Idén februárban hirdette meg a Nemzetgazdasági Minisztérium 10 milliárd forintos keretösszeggel a kkv-k számára munkahelyteremtésre-és megőrzésre szánt pályázatot. Czomba Sándor, az NGM államtitkárának elmondása szerint a keretösszegből 822 pályázó részesült vissza nem térítendő támogatásban. A pályázati célkitűzésnek megfelelően a pályázók döntő része hátrányos helyzetű régiókban, jelentős számú új munkahelyen, álláskeresők alkalmazásával valósítja meg beruházását. A keretösszeg felhasználásával a vállalkozások 4914 új munkahely kialakításához, és ezeken a munkahelyeken 3889 álláskereső foglalkoztatásához nyertek el vissza nem térítendő támogatást. (A pályázati kiírásról és a pályázási feltételekről itt olvashat!)
A keretösszegre 21,7 milliárd forintnyi támogatási igény érkezett, és mivel a jó pályázatok támogatási igénye meghaladta a keretösszeget, az NGM kezdeményezte annak 3 milliárd forinttal történő felemelését. Erről - a költségvetés módosítása keretében - már jövő hétfői ülésén dönthet az Országgyűlés - jelezte.
Az április 5-i határidőig 1700 pályázat érkezett be; a csaknem 5000 új munkahelyből 3889-et álláskeresők töltöttek be, akiknek legalább kétéves foglalkoztatására nyerhettek támogatást a munkaadók - Czomba Sándor beszámolója szerint. Hozzátette: a támogatási szerződés feltétele, hogy a meglévő statisztikai állományhoz kell új munkaerőt felvenni, és ezt a létszámot legalább két évig tartani kell. Ennek köszönhetően összesen 9923 munkahely megőrzéséhez járultak hozzá.
A kormányhatározat módosításának eredményeként a mindenkori kormánynak lehetősége lesz arra, hogy a jelenleg 47 szabad vállalkozási övezet (melyek listája itt megtalálható) mellett – különféle gazdaság-, társadalom-, vagy foglalkoztatáspolitikai szempontok figyelembevételével – újabbakat jelöljön ki – mondta az államtitkár egy, a munkahelyteremtésről és -védelemről rendezett konferencián.
Hogy mit is jelent a különleges gazdasági övezet, arról itt olvashat bővebben!
Trafikok és ingatlan-bérbeadók
A nyertes pályázok listájának böngészése több érdekes pályázót is felfed. Heves megyében például taroltak a trafikok: öt pályázó is nyert munkaerő felvételhez pénzt, három és négymillió közötti összeget. Mind az öt pályázó eddig nem rendelkezett foglalkoztatott személlyel, az elnyert pályázati pénzből darabonként két-két fő felvételét vállalták.
Nulláról indult egy Nógrád megyei nyertes is, amely 13 fő foglalkoztatását vállalta az elnyert 76 millió forintból. A támogatási összegből következően egy újonnan megalakult szabad vállalkozási zónában beruházást indító cég az Opten adatai szerint 2012-ben alakult és saját tulajdonú ingatlan-bérbeadásával, illetve üzemeltetéssel foglalkozik.
Szolnok megyében két fő felvételéhez nyert támogatást mozgóbüfé, Bács-Kiskunban edzőterem, de a megyében negyven fő foglalkoztatását vállalta 88 millió forintos támogatásért cserébe egy húskészítmények kereskedelmével foglalkozó cég amely jelenleg nulla fővel „üzemel” és nem rendelkezett árbevétellel 2011-ben. Csongrádban három embert vesz fel egy jelenleg 0,4 főt foglalkoztató kft., 18 embert foglalkoztat majd támogatásból egy idén alakult szennyvízkezelő. Nagyot ugrik egy Tolna megyei vállalkozás is, a jelenleg 3,3 főt foglalkoztató vállalat 60 fő felvételét vállalta, 120 milliós támogatásért. Százmillió forint feletti összeget viszonylag kevés vállalkozás nyert, a csúcstartó 239 millió forintos támogatási összeggel a Heves megyei Fuvar Logisztik Kft. amely jelenleg egy (1) főt foglalkoztat, viszont 102 főt tervez felvenni. A tavaly alapított, neve ellenére nem fuvarozással foglalkozó cég a K+F-ben utazik, tevékenységi köre műszaki kutatás és fejlesztés.