Ingyen képzést akar?

Egy cég humánerőforrásának karbantartása hosszú távon éppoly fontos eszköze a versenyképességnek, mint például a költségek csökkentése. A válságban azonban a többség erre kevesebbet áldoz. A TÁMOP pályázatok segítéségvel akár ingyen is lehetőség nyílhat a munkavállalók képzésére.  A Brüsszel Center szakértője elmondja, hogyan.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 


Kép:sxc/eza1992

Az elmúlt években zajlott-zajló gazdasági válság megtizedelte a magyar vállalkozásokat, a túlélőket pedig meggyötörte. Minden krízisben, hogy automatizálódik a túlélési reflex, amely minden mozgósítható erőforrást az alapvető működési mechanizmusok kiszolgálására fordít, amelyek rövid-távon képesek biztosítani a vállalkozás túlélését, minden más területre irányított pozitív impulzust a minimumra csökkent, vagy lezár. Ezáltal támogatás és gondoskodás nélkül maradnak olyan - egyébként létfontosságú és a vállalkozások sikerességét közép-, és hosszútávon elősegítő - területek, mint például a humánerőforrás-fejlesztés, vagy a vállalati klíma ápolása. (Pogátsa Zoltán közgazdász, a Nyugat-Magyarországi Egyetem tanára szerint egyenesen humánerőforrás-fejlesztést kellene kérnie Magyarországtól az IMF-nek megszorítások helyett.)

Szerencsére a krízishelyzet átmeneti enyhülésével - vagy az új helyzethez való lassú hozzászokással - felismerte a kormányzat, hogy a cégek frontvonalai mögött működő értékes tömeget, és az általuk képviselt tudást karban kell tartani, frissíteni kell a magyar gazdaság érdekében. Közhelynek számított, hogy az országban, ezen belül a gazdasági üzleti szférában is óriási humántőke és értékes tudás halmozódott fel. Ez így is volt, azonban ma már más a helyzet.

Folyamatos karbantartás és törődés nélkül semmi sem őrzi meg állagát, minőségét napjainkban, ennek megfelelően a hazai cégek humánerőforrás-állománya is siralmas képet kezd mutatni, nem beszélve az alacsony képzettségű munkavállalók egyre hátrányosabb helyzetéről. A probléma súlya miatt szükségszerű volt a változás, és örömteli fejlemény, hogy óriási keretösszegű támogatás (20 mrd Ft a konvergencia régiókban, 1 mrd Ft a Közép-Magyarországi Régióban) áll rendelkezésre a hazai mikro-, kis-, közép- és nagyvállalatoknak alkalmazottaik, tulajdonosaik és vezető tisztségviselőik képzésére, 100 százalékos támogatási intenzitás mellet. (A hazai pályázati rendszer felépítéséről itt olvashat.)

Ez a támogatás a nagy vonalakban már ismert TÁMOP programcsoport, azaz a TÁMOP-2.1.3A, B és C-12 pályázatok, melyeket az ország egész területén igénybe lehet venni minden vállalkozási méretű cégnek, akár induló társaságoknak is. Az „A" jelű kiírásban a mikro- és kisvállalkozások, a „B" jelűben a középvállalkozások, a „C" jelűben pedig a nagyvállalatok részesülhetnek támogatásban a tervek szerint, melyek március elejére realizálódnak is.

Pályázhatnak a vállalkozások általános képzésekre, idegen nyelvi oktatásokra, informatikai képzésekre, valamint minden olyan vállalkozás működésével kapcsolatos képzésre, amelyek a pályázók fejlesztését, vagy a munkavállalók magasabb szintű munkavégzését eredményezi.  A cégek igénybe vehetnek külső képzéseket, ebben az esetben a képzőnek FAT akkreditációval kell rendelkeznie és a megvalósítani kívánt képzési programok minimum 50-70 százalékának kell akkreditálva lennie, vagy belső képzéseket is választhatnak (a pályázó maga képez), ahol nincsenek ilyen megkötések, elegendő a kidolgozott képzési program megléte.

A támogatási összeg egy jól felépített és értékes képzési program esetén abszolút reális és vállalható

Kiesés nélkül

A kiírás-csoport másik hatalmas előnye az elszámolható költségekben rejlik, ugyanis a képzések teljes költsége (tankönyvekkel, segédanyagokkal) és a résztvevők esetleges szállás- és étkezési költségei mellett elszámolhatóvá válik a résztvevő munkavállalók képzési időre vetített munkabére és azok járulékai, vagyis a vállalkozások gyakorlatilag 100 százalékos támogatás mellett, akár teljesen ingyen fejleszthetnek kiesések nélkül.

Az egy munkavállalóra vetített támogatási összeg a képzési programra vetítve nem lépheti át a 450.000 Ft/fő értéket, és a 3.000 forint súlyozott átlag óradíjat, amelyek egy jól felépített és értékes képzési program esetén abszolút reális és vállalható értékek. A képzések estén 100 százalékos támogatás igényelhet és kaphat az a vállalkozás, aki még nem merítette ki a de minimis (csekély összegű) támogatási keretét, amely az idei és az elmúlt két pénzügyi évben összesen maximum 200.000 eurónak megfelelő forintösszeg (közúti szállítási ágazatban 100.000 euró a három éves plafon). Az a vállalkozás, aki már vett igénybe a fenti mértékben de minimis támogatást, megvalósítandó képzéseikre általános képzések esetében 80 százalék, speciális képzések (szakképzés) esetében 55 százalékos támogatást vehetnek maximálisan igénybe. A pályázók képzési projektjeiket minimum 5, maximum 20 hónapra tervezhetik.

Azt gondolom, ez a lehetőség egy önmaga tevékenységét fontosnak tartó, munkájára, és az azt végző munkatársaira büszke vállalkozás számára kihagyhatatlan, szinte kötelező. Emellett elősegítjük a hazai tudásállomány bővülését, az alacsony képzettségűek felzárkóztatását, amely többet tehet hozzá hazánk gazdasági eredményeinek, mutatóinak javításához, mint gondolnánk. Az állami támogatási formák igénybevételében, vagy konkrét elképzelésekhez a megfelelő finanszírozási lehetőség megtalálásában segítséget nyújthatnak a pályázati tanácsadó központok. Első lépésként ingyenes előminősítő lap segítségével.

Almási Attila
vezető pályázati szakértő
BRÜSSZEL CENTER

 

 

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo