Üröm az örömben, hogy a budapesti vállalkozások csak a pályázatok egy részén vehetnek részt, és sajnos a támogatási keret is viszonylag alacsony lesz. Így a pályázatok időben történő benyújtásának most valóban kiemelkedő szerepe lesz az eredményes részvételben - írja a Glósz és Társa Pénzügyi Tanácsadó Iroda hírlevele.
A fontosabb pályázatok főbb elemei:
- Feldolgozóipar kapacitások bővítése (kódszáma: VEKOP-1.2.1.-15 ) : Ezen a pályázaton olyan Pest megyei mikro-, kis- és középvállalkozások vehetnek részt, amelyek feldolgozóipari tevékenységet folytatnak. A pályázaton új termelőeszközök és az azokhoz kapcsolódó szoftverek, know-how beszerzésére, és infrastruktúra fejlesztésre lehet pályázni. Az elnyerhető támogatás összege 5-50 millió forint között lehet.
- Piaci megjelenés támogatása (kódszáma: VEKOP-1.3.1.-15 ): Ezen a pályázaton olyan Pest megyei mikro-, kis- és középvállalkozások vehetnek részt, amelyek piacképes termékkel rendelkeznek. A pályázaton, a külföldi piacon történő megjelenéshez kapcsolódó költségekhez lehet 1,5-20 millió forint összegű támogatást szerezni. Az elszámolható költségek körébe a kiállításon történő részvétel vagy külföldi árubemutató szervezési költsége, idegen nyelvű honlap létrehozása, valamint kapcsolódó tanácsadás költsége sorolható be.
-
Sietni kellMivel az első két pályázatra mindössze 2 milliárd forint támogatási keret áll rendelkezésre, ezért valódi esély a kutatás-fejlesztési és az innovációs pályázatok esetén van - véli a szakértő. Bár az első tervezetek szerint a budapesti vállalkozások számára ezek a lehetőségek nem lettek volna elérhetőek, a tanácsadó cég információi szerint ez a kutatás-fejlesztési és innovációs pályázatok esetén változni fog.
- Prototípusfejlesztés támogatása (kódszáma: VEKOP-2.1.7.-15 ): Ezen a pályázaton Pest megyei mikro-, kis- és középvállalkozások vehetnek részt olyan termék-, technológia- és szolgáltatásfejlesztési projektjükkel, amelyek eredményeként létrejön a hasznosításra alkalmas prototípus. A pályázat elsődleges célja az új termékek, technológiák és szolgáltatások létrehozásához szükséges fejlesztési folyamat támogatása, ezért a prototípus létrehozására irányuló kísérleti fejlesztés a támogatott fejlesztések kötelező eleme. E mellett eszköz- és know-how beszerzése, innovációs tanácsadás és kiállítási részvétel lehet a támogatott fejlesztés része. A támogatás összege 5-50 millió forint között alakulhat.
Az új szabályok szerint a Központi Régió 4 fejlettségi területi egységre lett osztva, és a támogatás aránya ennek megfelelően kerül meghatározásra. A támogatás aránya tehát a megvalósítási hely besorolásától függ, az alábbiak szerint:
1. területi egység Budapest, legfeljebb 20 %-os támogatással. 2. területi egység Pest megye legfejlettebb teleülései legfeljebb 20 %-os támogatással. 3. területi egység Pest megye közepesen fejlett települései 20-40 %-os támogatással. 4. területi egység Pest megyei elmaradott települései 35-55 %-os támogatással.