Nehogy lemaradjon a minimálbér-támogatásról!

Közeleg a minimálbér-emelési támogatásra kiírt pályázatok beadásának határideje. Május 31-ig lehet benyújtani a jelentkezéseket a munkaügyi központoknál.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A minimálbér-emelési támogatásra vonatkozó szabályokat a 103/2013. (IV. 5.) kormányrendelet tartalmazza, amely az 58. számú Magyar Közlönyben olvasható. A rendelet szerint május 31-ig nyújthatják be kérelmüket az érintett vállalkozások a munkaügyi központnak.

A vállalkozások 11 ágazatban a minimálbér-emelés végrehajtása miatt megnövekedett terheik csökkentését szolgáló támogatást igényelhetnek. A TEÁOR-szám szerint kedvezményezett ágazatok a következők: élelmiszergyártás; textilgyártás; ruházatitermék-gyártás; bőr-, bőrtermék-, lábbeli-gyártás; fafeldolgozás; bútorgyártás; épületek építése; speciális szaképítés; kiskereskedelem; szálláshely-szolgáltatás; vendéglátás.

Csak nevében pályázat?

Bár a kérelmet hivatalosan írásos formában is be lehet nyújtani, annak mellékleteit mindenképpen elektronikusan kötelesek benyújtani az igénylők. Vagyis alapvetően elektronikus formában, május 31-ig nyújthatják be a cégek támogatási kérelmüket.  A támogatásról a főváros/megyei kormányhivatal munkaügyi központja 21 napon belül dönt, és a támogatást a január 1-jétől június 30-ig terjedő időszakra egy összegben folyósítják. Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár a Kossuth Rádió egy műsorában hangsúlyozta, bár a lehetőség hivatalosan pályázat, aki megfelel a feltételeknek, automatikusan megkapja majd a támogatást.

Jogosultsági kérdés

A támogatás kizárólag a minimálbér- és a garantált bérminimum-emelés bér- és járulékköltségeinek fedezetére használható fel. A munkaügyi központ hatósági szerződést köt a támogatott cégekkel, amelyeknek augusztus 31-ig elszámolást kell benyújtaniuk a támogatás felhasználásáról.

Bértörténet
A minimálbér a tavalyi 93 ezer forintról 98 ezer forintra, a szakmunkás-minimálbér 108 ezerről 114 ezer forintra emelkedett 2013-ban. A minimálbér-emelés végrehajtása egyes ágazatokban komoly nehézségeket jelent a vállalkozásoknak, a mostani mintegy 10 milliárd forintösszegű segítség mintegy 260 ezer embert érint, csak a kiskereskedelemben körülbelül 100 ezret. Czomba Sándor szerint az erre elkülönített összeg akkor is elegendő lesz, ha minden jogosult él a támogatás lehetőségével.
A munkáltatók sokat vártak a kompenzációra, a büdzsémódosító javaslat, amely lehetővé teszi, hogy az idei 5,4 és 5,6 százalékkal megemelt minimálbérre, illetve garantált bérminimumra való áttérésben a legnehezebb helyzetben levő ágazatok munkáltatóit átmeneti segítséget kaphassanak, március elejéig kellett várni. Emellett probléma, hogy bár büszkén hirdeti a kormány, hogy a minimálbér folyamatosan nő, és sok dolgozó milyen jól jár, a túlélésért küzdő vállalkozásokat egyre nehezebb helyzetbe hozza az évről évre növekvő bérteher: a tavalyi drasztikus kötelező és elvárt béremeléshez kapott támogatás ez évre jelentősen csökkent – nyilatkozta Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkaadók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára.
Nem igényelhető támogatás az egyszerűsített foglalkoztatásra vagy alkalmi munkára irányuló jogviszonyban foglalkoztatott munkavállaló után, valamint olyan munkavállaló után sem, akinek foglalkoztatásához a munkáltató foglalkoztatás-bővítő bértámogatásban, munkahelymegőrző támogatásban, munkatapasztalatszerzés-támogatásban, részmunkaidős foglalkoztatás támogatásában, valamint megváltozott munkaképességű személyek foglalkoztatásához nyújtható támogatásban részesül.

Nem kaphat támogatást költségvetési szerv és olyan munkáltató sem, amelynek lejárt, meg nem fizetett adótartozása, valamint járulék-, illeték- vagy vámtartozása van, kivéve, ha a megfizetésére 2013. március 31. napjáig fizetési halasztást kapott.

Óvatosan a leépítésekkel

A támogatás csekély összegű (de minimis) támogatásnak minősül, azaz egy vállalkozásnak bármilyen forrásból, ilyen támogatási jogcímen odaítélt támogatás támogatástartalma – három pénzügyi év vonatkozásában – nem haladhatja meg a 200 ezer eurónak megfelelő forintösszeget. Az összeggel 2013. augusztus 31-ig kell elszámolniuk a vállalkozásoknak.

Amennyiben a vállalkozás az első félévben csökkenti a foglalkoztatottak számát, előfordulhat visszafizetési kötelezettség is. A támogatás fő célja ugyanis, hogy azokban az ágazatokban, ahol a béremelés gondot okoz, a vállalkozások ne döntsenek a leépítés, vagy a részmunkaidőben történő foglalkoztatás mellett.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo