuktól kívántak egy-egy eszközt, szolgáltatást beszerezni, megrendelni. A több kis összegű részátutalások, illetve a nagy összegű készpénzes számlák kiszűrésével pedig megakadályozhatóak a fiktív számlák alapján történő kifizetések.